Vijest da će se dobitnik Zlatne palme u Cannesu za kratki film, "Čovjek koji nije mogao šutjeti" prikazati na predstojećem Pulskom filmskom festivalu u Areni obilježilo je današnje predstavljanje 71. izdanja PFF-a u pulskom Domu hrvatskih branitelja.
Danijelu Peku, umjetničkom ravnatelju Pulskog filmskog festivala novinari su u uvodu čestitali na osvojenoj Zlatnoj palmi u Cannesu budući da je on producent nagrađenog filma "Čovjek koji nije mogao šutjeti", a čiju je pulsku projekciju danas jednoglasno odobrilo Festivalsko vijeće PFF-a, na prijedlog Društva hrvatskih filmskih redatelja.
Organizacijska novost ovog izdanja jest da filmski festival, po prvi put u njegovoj povijesti, ne počinje u subotu, već u četvrtak 11. srpnja, i traje dan kraće, do četvrtka 18. srpnja.
- Skraćeno izdanje je prilika da bolje iskoristimo produljeni vikend jer tijekom vikenda se može dulje ostati vani, a onima koji dolaze u Pulu dajemo priliku da u Puli ostanu dulje, od četvrtka do nedjelje, i možda još koji dan. Publika tako može pratiti sve programe dnevne, večernje i kasne projekcije kao i zabavni program te koncerte koji će se održavati večerima u dvorištu Doma hrvatskih branitelja i otvoreni su za sve, istaknula je ravnateljica Pulskog filmskog festivala Tanja Miličić.
Umjetnički ravnatelj Danijel Pek kazao je da će otvaranje pred službeni početak vikenda privući više publike i gostiju te da je broj filmova i gostiju povećan u odnosu na lanjski što će rezultirati dinamičnijim rasporedom i uključivanjem većeg broja gostiju u festivalske programe.
Državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske Krešimir Partl kazao je da je ovogodišnji program najkompletniji dosad i da je jednoglasno izglasan na Vijeću.

Državni tajnik Krešimir Partl pohvalio filmski program 71. Pule
- Program je zaokružen i uočava neuralgične točke hrvatske filmske industrije te se posebno skrbi o plasmanu i distribuciji hrvatskog filma, potiče se nezavisne producente, nezavisni europski i hrvatski film i smatram da je Pula ovime osigurala veliku točku vidljivosti našem filmu. Po lanjskom izvješću za 70. Pulu, vidi se da se publika vratila Festivalu i pozdravljam odluku da Festival počinje u četvrtak. Uvijek treba biti spreman na promjene jer smo dobili tri dana koji su bogati programom, a ljudi su slobodniji prisustvovati svemu što Festival nudi”, istaknuo je Krešimir Partl.
Glavni program - Hrvatski filmovi:
Svjetsku premijeru na festivalu imat će:
Božji gnjev, r. Kristijan Milić (Eurofilm)
Frka, r. Svebor Mihael Jelić (Oksimoron)
Proslava, r. Bruno Anković (Eclectica)
Šlager, r. Nevio Marasović (Šlager film d.o.o.)
Naslovi koji su već prikazani u hrvatskoj distribuciji ili na festivalima:
Bosanski lonac, r. Pavo Marinković (Telefilm)
Naša djeca, r. Silvestar Kolbas (Factum)
Slatka Simona, r. Igor Mirković (Inter Film d.o.o.)
Sveta obitelj, r. Vlatka Vorkapić (Inter Film d.o.o.)
Žena s gumenim rukavicama, r. Mario Šulina (Slavonija nova)
Glavni program - Hrvatske manjinske koprodukcije
Nacionalne premijere:
M, r. Vardan Tozija (Četiri film), Sjeverna Makedonija
Posljednji heroj, r. Žiga Virc (Nukleus film), Slovenija
Sirin, r. Senad Šahmanović (Sekvenca), Bosna i Hercegovina
Sunce mamino, r. Kosta Đorđević (Marinis Media), Srbija
Živi i zdravi, r. Ivan Marinović (Kinorama), Crna Gora
Filmovi već prikazani na hrvatskim festivalima ili u distribuciji:
Domaćinstvo za početnike, r. Goran Stolevski (Kinorama), Sjeverna Makedonija
Ekskurzija, r. Una Gunjak (Nukleus film), Bosna i Hercegovina
KIX, r. Bálint Révész, Dávid Mikulán (Eclectica), Mađarska
Lost Country, r. Vladimir Perišić (Kinorama), Srbija
Ne očekuj previše od kraja svijeta, r. Radu Jude (Kinorama), Rumunjska
Radnička klasa ide u pakao, r. Mladen Đorđević (Kinorama), Srbija
Slavonija, mladi, filmovi koji spajaju autorski i komercijalni senzibilitet
Govoreći o Glavnom programu, Danijel Pek napomenuo je kako se ove godine Slavonija istaknula kao tema u trima filmovima. “To su “Frka” Svebora Mihaela Jelića, “Žena s gumenim rukavicama” Marija Šuline i “Sveta obitelj” Vlatke Vorkapić. Svaki od njih se bavi različitim tema vezanima uz Slavoniju: poviješću, klasnim odnosima, patrijarhatom, ali i načinom na koji danas žive mladi. Od dokumentarne produkcije koja je tradicionalno snažna i raznolika, ovdje su se posebno istaknula “Naša djeca”, (auto)biografski film Silvestra Kolbasa koji duboko, iskreno i neposredno analizira dinamiku svoje obitelji” istaknuo je i izrazio zadovoljstvo što će u Glavnom programu biti i film “Proslava” Bruna Ankovića koji je u utorak uvršten u Glavni program Međunarodnog filmskog festivala u Karlovim Varima gdje konkurira za Kristalni globus.
Izbornik programa Mario Kozina, pak, ističe da je velik broj filmova za mlade: “Frka” Svebora Mihaela Jelića, film snimljen o mladima, od mladih i za mlade.

Izbornik programa Mario Kozina
Među manjinskim koprodukcijama to su “Sunce mamino” Koste Đorđevića, “KIX” i “Ekskurzija” Une Gunjak. Zastupljeni su i žanrovski filmovi: u Hrvatskom programu to je “Božji gnjev” Kristijana Milića, triler, mystery i priča o osveti za vrijeme Domovinskog rata.
Također, dodao je Kozina, znatan dio prijava u program manjinskih hrvatskih koprodukcija dolazi s pedigreom prestižnih međunarodnih festivala, a uz to iznenađuju raznolikošću autorskih i žanrovskih pristupa te ponekad vrlo hrabrim i provokativnim izborom tema.
- S obzirom na to da dobar dio ovih filmova ima i znatan hrvatski doprinos, broj selektiranih filmova nešto je veći u odnosu na prošlu godinu, s ciljem da festivalskoj publici ponudimo što kvalitetniju selekciju te da kroz nju pružimo presjek aktualnog stanja na regionalnoj i svjetskoj filmskoj sceni”, kazao je izbornik programa Kozina te istaknuo odličnu komediju “Živi i zdravi” Ivana Markovića s vrsnom glumačkom ekipom i film “Posljednji heroj” Žige Virca, komičnu satiru o tome kako prošlost utječe na naše živote. “Tu su i nešto mračnije priče kao što su “Radnička klasa ide u pakao” i “M” Vardana Tozje - mračni, distopijski filmovi s elementima horora”, zaključio je Kozina.
Nenatjecateljski program i programi za javnost i medije
Od ostalih, nenatjecateljskih filmskih programa tu su za publiku najiščekivaniji PoPularni program, potom Vremeplov, Pulica, Studentski program te programi na Ambreli i Brijunima.
Od programa za medije i javnost nastavlja se lani započet kritičarski duel “Točno u podne”, moderirani polusatni razgovori u kojima dva filmska kritičara komentiraju filmove prikazane dan ranije u Hrvatskom programu. U jutarnjim satima bit će uobičajeno predstavljanje i razgovor s ekipama filmova i Glavnog programa prikazanog večer prije.
Bogat koncertni program
Filmski programi odvijat će se u Areni, Istarskom narodnom kazalištu, Kinu Valli, na Ambreli i Brijunima. Važno je spomenuti da glavne lokacije - Arena, Kino Valli i INK - imaju nova filmska platna, Kino Valli od kraja 2023. ima novo ozvučenje, dok je INK nedavno potpuno preuređen.
Arena ostaje glavna lokacija za sekcije Hrvatski film, Manjinske koprodukcije i Popularnu Pulu, a u obnovljenom Istarskom narodnom kazalištu prikazivat će se filmovi Glavnog programa, premijerne i reprizne projekcije. U Kinu Valli održavat će se Pulica, međunarodni program te manji dio natjecateljskog programa.
Festivalski centar bit će u Domu hrvatskih branitelja koji je već lani zaživio kao okupljalište filmaša i brojne publike na popratnim događanjima. Povratak festivala u DHB pomogao je stvaranju festivalske atmosfere i okupljanju filmske zajednice, što je široko prepoznato i pozdravljeno prošle godine.
- Ove godine angažirali smo lanjskog dobitnika Zlatne arene za scenografiju Ivana Veljaču da osmisli ambijent u skladu s brojnim festivalskim potrebama. S ponosom najavljujem da ćemo u dvorištu DHB-a svake večeri imati sjajne koncerte koji su otvoreni za sve posjetitelje, a najavljujem nastupe Baby Lasagne, Buč Kesidija, TBF-a, Porto Morto, DJ Stanka Bondže te nezaobilaznog DJ Kovača koji svi odreda garantiraju odličnu zabavu za goste, publiku i naše Puležane i Istrijane. Mogli ste primijetiti po Puli plakate s filmovima koji su na prošlim festivalima osvajali nagrade publike. Za vizualno rješenje Festivala zadužen je Studio Sonda, a fokus nam je na nagradi publike koja se dodjeljuje od 1954. godine. Želja nam je potaknuti publiku da ocjenjuje filmove i ove godine jer su njihove odluke važan dio filmske odnosno festivalske povijesti, kazala je Tanja Miličić.
Dodala je da će ulaznice iz Arene ove godine ujedno biti i autobusne karte za pulski gradski prijevoz i vrijedit će od 19 sati u večeri za koju je ulaznica kupljena do četiri ujutro. Dio je to inicijative Festivala koji će ove godine posebnu pažnju posvetiti odvajanju otpada na festivalskim lokacijama i biti dijelom globalne inicijative “Srpanj bez plastike” te će naglasak biti na digitalnim ulaznicama i akreditacijama, a umjesto plastične koristit će se papirnata ambalaža.