Ovogodišnji izložbeni program Galerije Alvona zaokružen je izložbom „Tko sam ja/Who am I?“ pulske slikarice Ive Gašparić.
Riječ je o njezinom premijernom predstavljanju pred labinskom likovnom publikom, i njezinoj petnaestoj samostalnoj izložbi pored brojnih skupnih na kojima je sudjelovala.
Osim slikarstvom bavi se i stripom te je dobitnica više nagrada i priznanja za svoje stvaralaštvo.
U predgovoru kataloga izložbe Mladen Lučić ističe kako se suvremena umjetnost našla u nezavidnom položaju jer je liberalni kapitalizam iznjedrio sustav koji guši individualizam i snagu umjetničkog izraza, no umjetnici poput Ive Gašparić "beskompromisno nalaze svoj put, te ona svoj intimni i društveni stav iskazuje iskrenim i emotivnim izrazom". Njezino slikarstvo posjeduje izrazitu osobnost snažnog emotivnog naboja, a njezina idejna ishodišta nalaze se u pop kulturi, stripu i crtanom filmu.
Osnovni, a u kasnijim fazama i jedini, ikonografski subjekt slikarstva Ive Gašparić su djeca.
Nakon što se uspješno bavila stripom, autorica se početkom 2000-tih godina predstavila ciklusom slika Mucica, u kojem iz perspektive trudnice kazuje intimnu ljubavnu priču. Uslijedio je potom bajkoviti ciklus Ghost City - Grad duhova 2008. godine, ujedno njezin najopsežniji ciklus koji na svjež i originalan način tematizira propadanje urbane kulture, a nakon toga realiziran je i ciklus Djeca- ratnici.
U labinskom postavu autorica svjesno akcentira svoj karakterističan anakronizam jer se ikonografski oslanja na civilizacijsku baštinu 70-tih godina kada su se djeca još pretežno igrala lutkama, a ne videoigricama.
Jedna pomalo zaboravljena slika iz obiteljskog albuma, iz današnje perspektive gledajući gotovo nadrealne atmosfere, poslužila je kao predložak za ovu mini seriju radova kojom autorica sebi i gledatelju postavlja pitanja: Tko sam ja, tko smo mi… sada, u ovom trenutku? Kuda je nestalo ono dijete u nama, ona iskrenost i spontanost?
Iva nas ovom izložbom slika, koje zrače otvorenošću i iskričavošću njezina duha, izaziva na promišljanje o vlastitom životu i našim izborima. Upozorava da smo kao djeca imali snažniji karakter nego sada kada smo odrasli. Cijena uspješnosti bila je ta da smo morali zatomiti svoj karakter i prilagoditi ga standardu ponašanja. Podredili smo ga poslovnom i životnom uspjehu zbog poslušnosti, karijerizma, a najčešće i klijentelizma.
Izložba ostaje otvorena do 15.rujna, a izložbeni program Galerije Alvona realiziran je uz potporu Grada Labina, Istarske županije te Ministarstva kulture i medija.