Kultura

stigao i veliki skener za novine

SVEUČILIŠNA KNJIŽNICA U PULI: pokrenuta su tri nova projekta digitalizacije knjižnične građe

Osim već postojećeg projekta "Istarske novine online", počeli su i uređivanje i digitalizacija rukopisa i korespondencije značajnih Istrana, te se provode projekti „e-Kultura – Digitalizacija kulturne baštine" i "Digitalizacija historiografske literature"


 
2 min
Istra24
foto: Sveučilišna knjižnica u Puli

Osim već postojećeg projekta "Istarske novine online", počeli su i uređivanje i digitalizacija rukopisa i korespondencije značajnih Istrana, te se provode projekti „e-Kultura – Digitalizacija kulturne baštine" i "Digitalizacija historiografske literature"

Osim već postojećeg projekta "Istarske novine online" u sklopu kojega je digitalizirano i objavljeno 40 naslova novina, 11 naslova časopisa i 15 naslova godišnjaka, u Sveučilišnoj knjižnici u Puli pokrenuta su još tri nova projekta digitalizacije knjižnične građe.

Krajem prošle godine u suradnji s Arheološkim muzejom Istre i konzervatorskom savjetnicom Đeni Gobić Bravar započelo je uređivanje i digitalizacija vrijedne rukopisne građe Sveučilišne knjižnice. Radi se o rukopisima i korespondenciji značajnih Istrana (Pietro Kandler, Carlo De Franceschi, Tommaso Luciani, Pietro Stancovich, Giovanni Andrea Dalla Zonca), koja se čuva u trezoru.

 

 

U sklopu projekta Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske „e-Kultura – Digitalizacija kulturne baštine" u Sveučilišnu knjižnicu u Puli je 8. veljače stigao veliki skener na kojem će se iduća tri mjeseca digitalizirati Glas Istre, od 1969. godine kada je Glas Istre postao dnevnik pa do 80-ih godina, a već su digitalizirani prvi raritetni brojevi iz sredine 40-ih.

Početak digitalizacije poklopio se s 80-om godišnjicom Glasa Istre. Građu digitaliziraju studenti pulskog Sveučilišta koji su prošli edukaciju o postupku skeniranja i obrade preslika građe. Osim Glasa Istre, digitalizirat će se i druga važna građa, vezana za Pulu i Istru koja je unikatna i nemaju je druge knjižnice u zemlji. Projekt se provodi u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom.

 

Treća suradnja je u sklopu projekta "Digitalizacija historiografske literature", a započeta je 13. veljače. U okviru ovog projekta Istarsko povijesno društvo započelo je, nakon uspješne digitalizacije starih časopisa i zbornika, i digitalizaciju starih knjiga na temu povijesti Istre.

 

Suradnici na projektu su studenti povijesti Filozofskog fakulteta u Puli, Sveučilišna knjižnica u Puli, Društvo bibliotekara Istre te Gradska knjižnica i čitaonica u Puli. Voditelj projekta je profesor Željko Cetina, a koordinator dr. sc. Milan Radošević. Do kraja godine u planu je javnosti učiniti dostupnim više desetaka knjiga.

Sva tri projekta nastala su radi radi jednostavnijeg pretraživanja i bržeg pristupa digitaliziranim sadržajima, ali i radi zaštite vrijednih izvornika pohranjenih u Sveučilišnoj knjižnici u Puli. 


Nastavite čitati

Pula
 

ORA I DOCUMENTI SONO ORIGINALI E LE FOTO PIÙ GRANDI: Inaugurato oggi il nuovo allestimento della Sala memoriale di Antonio Smareglia

A favorire il rinnovamento dell'allestimento, i cui autori sono la musicologa Nuša Hauser e il designer Matko Plovanić, sono stati la Biblioteca universitaria dell'Università Juraj Dobrila e l'associazione Smaregliana, con il sostegno del Comune di Pola, della Regione Istriana e della Regione Veneto. * La responsabile del Dipartimento per la Cultura del Comune di Pola, Emina Popović Sterpin, ha menzionato che la Strategia di sviluppo del Comune di Pola prevede anche l'apertura di un futuro museo dedicato ad Antonio Smareglia

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.