Pobjednice 24. dječjeg festivala "Veseli glasi – Voci allegre" Vita Viljanac i Bella Barbarić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
MSS je kolektiv osnovan 2014. godine kako bi izradom vlastitog sustava ozvučenja pridonio lokalnoj alternativnoj sceni * Od 2018. djeluje kroz udrugu Sub Pokret - Sub Movements koja je nositelj raznih glazbenih projekata * Kada govorimo o sound system kulturi, određeni aspekti se ne mogu opisati riječima. Sound system je „iskustvo" koje jednostavno treba osjetiti
MSS je kolektiv osnovan 2014. godine kako bi izradom vlastitog sustava ozvučenja pridonio lokalnoj alternativnoj sceni * Od 2018. djeluje kroz udrugu Sub Pokret - Sub Movements koja je nositelj raznih glazbenih projekata * Kada govorimo o sound system kulturi, određeni aspekti se ne mogu opisati riječima. Sound system je „iskustvo" koje jednostavno treba osjetiti
Munchies sound system, prvi istarski dub i reggae kolektiv koji je proizveo vlastite zvučnike za kvalitetniji zvučni doživljaj, slavi sedmu godišnjicu postojanja. Tim će se povodom, na pulskoj Portarati, a kasnije u klubu Kotač u DC Rojc, održati cjelodnevni glazbeni spektakl, tijekom kojeg će se koristiti upravo Munchies oprema.
Program će početi u 12 sati laganom selekcijom roots reggae glazbe koja će se puštati isključivo na pločama i trajat će do 16 sati. U tom dijelu proslave publika će moći uživati besplatno.
U večernjim se satima zvučnici sele u DC Rojc, točnije u prostorije Kluba Kotač, gdje će se od 22 sata puštati sve varijacije Dub glazbe, odnosno kombinacija sporijih i Heavy Steppers melodija. Prostor će dekorirati pulska umjetnica Theco, a ulaz je 40 kuna.
Munchies sound system je kolektiv osnovan 2014. godine kako bi izradom vlastitog sustava ozvučenja pridonio lokalnoj alternativnoj sceni. Cilj je promocija Reggae i Dub glazbe na zvučnicima visoke kvalitete. Velika stvar u sound system priči je da DJ-evi, izvođači i tehničari mogu putovati sa svom svojom opremom, od ploča do pojačala, zvučnika, kablova, "gurtni".
Kolektiv je dosad realizirao preko 150 nastupa. Bili su gosti u Austriji, Sloveniji, Španjolskoj, Nizozemskoj, Italiji, Srbiji te po cijeloj Hrvatskoj.
Godine 2018. organiziraju prvi Escape The City festival u Barbarigi, petodnevnu manifestaciju fokusiranu, naravno, na sound system kulturu, umjetnost i ekologiju koja spaja veliki broj lokalnih udruga i ugošćuje više od 50 renomiranih domaćih i stranih izvođača.
Nakon stvaranja prvog istarskog sound systema, kolektiv je pokrenuo i svoju udrugu, koja je postala nositeljem niza projekata.
Udruga Sub Pokret - Sub Movements osnovana 2018. godine. Aktivni projekti na kojima radi su Dub Arena (ideja pokrenuta 2015. godine), Sound Network (od 2019.) projekt s kojim se gradi zajednica i mreža udruga na europskoj razini, a koja dijeli slične principe i programe, Escape the city (od 2018.), zatim festival u Barbarigi koji spaja veliki broj lokalnih udruga i ugošćuje više od 50 tuzemnih i inozemnih izvođača i to u 5 dana trajanja te Dani sound system kulture (od 2021.) projekt s kojim se u Puli i okolici široj publici pokušava približiti sound system kultura.
Reggae/dub i sound system kultura
Kada govorimo o sound system kulturi te o njenoj povijesti i vrijednostima, određeni aspekti se ne mogu opisati riječima… Sound system je iskustvo koje jednostavno treba osjetiti.
Ovdje, naravno, možemo pričati o dugom putovanju glazbe s daleke Jamajke, koja je nakon 60 godina, preko Velike Britanije i kontinentalne Europe naposljetku i došla do nas, u malenu zemlju na margini civilizacije.
Možemo pričati o stihovima koji govore o oslobođenju potlačenih, društvenoj jednakosti, miru, ljubavi ali i o borbi protiv nepravednog modernog društva - „Babylona".
Možemo u čudu gledati majstore zanata i naučnike kako vješto izgrađuju goleme zvučne kutije od drveta, pažljivo sastavljaju pojačala, sirene i gotovo mističnu elektroničku opremu koja, kao čarolijom – pretvara utore na pločama polivinila u gotovo transcendentno duhovno i fizičko iskustvo.
Na ovim prostorima sound system kultura je duboko ukorijenjena u uradi-sam (DIY) principima, osnaživanju samoodrživosti i stvaranju zajednice čija svrha nadiže jednostavnu potrebu za večernjom zabavom.
S društveno-kohezijske strane, sound system preuzima ulogu reimplementiranja već postojećih vještina u nove oblike. Na primjer, ako si dobar/dobra u elektrotehnici ili znaš ponešto o radu s drvetom - možeš se iskazati u izradi zvučnih kutija, pojačala, sirena, skretnica i ostale glazbene opreme. Ako ti ide pisanje ili pjevanje - pridruži se kao MC, Singjay, okušaj se u pisanju stihova ili kreativnih opisa događaja. Ako imaš dar za organizaciju i možda želiš da lokalna zajednica obrati pažnju na određen problem - organiziraj benefit „Soundsystem session" i uključi predavanje, tribinu ili jednostavni „info point"o temi koja bi trebala zanimati zajednicu.
Glazba je jedna od rijetkih apsolutno univerzalnih stvari koje dijelimo s čitavim čovječanstvom, a Sound system kultura je dokaz glazbe kao “oruđa za društvene promjene”. Te promjene upravo počinju od „grassroots" temelja - te naizgled male društvene zajednice koja je srž svakog velikog civilizacijskog pomaka na našem putu ka boljem svijetu.
Matijas Kozić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.