Politika i društvo

NEKI ODUSTALI OD JEDINSTVENIH UPISA

CIJENE PRIVATNIH VRTIĆA U PULI RASTU I DO 250 EURA?! Predsjednica Udruge privatnih vrtića Lorena Banko-Veličković: "Dio vrtića formirat će cijene samostalno, no nije na meni da kažem koji su to. Roditelji će biti obaviješteni"

Iz Grada Pule naglašavaju da su subvencije privatnim vrtićima u nešto više od godine dana dizali pet puta: s početnih 139 na 225 eura po djetetu mjesečno *Vrtići koji izlaze na jedinstvene e-upise imat će i jedinstvenu cijenu za roditelje od 92 eura, dok će je oni koji su odustali od jedinstvenih upisa cijenu formirati samostalno i ona će se kretati, kako smo uspjeli saznati, od 175 do 250 eura mjesečno


 
6 min
Borka Petrović
S prosvjeda privatnih vrtića u kolovozu

Iz Grada Pule naglašavaju da su subvencije privatnim vrtićima u nešto više od godine dana dizali pet puta: s početnih 139 na 225 eura po djetetu mjesečno *Vrtići koji izlaze na jedinstvene e-upise imat će i jedinstvenu cijenu za roditelje od 92 eura, dok će je oni koji su odustali od jedinstvenih upisa cijenu formirati samostalno i ona će se kretati, kako smo uspjeli saznati, od 175 do 250 eura mjesečno

Nekoliko pulskih privatnih vrtića napustilo je "vrtićku mrežu Grada Pule" i uskoro će formirati svoju vlastitu, tržišnu cijenu. Na to nas je upozorila jedna majka koja neće moći plaćati privatni vrtić koje njezino dijete pohađa posljednje dvije godine.

Navela nam je kako im je rečeno da će vrtić uskoro koštati čak 250 eura, pitajući se - tko to može platiti?

- Stvarno sam podržavala sve njihove zahtjeve, jasno mi je da cijene idu gore, ali idu svima, ne samo njima. Nakon svega dižu cijene u nebesa, nije mi jasno zašto kazala nam je, navodeći da je strahu hoće li naći mjesta u gradskom vrtiću gdje će morati preseliti svog mališana, odvajajući ga od njegovih prijatelja i "teta".

Sporazum nije potpisalo pet vrtića

Informaciju da su neki od privatnih vrtića izašli iz Plana mreže dječjih vrtića grada Pule te su sada na slobodnom tržištu potvrdili su nam danas iz Grada Pule. 

Kako navode, od 19 privatnih vrtića, pet je odlučilo ići samostalno na upise i formirati svoju ekonomsku cijenu, a samim time i cijenu koju plaćaju roditelji, dok je ostalih 14 vrtića potpisalo Sporazum s Gradom temeljem kojega će ići na zajedničke e-upise i imati jedinstvenu cijenu za roditelje od 92 eura i u gradskim i u privatnim vrtićima.

Na pitanje zašto je došlo do ove promjene, nakon svih pregovora privatnih vrtića s Gradom, iz nadležnog odjela naglašavaju: 

- Grad Pula je u prethodnom razdoblju u nešto više od godine dana pet puta povećao sufinanciranje vrtićima drugih osnivača u ukupnom iznosu od 86 eura po djetetu mjesečno. Od subvencije u iznosu od 139,36 eura došli smo na iznos od 225,86 eura po djetetu mjesečno.

Na pitanje što se sada mijenja za djecu, a što za roditelje, te hoće li i Grad i dalje sufinancirati djecu koja pohađaju ove privatne vrtiće iz Grada vele da će "neovisno o tome u koji vrtić roditelji odluče upisati dijete, i dalje će dobivati subvenciju od Grada u iznosu od 225 eura". 

Dakle, Grad će i dalje subvencionirati smještaj djeteta, neovisno o kojem se vrtiću radi, no za roditelje onih vrtića koji nisu potpisali Sporazum s Gradom Pulom o jedinstvenim upisima cijena će, kako izgleda, znatno rasti.

Zašto je došlo do ovoga upitali smo predsjednicu Udruge privatnih vrtića Istarske županije Lorenu Banko- Veličković, no ona nije nam pružila puno informacija. 

Nemam suglasnost davati informacije

Navela je kako "ne može davati informacije o drugim vrtićima bez njihove suglasnosti".

Stoga od udruge nismo uspjeli službeno saznati koji su to vrtići izašli iz jedinstvenih upisa i formirat će svoje cijene, iako nam je potvrdila da se radi upravo o njihovim članovima.

Nije nam mogla odgovoriti niti na pitanje koliko točno članova udruga trenutno broji, obzirom da su je neki od pulskih vrtića lani napustili.

- Nemam točan podatak kod sebe, tu su ne samo vrtići iz Pule nego iz drugih istarskih gradova, čini mi se da nas je sada 18, kazala je Banko-Veličković.

Na upit je li istina da će cijena za roditelja porasti i do 250 eura, kazala nam je da će "ravnatelji uskoro sami formirati svoje cijene i o tome će roditelji dobiti informacije u vrtićima", a da cijene ovise i o programima koji vrtići nude.

Cijenu koju nam ja majka predočila nije htjela komentirati navodeći samo da "zna o kojem se vrtiću radi".

- Neki vrtići su potpisali sporazum s gradom o jedinstvenim upisima, neki nisu. Neki će koštati manje, neki i više, nije na meni da o govorim koji su koji, kazala nam je.

Na opasku da je upravo ona ta koja predstavlja udrugu i svoje članove, napomenula je da se "o tome već puno pisalo i kako može poslati priopćenje".

Iako je istina da se o ovom puno pisalo, radi se o posve novom momentu koji očito neće dobro "sjesti" svim roditeljima.

Da je tome tako svjedoči i odgovor iz Grada Pule u kojem navode da je, prema informacijama kojima oni raspolažu, određeni broj roditelja već podnio zahtjev za upis u druge vrtiće, no konkretne podatke o broju djece koji su našli svoje mjesto u gradskim ili drugim privatnim vrtićima, znati će tijekom travnja. 

Podsjetimo, već godinama ravnatelji privatnih vrtića traže da se izjednače davanja po djetetu, neovisno pohađa li ono gradski ili privatni vrtić. Krajem srpnja prošle godine predstavnici Udruge održali su posljednji radni sastanak s Gradom oko izjednačavanja gradskog sufinanciranja privatnih i gradskih vrtića. Tada je Grad ostao pri svojoj ponudi od povećanja sufinanciranja za dodatnih 15 eura po djetetu, i to počevši od nove pedagoške godine na što su vrtići pristali.

Dobili božićnice i bonus za grupe

Ponuđena im je i jednokratna pomoć u prosincu 2023. godine, i to u iznosu od 300 eura po svakom djelatniku za božićnice.

U međuvremenu, roditelji djece koja pohađaju pulske privatne vrtiće, a kojih ima oko 800, održali su u kolovozu prosvjed na pulskom Forumu.

U listopadu je privatnim vrtićima koji su obuhvaćeni Planom mreže dječjih vrtića Grada Pule "sjela" i dodatna pomoć, prema ključu od od 2.000 kuna (cca. 270 eura) po skupini. Ukupno, Grad je u ime obećane jednokratne pomoći isplatio 86.000 eura

Sve to izgleda nije bilo dovoljno da se nastavi suradnja s Gradom te se dio privatnika odlučio okušati samostalno na tržištu.

Kakve će to efekte donijeti tek treba vidjeti.

Jedna od ravnateljica koja je izašla iz jedinstvenih vrtićkih upisa je Elena Matana iz Dječjeg vrtića Cvrčak.

Pojasnila nam je kako su privatni vrtići imali dvije opcije; nastaviti jedinstvene upise s Gradom i imati jedinstvenu cijenu ili izaći samostalno na upise te samostalno formirati svoje cijene.

- Ja sam odabrala drugu opciju, s tim da i dalje nastavljam suradnju s Gradom, koji je obećao i dalje sufinancirati djecu, bez obzira na našu odluku, odnosno neovisno o tome koju opciju izaberemo, kazala nam je Tanković Varga.

Ekonomska cijena 400 eura

Na upit koliko će, po novom, koštati njezin vrtić veli da su formirali ekonomsku cijenu od 400 eura.

- To je ekonomska cijena od koje se odbija subvencija Grada Pule koja iznosi 225 eura po djetetu. Dakle roditelji će po novom vrtić plaćati 175 eura, s tim da će biti oslobođeni cijene ručka za dane koje dijete ne pohađa vrtić radi bolesti, pojasnila je.

Na upit jesu li roditelji o tome obaviješteni i kakve su njihove reakcije veli da su oni u vrtiću već odradili roditeljski sastanak, jer će prvo povećanje ići od 1. travnja.

- Drugi dio povećanja ide od nove pedagoške godine, dakle od upisa u rujnu tako da oni koji ne budu mogli plaćati imaju dovoljno vremena premjestiti dijete u neki drugi vrtić. Taj broj, ipak, vjeruje ravnateljica vrtića kojeg pohađa 50-ak mališana, neće biti prevelik.

I nju smo upitali može li nam otkriti imena kolegice koje idu samostalno na upise, no kazala nam je da ne može govoriti u ime drugih, a da je u udruzi odlučeno da se s time ne izlazi u javnost.

Neslužbeno pak doznajemo da je jedan od vrtića Maslačak u Šijani, a da se radi i o njezinom vrtiću - Dugin svijet, potvrdila nam je i Lorena Banko-Veličković. Tko su preostala dva nismo uspjeli danas doznati budući da se na telefonske brojeve vrtića mnogi tijekom radnog dana nisu javljali, a udruga ih je odbila (raz)otkriti.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.