U subotu, 22. 4., na Dan planeta Zemlje, u Botaničkom vrtu PMF-a otvorena je izložba pulske umjetnice SofijaSilvije "Pendulum", koja se može pogledati do 11. lipnja.
Kroz svoju umjetničku praksu, pa tako i ovu izložbu, SofijaSilvia propituje odnose u prirodi. Odstupajući od dominantne ideje da je čovjek superioran drugim vrstama, ona istražuje različite modalitete postojanja prirode.
Primjerice, kamerom zahvaća divlje i kultivirane krajolike, životinje u prirodnom ili nametnutom okruženju, zatečene strvine ili postkatastrofična stanja prirode. Isto tako, bilježi stanja prirode uspostavljena logikom ljudskog poretka - organiziranjem, vrednovanjem, proučavanjem, indeksiranjem - u sustavima kao što su nacionalni parkovi, botanički vrtovi i prirodoslovni muzeji.
Pozvana da postavi izložbu u Botaničkom vrtu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, SofijaSilvia uzima prostor vrta kao polazište, zatečeno stanje i uspostavljeno semantičko polje. Ona stvara site-specific instalaciju koristeći prostor i kontekst znanstvenog vrta kao umjetnički resurs i materijal jednak ostalima s kojima barata: fotografijama, odnosno fotografskim prizorima i stvarnim krajolicima koji su fotografijom zahvaćeni.
Primjerice, interijer izložbenog paviljona Botaničkog vrta koji zimi služi kao oranžerija, pretvara u studijsku sobu. Izlaže fotografije koristeći postojeći namještaj kao što su muzejske vitrine, klupe i stolice stvarajući novi ambijent. Dio izložbe je i slika stogodišnje monstere deliciosa, snimljene nekoliko godina ranije u stakleniku Botaničkog vrta koji je u međuvremenu propao uslijed potresa, zatim triptih s prikazom stogodišnje pinije, jedinog preživjelog stabla na otočiću Sv. Andrija kraj Rovinja, nakon razornog nevremena 2002. itd.
U prostoru vrta izlaže fotografije opožarene šume s još vidljivim tragovima dima i vatre ugrađene u ovalne okvire starih prozora izmještenih zbog derutnosti iz originalnog interijera. Ove umjetničke instalacije koje djeluju poput 'lightboxova' smještenih u sjeni drveća, pogledi su na katastrofu iz idealnog vrta.
Umjetničin pristup strateški je postupak u smjeru uspostavljanja višestrukosti postojanja kao i diskurzivnih polja u kojima se suprotstavljaju divlja i kontrolirana priroda, različiti filozofski, znanstveni i životni koncepti. Ispod začudno lijepih prizora uspostavljaju se mreže složenih ekoloških narativa koji govore o potrebi prepoznavanja mogućnosti ravnopravnog suživota vrsta u heterogenoj prirodi, njihovoj krhkosti i snazi, ali isto tako, utvrđuju stanje hitnosti jer je vrijeme ekoloških pregovora već prošlo. Time je naša odgovornost za vlastitu okolinu veća.
Kustosica izložbe je Irena Bekić.
O AUTORICI
SofijaSilvia (Silvia Potočki) diplomirala je na Odjelu za umjetničku fotografiju pri FAMU - Akademiji izvedbenih umjetnosti, Visokoj školi za film i televiziju u Pragu te magistrirala na Central Saint Martins College of Art and Design u Londonu. Izlagala je u Hrvatskoj i inozemstvu te su joj radovi objavljeni u časopisima Dazed and Confused (UK), Camera Austria International (Austrija), Blok, Fotograf i Elle (Češka), Fotografija i Emzin (Slovenija) te Kontura, Čovjek i prostor i Oris (Hrvatska). Dobitnica je rezidencijalnih boravaka s EU Japan Festom za program ostvaren u suradnji s Europskom prijestolnicom kulture, Rijeka, Hrvatska 'European Eyes on Japan' (2019.), s European AIR Kuberton / Krinzinger (Hrvatska, 2018.) i Français Institutom (Pariz, 2017.). Radovi joj se nalaze u većim hrvatskim i međunarodnim javnim i privatnim zbirkama.