(VIDEO) Američka veleposlanica u Zagrebu predstavila izložbu "Made in America"
"SAD se često opisuju kao zemlja useljenika jer se u njoj stapaju raznolike kulture koje neprestano nadopisuju priču o naciji., a izložba u mom domu omogućuje mi da podijelim vrlo osobne misli o tim temama", rekla je američka veleposlanica u Hrvatskoj
3 min
HINA
foto HINA/ Damir SENČAR
"SAD se često opisuju kao zemlja useljenika jer se u njoj stapaju raznolike kulture koje neprestano nadopisuju priču o naciji., a izložba u mom domu omogućuje mi da podijelim vrlo osobne misli o tim temama", rekla je američka veleposlanica u Hrvatskoj
Američka veleposlanica Nathalie Rayes predstavila je u petak u svojoj zagrebačkoj rezidenciji izložbu djela odabranih američkih umjetnika, imigranata koji svjedoče o tome koliko su američki useljenici dali velik i nezaobilazan doprinos američkoj povijesti i kulturi.
Izložba "Made in America – An Immigrant Story" postavljena je u okviru programa Umjetnost u veleposlanstvima, kojega je početkom šezdesetih službeno uspostavio predsjednik John F. Kennedy.
Svaki veleposlanik tijekom mandata odabire djela za rezidenciju, a Rayes se u svom odabiru fokusirala na temu imigranata, s obzirom na to da je to i "njezina priča."
"Svako djelo odjekuje bogatom pričom o useljeništvu u Sjedinjenim Državama, što je tema koj je duboko utkana u pore naše nacije", istaknula je Rayes, koja se kao devetogodišnja preselila u SAD iz Venezuele.
Po njezinim riječima, izložba i katalog svojevrsno su platno za priče na kojemu se ogledaju raznolika iskustva koja oblikuju američki identitet.
"SAD se često opisuju kao zemlja useljenika jer se u njoj stapaju raznolike kulture koje neprestano nadopisuju priču o naciji., a izložba u mom domu omogućuje mi da podijelim vrlo osobne misli o tim temama", dodala je američka veleposlanica u Hrvatskoj.
"Iako se nismo rodili u SAD-u, ta nas je zemlja izgradila kao što kaže i naziv izložbe. Snagu joj daju i imigranti koji dolaze sa svojim nadama i ciljevima kako bi ostvarili svoje snove, a među njima je i 1,2 milijuna Hrvata", naglasila je Rayes.
Njezin poseban gost na predstavljanju bio je Luis Miranda, istaknuti američki konzultant, filantrop i politički strateg, otac slavnog Lin-Manuela, glumca, skladatelja i redatelja koji je, među ostalim, napisao hit mjuzikl "Hamilton".
Miranda se prisjetio kako je kao mladić stigao iz Portorika u New York, gdje se susreo s raznim izazovima imigranta, od rasizma do odvojenosti od obitelji. "Postajalo je lakše kada sam naučio jezik i pronašao one koji dijele istu priču kao i ja", rekao je.
U Hrvatskoj je, kaže, upoznao odličnu hranu, povijest, umjetnost, ljepotu, posjetio je i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, no tek želi saznati više o hrvatskim umjetnicima.
Iako se tijekom četiri desetljeća afirmirao radeći u javnom i privatnom sektoru te napisao memoare “Relentless: My Story of the Latino Spirit That is Transforming America”, svi ga danas više znaju kao oca Lin-Manuela, u čiji su mjuzikl investirali kao obitelj što mu se višestruko isplatilo i omogućilo da dalje pomaže mladim umjetnicima.
"Bili smo tipična radnička obitelj, a onda je Lin-Manuel, sin portorikanskog imigranta, napisao mjuzikl o rađanju nacije. Bio je to dobar potez jedino što nas sad svi traže ulaznice", rekao je.
Dvadesetak izloženih djela potječu iz raznih regija, metropola, ruralnih krajolika, a njihovi autori iz različitih sredina progovaraju o temama migracije, pripadanja i transformacije kako bi objasnili što to znači biti Amerikancem.
Među odabranim umjetnicima, slikarima i fotografima su Anneli Arms, Bryan Fernández, Malayka Gormally, Jeanne Jalandoni, Leeah Joo, Antonio Masi, Susan Pear Meisel, Rick Rocamora i Edward Ruscha, a tu je i nekoliko fotografija nepoznatih autora koji su zabilježili prve dolaske imigranata u SAD.
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa
"Zagrebu treba jasna vizija i drugačiji pristup rješavanju problema. I to će biti glavna promjena koju ću kao gradonačelnik uvesti – promjena pristupa rješavanju problema grada", ističe u priopćenju
Poručio je da jedino SDP može promijeniti društveni okvir u Hrvatskoj, te da ne odustaju od temeljnih postulata SDP-a - antifašizma, borbe za prava žena i manjina uz lijeve ekonomske politike
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.