Kultura

ODLIČNA IZLOŽBA U GALERIJI C8 U PULI

(FOTO)"MOJE IME JE CORTO. CORTO MALTESE" Svojim je kultnim stripom genijalni Hugo Pratt "crtao" romane

Panoi izložbe, koja se održava u sklopu Tjedna talijanskog jezika, zaista su privlačni i jasni: pored tekstova o stripovskom junaku, njegovom autoru i  pustolovinama, na njima se javljaju reprodukcije stripovskih tabli, fantastičnih akvarela i povijesnih fotografija * "Provesti život u izmišljenom svijetu, to je bio moj otok s blagom", poruka je venecijanskog strip crtača


 
5 min
Silvio Forza ⒸFOTO: Manuel Angelini

Panoi izložbe, koja se održava u sklopu Tjedna talijanskog jezika, zaista su privlačni i jasni: pored tekstova o stripovskom junaku, njegovom autoru i  pustolovinama, na njima se javljaju reprodukcije stripovskih tabli, fantastičnih akvarela i povijesnih fotografija * "Provesti život u izmišljenom svijetu, to je bio moj otok s blagom", poruka je venecijanskog strip crtača

“ Moje ime je Corto, Corto Maltese. Rođen sam na Malti 10. srpnja 1887. godine. Bar tako kažu”.

Ovim riječima počinje „samopredstavljanje“ (naravno, riječ je o fikciji) Corta Maltesea koje se razvija kroz panoe izložbe “Hugo Pratt. Ostavština, djelo, biografija" koja je otvorena sinoć u galeriji C8 u Puli. Naravno, govorimo o  liku, pravoj  ikoni  stripa, Cortu Malteseu, koji je u stvarnosti „rođen“ iz pera i kista venecijanskog strip crtača, ilustratora i pisca Huga Pratta (1927.-1995.) u srpnju 1967., a prvi puta objavljen 1971.

Riječ je o vrlo kvalitetnom kulturnom događaju iz Tjedna talijanskog jezika koji se ovih dana održava širom svijeta, a čiji je program za Istru i Kvarner osmislio Generalni konzulat Italije u Rijeci te ga organizirao u suradnji s Istarskom županijom, a u konkretnom slučaju izložbe, s Arheološkim muzejom Istre koji upravlja galerijskim prostorom C8.


Autorski strip je desetljećima u najvećoj mjeri pripadao mikrokozmosu alternativne kulture, stoga raduje što se danas, premda nije postao mainstream proizvod, pojavljuje i vrednuje u muzejima i umjetničkim galerijama.

Budući da je ovdje riječ o djelu Huga Pratta, koji je poput svoga lika Corta Maltesea poznat u cijelom svijetu, suočeni smo s "izrazom visoke kulture", rekao je na otvaranju talijanski konzul u Rijeci Davide Bradanini, likom koji je postao „dio kolektivne mašte“, kako je primijetila dožupanica Istarske županije Jessica Acquavita. Ravnatelj Arheološkog muzeja Darko Komšo pohvalio je ideju da se upravo stripom kultura prenese i mladima. "Drago mi je da smo ostvarili treći po redu projekt suradnje s Generalnim konzulatom u Rijeci, nakon projekta Reggio Children iz 2021. godine i izložbe posvećene talijanskoj znanstvenoj fantastici i fantasy književnosti prošle godine", rekao je Komšo. Publici se obratio i dogradonačelnik Pule Bruno Cergnul.

Davide Bradanini i Jessica Acquavita

Konzul Bradanini nadalje je naglasio kako "pustolovine Corta Maltesea odražavaju odvažan život svog autora". Naime, rođen u Riminiju i odrastao u Veneciji, Hugo Pratt (čiji je djed bio engleskog i francuskog podrijetla, a njegova baka turskog), služio je kao vojnik u istočnoj Africi, živio je u Argentini (gdje je otkrio južnoameričke književnike kao što su Arciniegas, Borges i Octavio Paz) i Brazilu (gdje se upustio u rizična putovanja prašumama Amazonije i Mata Grossa), zatim radio u Sjedinjenim Državama i Londonu.

Nadahnut piscima pustolovnih romana, posebno o moru i s mjestom radnje u egzotičnim okruženjima, kao što su Joseph Conrad, Herman Melville i Emilio Salgari, Hugo Pratt osmišljava lika, Corta Maltesea, koji predstavlja sintezu između Mediterana mitova i drevnih civilizacija s jedne strane, anglosaksonske kulture koja vlada svijetom, s druge. Otac Corta Maltesea engleski je mornar iz Tintagela u Cornwallu, a nećak je vještice s otoka Man. Majka mu je Ciganka iz Seville, poznata kao Niña od Gibraltara, a u mladosti bila je ljepotica i  radila kao model slikara Ingresa.

Tjelesno i duhovno putovanje

Pustolovine Corta Maltesea često su u doticaju s vještičarenjem, vjerskim obredima, praznovjerjem, kabalom, pred kojima odgovor mediteranskog pomorca su „engleska“ ironija pa i cinizam. Ali kada se suočava s ratovima, revolucijama, gusarima, zavjerama, špijunima ili krijumčarima, Corto Maltese uvijek zadržava svojevrstan „mediteranski“ melankoličan stav koje bude začinjen poetskom i filozofskom mudrošću.


Huga Pratta privlače simboli, često se u njegovim pričama pojavljuju stvarni likovi poput Jamesa Joycea, Ernesta Hemingwaya, "crvenog baruna" Manfreda von Richthofena.

Publici i kritici trebalo je jako malo prije nego je postalo jasno da Corto Maltese nije bio samo strip, već se radilo o romanu, o crtanom romanu. Pratt je zapravo bio pisac s genijalnim talentom za crtanje. Evo zašto na jednom od panoa izložbe piše: „Hugo Pratt je romanopisac koji je svoje priče ilustrirao sanjajući o tome kako će sve ispričati jednom crtom, pa je kroz svoje likove istražio širok univerzum tjelesnog i duhovnog putovanja“.

Nakon prvijenca "Balada o slanom moru", između 1971. i 1987. Pratt će kao autor scenarija i crtač objaviti još 28 albuma: priče Corta Maltesea naći će svoje mjesto radnje diljem svijeta, od Melanezije i Nove Gvineje do Brazila, Argentine i Perua, od Venezuele do Hondurasa. Pa zatim Hong Kong, Kina, Mandžurija, Sibir i Mongolija, Samarkand, Egipat, Zanzibar, ali i Venecija, Švicarska, Francuska, Engleska, Irska. Puno je stranica posvećeno plovidbi oceanima.

“Corto Maltese” hrvatskoj je i jugoslavenskoj publici početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća predstavila „Stripoteka“, a ubrzo je među ljubiteljima stripa nastao kult, usporediv s onim o Alan Fordu i Martin Mystereu, koji su, poput „Corta“, također talijanski stripovi. Danas u Hrvatskoj “Corto Maltese” izdaje zagrebački Bookglobe - Strana knjižara, a do sada je izdano 16 albuma.

Nakon Prattove smrti 1995. godine, nove pustolovine "Corta Maltesea" počele su izlaziti 2015. godine: scenarist je Juan Díaz Canales a crtači Rubèn Pellejero i Bastien Vivès. Do sada je objavljeno 5 albuma dok će šesti, “Kraljica Babilona“, koji je crtao Bastien Vivès, prekosutra 20. listopada objaviti švicarski izdavač Cong SA.

„Pronašao sam svoj otok s blagom u izmišljenom svijetu“

„Nisam junak, volim putovati i ne volim pravila, no poštujem samo jedno: nikad nemoj iznevjeriti prijatelja. Tražio sam mnoga blaga, no nikad nisam pronašao nijedno, ali ću uvijek nastaviti tražiti – računajte na to – još malo dalje“.

Ova se misao javlja u jednom od dva panoa izložbe koja su posvećena „biografiji“ Corta Maltesea: ostali se panoi odnose na pustolovine u južnoj Americi, Aziji, keltskom svijetu, Etiopiji, Veneciji i Tihom oceanu, a dva panoa zauzima biografija Huga Pratta. Na jednom od potonjih piše: “Moj otac je bio u pravu, pronašao sam svoj otok s blagom. Pronašao sam ga u svom unutrašnjem svijetu, u svojim susretima, u svome radu. Provesti život u izmišljenom svijetu, to je bio moj otok blagom“.

Panoi izložbe zaista su privlačni i jasni: pored tekstova o samim pustolovinama (riječ je o uredničkim sintezama priče, a namjerno i vrlo dojmljivo predstavljeni su kao Cortovi ili Hugovi citati), na njima se javljaju reprodukcije stripovskih tabli, fantastičnih akvarela i povijesnih fotografija. Tekstovi su na talijanskom i hrvatskom jeziku.

Valja napomenuti da je ova izložba dio projekta "Hugo Pratt" Ministarstva vanjskih poslova Italije u sklopu kojeg je pokrenut natječaj kreativnog pisanja “Avantura za Corta“: učenici talijanskih škola diljem svijeta pozvani su napisati kratku priču ili scenarij o Cortu Malteseu a čije je mjesto radnje valjalo smjesti u argentinskoj Ognjenoj zemlji, Libiji, Turskoj, na jezeru Balaton u Mađarskoj, u vlaku od Girardota do Bogote, u bazaru u Kermanu u staroj Perziji, na rubu planine Batur, aktivnog vulkana u Indoneziji i još neka egzotična mjesta.

Izložba, koju je uredila Patrizia Zanotti, ostaje otvorena do 12. siječnja 2024, a radno vrijeme galerije C8 je do 20 sati.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.