Gradska radionica u Puli održat će novo javno predavanje u seriji Art Panoptikum u subotu 10. lipnja u 20:45 sati u njihovom vrtnom prostoru na Stoji.
Četrdeset i četvrti Art Panoptikum u cijelosti je koncipiran kao pregled i izvještaj s 18. Međunarodne izložbe arhitekture koja je 20. svibnja otvorena u Veneciji i traje do 26. studenog ove godine.
Mnoštvo događanja raspodijeljeno je između glavne izložbe s 89 sudionika, 64 nacionalna paviljona svaki sa svojom izložbom (27 u paviljonima u Giardinima, 23 u Arsenalu i 14 u povijesnom središtu Venecije) te 8 službenih popratnih događanja na ostalim mjestima u Veneciji.
Naziv i glavne teme ovogodišnjeg Bijenala, dekolonizaciju i dekarbonizaciju, odabrala je kustosica glavne izložbe škotsko-ganska arhitektica Lesley Lokko, poznata po svom akademskom djelovanju, ali i kao autorica popularnih romana. Ona u svojoj kustoskoj izjavi piše: „U vrijeme kad mnogi smatraju da je pojam 'arhitekt' ugrožen zbog širenja njegove uloge ili zadiranja u 'druge' discipline, možda povlačenje ili 'povratak osnovama' nije jedini put koji nam je dostupan.Opstanak profesije u konačnici će ovisiti o našoj sposobnosti da se prilagodimo promjenjivim okolnostima, inteligentno, promišljeno, etično i snalažljivo".
Objašnjavajući svoj odabir ona je također istakla: "Namjerno smo odabrali sudionike definirati kao 'praktičare'", "a ne kao 'arhitekte' i/ili 'urbaniste', 'dizajnere', 'krajobrazne arhitekte', 'inženjere' ili 'akademike' jer je naša tvrdnja da bogati, složeni uvjeti i Afrike i svijeta koji se brzo hibridizira zahtijevaju drugačije i šire razumijevanje pojma 'arhitekte'...
Postoji jedno mjesto na našoj planeti gdje se spajaju sva ova pitanja jednakosti, rase, nade i straha - Afrika. Na antropološkoj razini, svi smo mi Afrikanci i ono što se događa u Africi svima nas se događa. U Europi govorimo o manjinama i različitostima, ali istina je da su manjine na Zapadu zapravo globalna većina, a raznolikost je naša norma". A više od polovine sudionika glavne izložbe dolazi iz Afrike ili afričke dijaspore čime "Laboratorij budućnosti" poprima dominantno afričko obilježje.
Venecijanski Biennale 2023. je tako postao laboratorij u svakom smislu te riječi, globalna platforma eksperimentiranja i prostor za istraživanje novih ideja. Izložba “Laboratorij budućnosti” naglašava ulogu pričanja priča pri stvaranju arhitekture, propitujući što predstavlja arhitektura, što treba biti i kako može transformirati društvo kroz kreativnost i suradnju.
Leslie Lokko opisujući izložbu objašnjava: "Mnogo toga što ćete vidjeti odnosit će se na konstrukciju mašte i narativa kroz film, fotografiju, crteže, modele - radi se o svijetu koji tek treba doći". Time venecijansko arhitektonsko Bijenale 2023. nastoji prilagoditi narativ arhitekture koja ostaje nedovršena. U tom kontekstu ova izložba ima poseban značaj, danas više nego ikada.
Art Panoptikum u organizaciji Gradske radionice priprema i vodi Boris Bogunović. Program se ne naplaćuje, a financijsku potporu pružaju Grad Pula i Ministarstvo kulture i medija RH.