Kultura

24. KOLOVOZA FEŠTA LIKOVNE UMJETNOSTI

VRAĆA SE GRISIA: U Rovinju će se ove godine opet održati najveća izložba na otvorenom u Istri

Nakon pet godina pauze umjetnost se vraća na glavnu arteriju gradskog brežuljka, a priča je započela u listopadu 1966. godine, kada je grupa američkih turista brodom Liburnija stigla u Rovinj i...* Novosti su Grisia Youth, dječje radionice, i projekcije arhivskih dokumentarnih filmova


 
5 min
Istra24
foto: Rovin.com,

Nakon pet godina pauze umjetnost se vraća na glavnu arteriju gradskog brežuljka, a priča je započela u listopadu 1966. godine, kada je grupa američkih turista brodom Liburnija stigla u Rovinj i...* Novosti su Grisia Youth, dječje radionice, i projekcije arhivskih dokumentarnih filmova

Rovinjska Grisija, najveća izložbe na otvorenom na ovim prostorima, ove se godine vraća nakon nekoliko godina neodržavanja. Program su nedavno predstavili gradonačelnik Grada Rovinja-Rovigno Emil Nimčević, ravnateljica Muzeja Grada Rovinja-Rovigno Vilma Bartolić te ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja-Rovigno Dubravka Svetličić, a konferenciji je prisustvovao i zamjenik gradonačelnika Dino Sošić.

Gradonačelnik se u svom obraćanju osvrnuo na prekid Grisije tijekom pandemije bolesti COVID-19 te istaknuo kako je postojala jasna želja da se manifestacija vrati tijekom njegovog mandata. Grisija je već ranije uvrštena u gradski proračun za ovu godinu, koji je usvojen još u prosincu, za vrijeme mandata prethodnog gradonačelnika Marka Paliage. Nimčević je izrazio nadu da će se umjetnici u velikom broju odazvati pozivu. «Vjerujem da će se manifestacija iz godine u godinu razvijati, postajati sve veća i prepoznatljivija, te okupljati sve više umjetnika i ljubitelja umjetnosti», izjavio je gradonačelnik, zaključivši i kako je ovogodišnji program već izuzetno bogat.

Grisia kroz povijest

Ravnateljica Muzeja Vilma Bartolić podsjetila je kako je priča o rovinjskoj Grisiji započela u listopadu 1966. godine, kada je grupa američkih turista brodom Liburnija stigla u Rovinj, grad na zapadnoj obali istarskog poluotoka koji je posebno ljeti živio u ritmu umjetnosti. Turisti su tada posjetili izložbu Umjetničke kolonije u gradskom muzeju, na kojoj su izlagali umjetnici koji su Rovinj izabrali za svoje privremeno ili trajno odredište. Izložbu su napustili s dvanaest kupljenih umjetnina, što je bio dovoljan poticaj umjetnicima da već sljedeće godine, želeći približiti svoje stvaralaštvo široj publici, na jedan dan presele svoje ateljee na ulicu. Tako su svake druge nedjelje u kolovozu umjetnici izlazili na ulicu koja od podnožja crkve svete Eufemije vijuga prema glavnom gradskom trgu. Priliku za izlaganje imali su i akademski umjetnici i amateri, studenti i djeca. Umjetnička demokracija bila je vidljiva svima koji su tih kolovoških nedjelja boravili u staroj gradskoj jezgri na užarenom rovinjskom kamenu. Najbolji među sudionicima bili su nagrađivani prigodnim nagradama poput pršuta i sira, dok su Gradski muzej i sponzori otkupljivali izložene radove. Šarolikost izričaja slikara, kipara i performera, kojih je u pojedinim godinama bilo i više od stotinu, kao i živa atmosfera domaćih stanovnika i turista ispunjavali su Grisiju sve do 2020. godine, kada je izložba privremeno prekinuta zbog pandemije. Nakon nekoliko godina, Grisija se ponovno vraća, i umjetnicima i publici.

foto: Grad Rovinj Rovigno

Otkupne nagrade

Ponovno pokretanje Grisije donosi određene organizacijske i tehničke novitete, ali osnovni karakter manifestacije ostaje nepromijenjen. I dalje je riječ o jednodnevnoj izložbi na otvorenom na kojoj mogu sudjelovati akademski umjetnici, studenti, amateri i djeca. Rad koji stručni žiri proglasi najboljim bit će nagrađen i ući će u fundus Muzeja Grada Rovinja-Rovigno. Sponzorske otkupne nagrade dodijelit će Maistra, Valalta i Esel d.o.o. Otkupna nagrada Grada Rovinja-Rovigno iznosi pet tisuća eura, Maistrina nagrada dvije tisuće eura, nagrada Valalte tisuću eura, a Eselova osamsto eura.

Ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Dubravka Svetličić najavila je kako je već nekoliko poduzetnika iskazalo interes za sudjelovanjem u dodjeli otkupnih nagrada, te je pozvala i sve ostale zainteresirane da se jave Pučkom otvorenom učilištu ili Muzeju kako bi dogovorili otkup radova izloženih na Grisiji.

Stručni žiri ove godine čine povjesničar umjetnosti Mladen Lucić, povjesničarka umjetnosti Sabina Salamon iz Muzeja suvremene umjetnosti u Rijeci te kustosica Muzeja Grada Rovinja-Rovigno Elizabeta Rogović.

Organizator manifestacije je Pučko otvoreno učilište Rovinj-Rovigno, a suorganizator Muzej Grada Rovinja-Rovigno. Datum održavanja je s uobičajene druge nedjelje u kolovozu pomaknut na nedjelju, 24. kolovoza 2025. godine, a izložba će trajati od 10 do 19 sati.

Grisija ostaje otvorena za akademske umjetnike, amatere, studente likovnih umjetnosti i učenike umjetničkih škola, a jedan kutak bit će posvećen isključivo djeci. Dubravka Svetličić predstavila je detaljan program, koji započinje od 7 do 9 sati prijavom sudionika u Kazalištu Gandusio. Svečano otvorenje manifestacije održat će se u 10 sati u ulici Grisia, ispred kućnog broja 46, kuće Mascarelli. Izložba će trajati do 19 sati, a prostirat će se od Trga Matteotti do prostora oko crkve svete Eufemije.

Grisia Youth, dječje radionice, arhivski dokumentarni filmovi i večernje druženje

Novost je da će se za Grisia Youth i umjetnike koji izlažu radove u novim medijima, a koji zahtijevaju drukčiji izložbeni prostor, osigurati lokacija u crkvi svetog Tome. I ti radovi bit će uključeni u izbor za nagrade. U hladu parka pored crkve svete Eufemije od 11 do 15 sati održavat će se dječje likovne radionice i tradicijske rovinjske igre za djecu. Od 12 do 17 sati u Kazalištu Gandusio bit će prikazivani dokumentarni filmovi iz arhiva HRT-a i Kinoteke o Grisiji i Rovinju, snimani od pedesetih godina nadalje. U 19 sati ispred kuće Bruna Mascarellija bit će proglašeni nagrađeni radovi, a potom će od 19 do 22 sata uslijediti druženje pod nazivom Grisia chill out u parku pored crkve svete Eufemije.

Svim izlagačima bit će osiguran besplatan parking, tradicionalni ručak u Spaciu Matika, dok će djeca dobiti potvrdu o sudjelovanju i prigodne paketiće sa slikarskim priborom.

Vizualni identitet manifestacije ove je godine izradio nagrađivani rovinjski studio Tumpić/Prenc, a više informacija o programu i načinu prijave dostupno je na mrežnoj stranici Pučkog otvorenog učilišta Rovinj-Rovigno te na službenim Facebook stranicama Učilišta i Muzeja Grada Rovinja-Rovigno.


Nastavite čitati

Istra
 

Obilježena 34. godišnjica osnutka Specijalne jedinice policije Bak Istra

Specijalna jedinica policije Bak ustrojena je 27. srpnja 1991. godine u Valbandonu, a prva borbena zadaća u koju su se uputili pripadnici jedinice bila je obrana grada Petrinje. Uslijedile su akcije Trokut, Poskok 1, Maslenica, Poskok 2, Medački džep, Bljesak, Oluja, Krug Dubrovnik te gotovo da i nije bilo ratom zahvaćenog područja, gdje istarski Bakovi nisu obavljala svoje borbene zadaće.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.