Nakon dvije posljednje deložacije polako na vidjelo izlaze informacije o mutnim poslovima koji su se godinama odvijali u kontroverznoj zgradi usred Pule. Podsjetimo, prva deložacija, održana 24. i 25. lipnja, kulminirala je bacanjem suzavca i dimnih bombi na predstavnike suda i policije. Po hodnicima objekta u cilju sprječavanja preuzimanja stanova i poslovnih prostora prosuto je na desetke litara ulja. Deložacija je nastavljena nakon što je uhićeno desetak stanara i pripadnika borilačkih klubova koji su se nalazili u zgradi.
Druga, prošlotjedna deložacija, prošla je puno bolje. Otpora nije bilo ali je samo preuzimanje stanova ukazalo na crnu stranu Porečanke. Pomalo na sunce, iz raznih izvora, izlaze detalji o brojnim spornim biznisima koji su se godinama tamo vodili.
Iz razgovora s pojedinim korisnicima može se zaključiti da se u Porečanki mjesečno vrtilo 50-70 tisuća eura zarade. Ta je zarada jasan argument zbog kojeg je u obrani zlatne koke angažirana čak i privatna vojska.
Ukupno 65 stanova, 35 poslovnih prostora iznajmljivano je po cijeni od 500 eura mjesečno, većim dijelom ispod stola, bez računa i bez plaćanja poreza.
Primjerice u penthausu na vrhu zgrade velikom 170 kvadrata pronađeni su poljski kreveti na kat. U stanu je boravilo 12-15 stranih radnika koji su plaćali po 200 eura mjesečno.
Očito je i da su u nekoliko stanova operirale prostitutke. Prilikom predaje stanova u njima su zatečene osobe iz Ukrajine, Srbije, Bosni i Hercegovine koje nisu znale reći što i gdje rade, niti su znale imena tvrtki u kojima navodno rade. Sve iznimno sređene, s kvalitetnom garderobom, neke od njih od ranije poznate pravosuđu.
Informacija da se u Porečanki odvija prostitucija za mnoge Puležane i nije neka novost. Poznavatelji tržišta kažu da je tijekom ljeta u Puli u tom unosnom biznisu aktivno stotinjak žena.
Nadalje, s obzirom na veličinu uloga i potencijalnog gubitka, u nekim su stanovima prigodno dovučene obitelji čija su djeca počela plakat kad su na vratima vidjele maskirane pripadnike maskirane policije. Jedna od odvjetnica koja je zastupala ilegalne korisnike u Porečanki je imala tri stana. Prilikom deložacije u njenim stanovima zatečeni su stanari bez osobne iskaznice, s djecom koja uz sebe nemaju na osnovnu odjeću i obuću.
To nije sve što se tiče djece. Pokazalo se da je 13-godišnji dječak od početka ljeta tijekom cijelog dana naplaćivao parking. Dnevni promet dosezao je i do 1.200 eura.
Elemente prave balkanske komedije možemo pronaći u štoriji koja kaže da se tijekom deložacije supruga jednog od većih korisnika zaključala u ormar. Tamo je i prespavala te je „spašena” tek drugog dana kada su legitimni vlasnici provalili u stan i ormar u kojem se nalazila.
Gotovo 15 godina kontroverzni porečki poduzetnik Milija Mirović uspijevao je vrtiti brutalan biznis upravo u spomeniku kriminalne Hypo Alpe Adria mreže usred Pule. Pokazalo se da je Milija godinama bio jači od pravosuđa. Sve dok njegova privatna vojska nije na predstavnike suda i policije bacila suzavac. Carstvo kriminala u središtu Pule sustav više nije mogao tolerirati.
Je li konačno došlo vrijeme da se svim navedenim kriminalnim radnjama pozabavi i istarsko državno odvjetništvo i nadležna porezna uprava? Optužnica protiv Milije Mirovića za 350.000 eura tek je mali djelić onoga što se u Porečanki događalo.