Češki fond „Investika“ dobio lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel u Fažani
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Ambijentalna kiparska instalacija Ide Blažičko satkana od tekstilnih materijala odražava sveprisutnu autoričinu tematiku istraživanja i promišljanja o okolišu i bićima koja ga nastanjuju
Ambijentalna kiparska instalacija Ide Blažičko satkana od tekstilnih materijala odražava sveprisutnu autoričinu tematiku istraživanja i promišljanja o okolišu i bićima koja ga nastanjuju
Sljedećih mjesec dana Gradska galerija Labin uprizorit će ambijentalnu instalaciju Habitat kiparice Ide Blažičko. Otvorenje je zakazano za subotu, 13. travnja, u 19 sati u kustostvu Feđe Gavrilovića, voditelja Galerije Forum (Zagreb).
Suradnja s Galerijom Forum predstavlja jednu od niza najavljenih institucionalnih kolaboracija predviđenih u ovoj godini, ujedno srebrnoj za Gradsku galeriju Labin, brojeći dvadeset pet godina djelovanja. U nastavku godine, tijekom lipnja, predviđeno je uzvratno gostovanje Gradske galerije Labin u Zagrebu u prostoru Galerije Forum izložbom Percepcije, upravo izlaganom u riječkoj Galeriji Kortil.
Galerija Forum predstavlja izložbu Ide Blažičko, koja je u tamošnjem prostoru izlagala 2018. godine radom naziva Ikaros. Ambijentalna kiparska instalacija Ide Blažičko satkana od tekstilnih materijala odražava sveprisutnu autoričinu tematiku istraživanja i promišljanja o okolišu i bićima koja ga nastanjuju. Habitat izveden u Gradskoj galeriji Labin primarno se referira na jednosmjeran odnos ljudskog djelovanja na prirodu i posljedičnim odražavanjem na ekosustav. Vizualna instalacija upotpunjena je zvučnom kompilacijom Alexa Brajkovića koja uključuje glasanja životinja na popisu ugroženih vrsta u Republici Hrvatskoj.
Gavrilović u svojem uvodniku izložbe opisuje Idino stvaralaštvo kao forme koje se prilagođavaju kontekstima u kojima ih autorica izlaže. One se mogu nalaziti u otvorenim javnim prostorima, poput parkova ili ulica, kao i u galerijama i muzejima. To prilagođavanje neposrednom prostornom kontekstu čini ih sličnima živom svijetu. One se mogu lako ugnijezditi u novo obitavalište, ali i svojom prisutnošću osmišljavati njegov kontekst. To je dinamika slična dinamici suživota različitih organizama na nekom mjestu. Stalno promjenjiva, ali ipak postojana ravnoteža u kojoj opstoji neka cjelina koja se, poput ove instalacije, zove 'habitat'.*
Ostatak večeri nakon službenog otvorenja pratit će zvučna kulisa glazbenika Andree Pongraca na handpanu, čime će se publika imati prilike upoznati s jednim nekonvencionalnim i manje zastupljenim instrumentom.
Razgled izložbe moguć je do 11. svibnja 2024. u radnom vremenu Gradske galerije Labin. Edukativni program za građanstvo održava se 26. travnja u 18 sati besplatnim stručnim vodstvom.
Program Gradske galerije Labin realiziran je sredstvima Grada Labina, Ministarstva kulture i medija RH i Istarske županije Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost.
Ida Blažičko (Zagreb, 1985.) nakon završene Klasične gimnazije u Zagrebu 2003. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirala je 2007. na Kiparskom odsjeku u klasi red. prof. art. Stjepana Gračana. Tijekom studija boravila je na Indiana University of Pennsylvania (SAD), pohađajući kiparstvo u klasi prof. dr. Jamesa Nestora te grafiku u klasi prof. Patricie Villalobos Echeverríe. Kao stipendistica MZOS-a i Kineske Vlade od 2008. do 2009. godine usavršavala se na Međunarodnom fakultetu Kineske akademije umjetnosti u Hangzhou, pohađajući studij Kineski jezik i kultura. Od 2009. do 2012. pohađala je poslijediplomski doktorski studij Kineske akademije umjetnosti, smjer Umjetnost u javnom prostoru, te doktorirala na temu „Održiva javna umjetnost: ponovno stvaranje urbanog okoliša“. Kao stipendistica Grada Zagreba usavršavala se na poslijediplomskom doktorskom studiju Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer Kiparstvo, pod mentorstvom red. prof. art. Slavomira Drinkovića i teorijske mentorice red. prof. dr. sc. Vere Turković, te 2016. doktorirala na temu „Biomimetika u službi umjetnosti“.
Od 2010. do danas predaje na Kineskoj akademiji umjetnosti u Hangzhou, na Odsjeku umjetnosti u javnom prostoru i Odsjeku umjetničke instalacije u pejzažu. Godine 2016. izabrana je za umjetničku suradnicu na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2019. za docenticu. Na Kineskoj akademiji umjetnosti u Hangzhouu vodi kolegij Biomimetika: Priroda nas poučava, a od 2019. godine i izborni kolegij Biomimetika: priroda, prostor, umjetnost na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Ida Blažičko prisutna je na hrvatskoj umjetničkoj sceni od 2006. godine. U javnim prostorima realizirala je skulpture od čelika: „Vjetar“ (Shanghai, 2011.), „Vjetar II“ (Nacionalni park močvara Xixi, Hangzhou, 2012.), „Kakva tišina – u pećinu ponire zrika cikada“ (San Vito al Tagliamento, Italija, 2017.) i tekstila: „Genius loci“ (Arena centar Zagreb, 2015.), „Cloud“ (East Gate Mall, Skopje, 2021.) te „Leaves“ (East Gate Mall, Skopje, 2022.). Jedinstvom monumentalnih dimenzija, krhkih materijala i biomorfne motivike, u direktnom perceptualnom odnosu s promatračem skulpture pružaju dojam plemenite i dostojanstvene efemernosti koji autorica potencira ili nadograđuje povezujući ih umjesto naslova ili objašnjenja s poetskim slikama haiku poezije.
Dobitnica je više nagrada, među kojima se ističu Nagrada Hrvatske sekcije AICA za skulpturu „Slobodan prostor“ na XIV. trijenalu hrvatskoga kiparstva (Gliptoteka HAZU, 2022.); nagrada na Međunarodnom natječaju vizualnih umjetnosti „Žrtva Vukovara“ 1991. za multimedijsku instalaciju „A-létheia“ u koautorstvu s Alexom Brajkovićem (2021.); Hong Kong Contemporary Design Awards – Outstanding instructor award (2020.); 1. nagrada na međunarodnom natječaju za idejni koncept i sadržaj paviljona Crne Gore na 16. Venecijanskom bijenalu arhitekture kao članica peteročlanog internacionalnog autorskog tima (2018.); 1. izvedbena međunarodna nagrada Premio in Sesto za trajni postav skulpture u javnom prostoru grada San Vito al Tagliamento (2016.); 1. nagrada Kineske akademije umjetnosti za doktorski likovni rad i disertaciju (2012.); 1. nagrada Internacionalnog fakulteta
Kineske akademije umjetnosti za skulpturu „Hidden Garden” (2012.) i Nagrada Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu za diplomski rad (2007.).
Idini glavni istraživački interesi uključuju ono što se događa u preklapajućim područjima gdje možemo zamagliti granice i upotrijebiti biomimetiku kao umjetnički alat te ponuditi rješenja na probleme u okolišu. Uže područje umjetničko-znanstvenog interesa su biomimetički materijali i stvaralački procesi u kiparstvu.
Docentica je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i dopredsjednica Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) u Zagrebu.
Radno vrijeme Galerije
Uto – pet 10 – 14
Pet, 26.04. 16 – 19.30 (vodstvo 18.00 h)
Sub, 04.05. 11 – 15
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Kroz projekt „Da navadin Ca“ – Ćakulode za najmlaje u koji su uključeni učenici trećih razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ te Osnovne škole Matije Vlačića tijekom ovog polugodišta uz svoje učiteljice i vanjske suradnike usvajali su običaje našeg kraja i našu domoću besedu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.