U povodu Međunarodnog dana civilne zaštite, u pulskoj Komunalnoj palači upriličen je danas prijem za sve predstavnike Stožera civilne zaštite Istarske županije.
Medijima su se potom obratili zamjenica pulskog gradonačelnika Ivona Močenić, istarski župan Boris Miletić, nečelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac, zamjenik mu Denis Stipanov te Ivica Rojnić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Pula.
Ivona Močenić
Politika treba poštovati propise i odluke struke
- Obilježavanje ovog dana bitan je iskorak u podizanju svijesti javnosti o značaju sustava civilne zaštite. Svjedočimo kraju pandemije koronavirusa, ali sve više smo svjedoci velikih ljudskih tragedija. Mislim na rat u Ukrajini, potrese koji su zadesili Hrvatsku, Tursku i Siriju. Svjedočili smo i požarima koji su se proteklog ljeta događali u Istarskoj županiji, a od kojih jedan veliki na području našeg grada. Srećom bez ljudskih žrtava. Ovim putem zahvaljujem se svim pripadnicima civilne zaštite na njihovoj borbenosti, humanosti i požrtvovnosti. U svom radu ponekad ugrožavaju i vlastite živote i zdravlje, a sve kako bi naši gradovi i regija bili sigurni, kazala je uvodno Močenić.
Za suradnju gradskog i županijskog Stožera civilne zaštite kazala je da je na zavidnoj razini, naglasivši kako je politika ta koja treba poštovati propise i odluke struke.
Boris Miletić
Iza nas dvije teške pandemijske godine
- Drago mi je što je postala tradicija da najveći istarski grad upriliči ovaj prijem. Iza nas su dvije teške pandemijske godine u kojima je sustav opravdao povjerenje građana i dokazao da je predvodnik u Republici Hrvatskoj. Mjere smo poduzimali na vrijeme i tako minorizirali pandemiju. Nije bilo isto biti u Istri ili na krajnjem sjeveru ili istoku zemlje, kad znamo da je žarište bilo u nama susjednoj Italiji, i zato je trebalo donosite odlučne odluke pravovremeno. Naš je sustav ogledni primjer po pitanju funkcioniranja, u Republici Hrvatskoj i šire. Imamo dobru suradnju sa susjednim regijama u Republici Sloveniji i Republici Italiji. Prošla godina je bila sušna, na području Istre imali smo dva vrlo rizična požara. Jedan na Valdebeku gdje je vatra došla do samih kuća, a drugi u Novigradu. Brzim intervencijama stavljeni su pod kontrolu u najkraćem mogućem vremenu. Ljudima u sustavu se zahvaljujem te im čestitam, uz poruku da nastavimo s partnerskim odnosom kako bi naši građani i gosti osjećali sigurnost, kazao je među ostalim župan Miletić.
„Garantiramo sigurnost građanima Istre i turistima“
Načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije, Dino Kozlevac, zahvalio se općinama, gradovima i Županiji na podršci sustavu.
Dino Kozlevac
- Sustav je apsolutno spreman za ljetnu turističku sezonu. Preko 150 pravnih osoba, oko 4.500 ljudi, 700 vozila i tehničkih pomagala svih vrsta stoje na raspolaganju. Svatko u sustavu ima svoju ulogu i funkcioniramo kao švicarski sat. Uspješniji smo od drugih jer smo prepustili ljudima upravljanje sustavom. Ne radimo nove nadstrukture već se svi oni koji sudjeluju u svojim redovnim djelatnostima, u datom trenutku pretvaraju u sustav civilne zaštite. U tome je ključ. Garantiramo sigurnost građanima Istre i turistima, a mnogi od njih imaju veću sigurnost kad su kod nas na ferijama nego kad su kod kuće, izjavio je danas medijima Kozlevac zahvalivši i njima na ključnoj ulozi u brzom prijenosu informacija tijekom nesreća i katastrofa u kojima su sekunde bitne.
Dodao je kako se sustav za gašenje i spašavanje na moru nastavlja razvijati te kako bi im ubrzo, u tu svrhu, trebalo stići i jedno vozilo koje Županija nabavlja putem europskog projekta.
Uzrok onečišćenja mora kod Ližnjana i dalje nepoznat
Zanimalo nas je u kojoj je fazi proces sanacije ližnjanske obale te zna li se napokon uzrok onečišćenja mora južne Istre koje je u uvali Salbunić uočeno još u studenom prošle godine.
- Uzeti su uzorci i poslani na analizu, no ona još nije završena. Sve ipak ukazuje na to da je onečišćenje na području Ližnjana identično onome koje se desilo kraj Kostrene. Ključno je da se obala čisti. Troškovi rastu jer ima mnogo ručnog rada, no ja sam uvjeren da ćemo glavni dio onečišćenja uspjeti dovesti u red do ljetne sezone. U komunikaciji smo s Ministarstvom mora i ja očekujem da će se, ukoliko dokazi budu takvi, HEP prema nama ponijeti kako se ponio prema Primorsko-goranskoj županiji, odnosno da će priznati svoju krivicu i podmiriti troškove čišćenja u Ližnjanu, kazao nam je župan.
DORH se još, govori nam, o svojoj konačnoj odluci na ovu temu Županiji nije oglasio.
'SLUČAJ MANDRAČ'
A vezano uz 'slučaj Mandrač' koji je, prije dva dana, također predan DORH-u, župan Miletić danas nam je odgovorio kako to ne može komentirati.
- Mislim da tu službe trebaju odraditi svoj posao, kako policija tako i DORH. Kad budu odradili svoj posao, znat ćemo koji je pravorijek. Trebamo utvrditi što se dogodilo, a nakon toga možemo dati svoj sud. U svakom slučaju, ako se radi o bilo kojoj vrsti nasilja – to mogu najoštrije osuditi, odgovorio je župan na naše pitanje zašto se Županija dosad nije oglasila na ovu temu, a niti odazvala tihom prosvjedu protiv nasilja održanom u subotu na pulskom Forumu.