Uz Francijevu pjesmu "Addio Pola", ostaci debala ladonje koje su posječene koncem prošle godine na pulskim Giardinima/Korzu, uz tada službeno obrazloženje da se stabla moraju ukloniti zbog bolesti i opasnosti po sigurnost prolaznika, zalijevana su danas u participativnom performansu "Nevergreen: nikad na zelenu granu", u okviru 29. izdanja međunarodnog kazališnog festivala PUF.
Posađena početkom 20. stoljeća u čast carice Elizabete Sissy, stotinjak stabala desetljećima je pružalo najsvježije utočište u gradu usred ljetne žiže, no sada, vele u PUF-u, nestaju.
- Deset po deset, 15 po 15, 25 po 25. Bolesne su, kažu, i nema im lijeka. Izrasle su previsoko zbog gustoće nasada. Truju se otpadnim vodama ispod asfalta koji im ljeti žari korijenje. Nedostaje im vode zbog otužno malih obruča zemlje koji se sami od sebe ne šire. Uništene su neadekvatnim rezanjem grana. Istih onih ispod kojih su generacije i generacije bježale za velike odmore i neopravdane sate, kiše i zvizdane; nalazile se za druženja i večernje izlaske, piše u najavi performansa.
- S brisanjem ladonja briše se dio naše povijesti i nas samih, zaključili su sudionici performansa, među kojima je bio i poznati pjesnik i glumac Enes Kišević, predsjednica Zelene Istre Irena Burba te umjetnički direktor PUF-a i redatelj ovog događaja Branko Sušac.