Hamburg, 15. veljače 1936., porinuće je broda "Horst Wessel" za obuku njemačke mornarice. Svi podižu ruku u ‘Hitlerovom pozdravu’. Svi osim jednog - Augusta Friedricha Landmessera, koji je prkosno ostao držati prekrižene ruke.
Da taj akt pobune nije fotografiran, tada 26-godišnji brodograđevni radnik ne bi dobio svoje mjesto u povijesti. Ali i mjesto u zatvoru, a kasnije i regrutiranje u kazneni vod (999. laki afrički bataljon) s kojim je 1944. godine, točno na današnji dan, poginuo upravo u Hrvatskoj, kod Stona.
Što je natjeralo ovog čovjeka, koji je postao član NSDAP-a ranih 30-ih, da odbije pozdraviti "Sieg heil"? Hrabrost ili ljubav?
August je bio član nacističke stranke od 1931. do 1935., no nakon što je dobio djecu sa Židovkom Irmom Eckler i proglašen krivim zbog "prljanja rasne časti" po nacističkim rasnim zakonima, počeo se protiviti Hitlerovom režimu.
August i Irma imali su dvije kćeri zajedno. Kćeri su preživjele, njihovi roditelji nisu.
Jedna od kćeri, Irene Eckler, napisala je knjigu o svojoj obitelji, koju su nacisti rastrgnuli jer je ljubav između njezinih roditelja, Augusta Landmessera i Irme Eckler, bila kažnjiva prema 'Nürnberškim zakonima'.
Njegova kćerka Irene Eckler kasnije je napisala knjigu
Brod koji je 1936. porinut, a čijem je porinuću prisustvovao August još je uvijek u službi, samo američkoj te je preimenovan u 'Eagle'.
“Eagle” je jedan od samo dva aktivna jedrenjaka u vojsci Sjedinjenih Država danas, zajedno s USS Constitution. Primarna misija mu je obuka kadeta za časnike obalne straže SAD-a. Na kraju rata, Horst Wessel su Sjedinjene Države uzele kao ratnu odštetu.