U petak, 28. lipnja u 9 sati na Fakultetu Ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković (Petra Preradovića 1) održat će se otvorenje 6. Hrvatskog iseljeničkog kongresa u organizaciji Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva.
Trodnevni kongres se održava pod nazivom "Hrvatski iseljenici - potencijal za budućnost Hrvatske", a na njemu će se okupiti eminentni stručnjaci, poduzetnici i javne osobe iz iseljeništva i domovine.
Uzvanicima će se na otvaranju kongresa obratiti dr. sc. Marin Sopta, predsjednik Programskog odbora HIK-a, prof. dr. sc. Lina Pliško, dekanica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Puli, dr. sc. Filip Zoričić, gradonačelnik Pule, Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, mons. Ivan Štironja, biskup Porečke i pulske biskupije i Ivan Šipić, ministar demografije i useljeništva.
Nakon toga, od 9.30 do 11 sati, slijede plenarna predavanja i paneli o temama iseljeništva i demografije na FET-U i Filozofskom fakultetu u Puli.
Obrađivat će se teme kao što povratak hrvatskih iseljenika u domovinu i njihov doprinos razvoju Hrvatske, razgovarati o tome koliko vrijede iskustva i poslovni kontakti hrvatske dijaspore za poslovanje u Hrvatskoj.
Tako će, primjerice, prof. dr. sc. Mladen Vedriš održati predavanje "Migracije/Povratak - jedini smisao povratka", demograf dr. Stjepan Šterc govoriti će o hrvatskom iseljeništvu kao temelju opstanka, a dr. sc. Tado Jurić o zamjeni stanovništva.
Dr. Miro Kovač, ministar vanjskih poslova u 2016., govorit će o izazovima demografske obnove i može li se ciljanim useljavanjem zaustaviti pad stanovništva Hrvatske.
Tado Jurić
Nakon pauze, od 11.20 sati, kongres nastavlja s panelima o identitetu, očuvanju baštine i jezika te važnosti medija u povezivanju domovine i iseljeništva, a o svojim iskustvima govorit će i sami povratnici iz SAD-a, Kanade, Njemačke, Švicarske, Italije, ali i daleke Argentine, Venezuele i Australije.
Oni će govoriti o svojim očekivanjima i izazovima povratka, kao i posebnim oblicima suradnje Hrvatske matice iseljenika s iseljenicima povratnicima.U sklopu kongresa odražat će se i program koji će tematizirati iseljenike kao hodočasnike u domovinska svetišta, raspravljati se o demografskim pitanjima te u ulozi iseljenika u domovinskom ratu i diplomaciji.
Dio programa bit će posvećen i hrvatskom jeziku.
Pred sam Kongres u četvrtak 27. lipnja u 20.30 sati u Regionalnom centru za razvojne studije (Flaciusova 18), bit će otvorenje izložbe Državnog arhiva iz Pazina „Trešnjevka -- istarski dom daleko od doma (1928. - 1932.)“.
Autorice izložbe su Biserka Budicin, arhivska savjetnica i Maja Milovan, viša arhivistica.
Prije izložbe služit će se svečana misa u Katedrali Uznesenja Marijina na Trgu sv. Tome koju će predvoditi porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja.
Stjepan Šterc
U subotu se kongres nastavlja predavanjima koji teoretiziraju kulturni identite iseljenika, a od 9 sati održat će se razni paneli: o demografiji koji će voditi dr. Stjepan Šterc, "Povijesnim osvrtima" koje će moderirati Ninoslav Mogorović, važnosti medija u povezivanju domovine i iseljeništava (moderator mr. sc. Luka Budak).
Panel "Suvremeni izazovi - globalni trendovi" će moderirati doc. dr. sc Vlatka Lemić, dok dva zadnja panela - "Politička povijest 20. stoljeća" i "Kulturne i baštinske spone" moderiraju dr. sc. Marin Sopta i Marija Žebec.
Dugogodišnja voditeljica istarske podružnice Matice iseljenika Hrvatske Ana Bedrina održat će na kongresu predavanje o životu i djelu akademskog slikara Josipa Crnoborija.
Kompletan program Kongresa dostupan je OVDJE