Politika i društvo

na sveučilištu jurja dobrile u puli

DANI OTVORENIH VRATA PULSKOG SVEUČILIŠTA Obrazujte se umjesto brzih zarada putem rentanja!

Sada pokrivamo područja društvenih znanosti, humanističkih, umjetničkih, STEM područja, prirodnih i tehničkih znanosti. Zbog ovoga već sada govorimo o STEAM obrazovanju u koje su uključena i umjetnička zanimanja, objasnila je prof. Radetić-Paić * Najzanimljiviji dio rasprave izazvala je izjava studenta Tina Celnera kako je za studente Filozofskog fakulteta online nastava bila prilično loša stvar zbog izostanka interakcije s kolegama


 
4 min
Maja Jokanović

Sada pokrivamo područja društvenih znanosti, humanističkih, umjetničkih, STEM područja, prirodnih i tehničkih znanosti. Zbog ovoga već sada govorimo o STEAM obrazovanju u koje su uključena i umjetnička zanimanja, objasnila je prof. Radetić-Paić * Najzanimljiviji dio rasprave izazvala je izjava studenta Tina Celnera kako je za studente Filozofskog fakulteta online nastava bila prilično loša stvar zbog izostanka interakcije s kolegama

Na pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile danas i sutra održavaju se Dani otvorenih vrata. Cilj ovog događaja jest da se Sveučilište na sveobuhvatan način predstavi budućim studentima i upozna ih s ponuđenim studijskim programima te studentskim životom u Puli.

Prema riječima prof. dr. sc. Mirjane Radetić-Paić, prorektorice za akademska pitanja, upise i potporu studentima, ove godine je Sveučilište odlučilo promidžbu podići na višu razinu pa su i tradicionalni Dani otvorenih vrata obogaćeni novim sadržajima.

Prof. dr. sc. Mirjane Radetić-Paić

Prorektorica je spomenula i nove programe poput  Dizajna i audiovizualnih komunikacija, dok će se studiji informatike i poslovne ekonomije od naredne akademske godine najesen biti omogućen u potpunosti online i bez potrebe za dolaskom na fakultet.

- Sada pokrivamo područja društvenih znanosti, humanističkih, umjetničkih, STEM područja, prirodnih i tehničkih znanosti. Zbog ovoga već sada govorimo o STEAM obrazovanju u koje su uključena i umjetnička zanimanja, objasnila je prof. Radetić-Paić, te dodala kako se i koncept studija znatno mijenja pa sada studenti umjetničkih smjerova, primjerice, mogu birati žele li se usavršavati u području filma, informatičkih zanimanja ili dizajna. Ovaj je pristup skladu sa svjetskim trendovima i omogućava promjenu smjera školovanja razlikovnim ispitima, što je važno za mlade ljude čija se zanimanja ponekad promijene tijekom školovanja.

U sklopu proširenog programa Dana otvorenih vrata, danas je po prvi put održan okrugli stol pod nazivom „Uloga Sveučilišta u  kreiranju budućnosti Europe“. Cilj Okruglog stola bio  je razmjena mišljenja o temama poput digitalizacije, pripreme studenata za tržište rada, inovacija i poduzetništva, ali i vezi između Sveučilišta i gradskih i županijskih institucija.

Uz vođenje prof. dr. Deana Sinkovića, sudionici u razgovoru bili su: prof. dr. sc. Valter Boljunčić, Prorektor za suradnju, inovacije i transfer tehnologija na Sveučilištu u Puli,  prof. dr. sc. Darko Etinger, Dekan Fakulteta informatike u Puli, Tin Celner, student na Sveučilištu u Puli, Monika Ivanović, voditeljica tima za upravljanje imidžem poslodavca u Infobipu, župan Istarske županije Boris Miletić, gradonačelnik Pule Filip Zoričić i dr. sc. Željko Kukurin, predsjednik Uprave Valamar Riviere.

Središnja tema razgovora bila je digitalizacija. Prof. Darko Etinger predstavio je sve aspekte uključivanja digitalizacije i novih tehnologija u nastavu te spomenuo važne projekte poput E- sveučilišta.

Prof. dr. sc. Valter Boljunčić objasnio je i važnost online nastave u slučajevima kada, iz financijskih razloga, studenti nemaju pristup sveučilišnom centru. Izvanredni studiji danas su zastarjela metoda jer i dalje zahtijevaju fizički dolazak, smatra prof. Boljunčić, dok je s online studijima čak i zaposlenim osobama omogućeno da ispite polažu uključivanjem putem platforme „Zoom.“

Najzanimljiviji dio rasprave izazvala je izjava studenta Tina Selnera kako je za studente Filozofskog fakulteta online nastava bila prilično loša stvar zbog izostanka interakcije s kolegama.

Gradonačelnik Zoričić na ovo se nadovezao rekavši da, kao nastavnik, bivši ravnatelj, ali i roditelj vjeruje da je online nastava velikim dijelom unazadila obrazovanje te da joj ne bi trebalo davati prednost. Tijekom rasprave, većina sudionika složila se da digitalni način obrazovanja nije jednako primjenjiv u školovanju za humanističke i prirodne znanosti.

Zanimljivo je bilo i viđenje predstavnika gospodarstva. Monika Ivanović iz Infobipa govorila je o posljedicama online rada i promjeni navika djelatnika tijekom pandemijskih godina. Navela je kako je tvrtka Infobip u vrijeme početka COVID krize uspješno, u samo tri dana, prešla na online način rada i kako može potvrditi da on nije utjecao na produktivnost djelatnika. Ipak, danas je očigledno kako je socijalizacija nezamjenjiva u situacijama poput inkluzije novih djelatnika i edukacija.

Dr. sc. Željko Kukurin iz Valamar Riviere objasnio je kako se u poslovnom svijetu situacija mijenja, ali i kako neke stvari ne gube na važnosti. Dok je nekada tržištem vladao onaj tko je posjedovao važnu informaciju, rekao je Kukurin, danas su informacije lako dostupne i poslovna komunikacija i obrazovanje su nezamjenjivi.

Praktična znanja i humana inteligencija, složili su se svi sudionici, ostaju najvažniji segment uspješnosti.

Istarski župan Boris Miletić osvrnuo se na to kako se tendencije u Istri mijenjaju pa je danas, umjesto izostanka radnih mjesta, problem izostanak radne snage i kako se nada da će se fokus s brzih zarada putem rentanja stanova preseliti na obrazovanje i posvećenost zanimanjima koja zahtijevaju sveučilišno obrazovanje.

Program Otvorenih vrata nastavlja se sutra prema hodogramu na stranicama Sveučilišta.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.