Analizom objava na službenoj Facebook stranici HDZ-a, objavljenih u posljednje tri godine, Gong je, kako navodi u svom javnom obraćanju, uočio stalan rast vrijeđalačkog diskursa bez znakova stajanja, zbog kojeg nazaduje civilizirana rasprava, dijalog, a u konačnici i demokracija.
- Potaknuti toksičnim načinom komuniciranja predsjednika Zorana Milanovića, čiji su javni istupi postali predmetom brojnih političkih komunikacijskih analiza, Gong je pratio zaoštravanje diskursa vladajuće stranke na Facebooku. Službena Facebook stranica HDZ-a već tri godine objavljuje sadržaj obilježen vrijeđalačkim diskursom, u kojem se učestalo omalovažava, ismijava i proziva niz političkih aktera s jezikom primjerenijem grubim anonimnim internetskim komentarima, zaključak je Gongove Analize vrijeđalačkog diskursa službene političke komunikacije HDZ-a na Facebooku, autora Mateja Mikašinovića-Komše, inače rođenog Puljanina.
Od 4.269 promatranih objava u razdoblju od 2020. do 2022., uočeno je 429 objava u kojima se političke aktere oslovljava vrijeđalačkim diskursom.
Tako se Zorana Milanovića prozvalo "Kremljenkom" i "štetočinom", oporbu "destruktivnom" i "cirkusom", Možemo "Ne možemo", Peđu Grbina "posrnulim" i "kurirom", a Most "mališani" i "tragikomičnim jajanima".
Iako se opisi razlikuju, svima im je zajedničko nametanje opisa kojim se političke protivnike HDZ-a omalovažavalo i relativiziralo, u svrhu njihova predočavanja javnosti kao skupine nesposobnih, opasnih te u konačnici destruktivnih aktera, čiji bi dolazak na vlast prouzročio veliku štetu za građanke.
Odabir načina na koji HDZ komunicira s javnošću nije pitanje koje se tiče samo HDZ-a, jer ono može imati dalekosežne posljedice za društvo. Umjesto poticanja konstruktivne rasprave i suparništva u demokraciji - što donosi pozitivne učinke za javnost - HDZ, zajedno s predsjednikom Republike, komunicira na način koji je ispod svake razine u demokratskom društvu, ističu u GONG-u.
Iako ovo istraživanje, navodi autor analize, nije uzelo u obzir cjelokupni opus HDZ-ove komunikacije, već je svoju analizu usredotočio isključivo na način kojim opisuju političke aktere (što predstavlja tek dio njihove retorike), kao ni komunikaciju ostalih političarki i političkih stranaka, rezultati svejedno ukazuju na zabrinjavajući trend opadajuće demokratske kvalitete komuniciranja s političkog vrha.
- Takvom se komunikacijom s političkog vrha normalizira vrijeđanje i omalovažavanje u javnom prostoru, čime se sužava prostor za argumentiranu raspravu o relevantnim društvenim i političkim pitanjima, a potiče netrpeljivost i stigmatizacija. Nazivanjem svojih političkih suparnika “štetočinama” i “destruktivnima” radi utrke za 'lajkovima' može samo dovesti do srozavanja cjelokupne demokratske kulture u državi te opasnosti za demokratsko društvo, posebice u trenutcima permanentne nesigurnosti i straha uslijed pandemije, inflacije te rata u Ukrajini, zaključuje se analiza.