Plan razvoja strategije kulture grada Pule do 2030. godine, s jedne strane, i odluka o držanju kućnih ljubimaca, s druge strane, bile su dvije točke koje su izazvale najviše rasprave na sinoćnjoj sjednici Gradskog vijeća grada Pule.
Raspravljajući o strategiji kulture, vijećnici su najviše pitanja imali o planu da se Dom hrvatskih branitelja uredi kao Palača kulture, jer je, kako su ustvrdili, riječ o zgradi u vlasništvu države u kojoj se odvijaju neki drugi sadržaji. Podržali su ideju o zatvaranju dijela Laginjine ulice između Istarskog narodnog kazališta i Doma hrvatskih branitelja i pretvaranju tog dijela u Kazališni trg, što su navodno i studije pokazale kao moguće i opravdano.
Izrazili su žaljenje zbog nerealiziranog filmskog studija u starom kamenolomu na Stoji, ali i zbog još uvijek nerealiziranog uređenja jedne polivalentne koncertne dvorane koja bi imala kapacitet prihvata većeg broja gledatelja. Ustvrdili su nadalje da je trebalo malo jače planirati rock scenu po kojoj je Pula oduvijek poznata, ali i dati posebni značaj čakavskoj sceni radi zaštite čakavštine te uključiti i doprinos manjina koje su vrlo aktivne u Puli i imaju vrlo vrijedne kulturne programe.
Također, u strategiji nije rečeno ništa o industrijskoj baštini koja je u Puli vrlo značajna, rekli su vijećnici, spomenuvši pritom primjer starih spremnika plina na lokaciji Stare plinare ili nasljeđe unutar zidova Uljanika.
Noel Mirković iz Možemo! Pula predložio je da se razmisli i o robnoj kući Pula koja, iako u privatnom vlasništvu, ima idealnu lokaciju za neku kulturnu namjenu i stoga bi trebalo, smatra, razmisliti kako doći u posjed i staviti je u funkciju. Bilo je i oprečnih mišljenja treba li kulturu u Puli "zaštititi" od turizma ili iskoristiti upravo u turističke svrhe da se namaknu sredstva i pokriju troškovi u kulturi. Elena Puh Belci iz IDS-a založila se za otvaranje multimedijalnog centra za mlade u prostoru male škole u Šijani koji je sada derutan pa bi se, kako je rekla, jednim potezom riješio problem uređenja zgrade i dobio primjeren prostor za mlade koji u gradu nedostaje.
Dušica Radojčić iz platforme Možemo! Pula upitala je što je sa zbirkom umjetnina Grada Pule, zašto nije u strategiji i zašto joj se ne nađe stalni prostor gdje će biti izložena jer je mnogi nisu imali prilike vidjeti, na što joj je i odgovoreno da u gradskom odjelu rade na tome da zbirka bude vidljiva i da joj nađu stalni izložbeni prostor.
Zanimljiv je bio i prijedlog za širenjem Gradske knjižnice i čitaonice Pula. Iako su planovi knjižnice išli u smjeru širenja na prvi kat, gdje je sada smješten Muzej suvremene umjetnosti Istre, gradonačelnik Filip Zoričić odgovorio je da, upravo iz tog razloga, to neće biti moguće.
- U razgovoru s istarskim županom Borisom Miletić i nadležnim županijskim pročelnikom za kulturu dobili smo informaciju da imaju ambiciozne planove za Muzej suvremene umjetnosti Istre pa širenje knjižnice na prvi kat neće biti moguće, eventualno na zadnji, četvrti, ali o tome tek treba razgovarati. Što se tiče Doma hrvatskih branitelja, od tog projekta ne odustajemo i to je već više puta bio predmet mojeg razgovora s nadležnim ministrom i predstavnicima 'Pletera'. Ideja Robne kuće Pula je također dobra iako ne znam u kojem pravcu bi se moglo ići u realizaciju s obzirom da je riječ o privatnom vlasništvu, rekao je Zoričić vijećniku Mirkoviću, a također i podržao ideju Puh Belci o otvaranju centra za mlade u staroj školi u Šijani, ali i spočitnuo višegodišnju nebrigu o tom prostoru. Dodao je i kako razvijaju ideju o polivalentnoj dvorani, kao i o Muzeju grada Pule kao difuznom muzeju o čemu razgovaraju s raznim stručnjacima.
U nastavku sjednice, vijećnici su usvojili izmjene GUP-a kako bi dali mogućnost Školi za odgoj i obrazovanje na Monte Zaru da se prijavi na Nacionalni program oporavka i otpornosti i dobije sredstva za proširenje. Škola bi se, naime, širila na dio košarkaškog igrališta i neuređenog parkirališta i tako dobila 36, umjesto sadašnjih 17 učinioca, za ukupno 119 djece.
Odluka o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama bila je na e-savjetovanju tijekom kojeg su pristigla 83 prijedloga, od kojih su 22 prihvaćena, a 19 djelomično, rečeno je na predstavljanju ove odluke. Kako je, međutim, u raspravi istaknula vijećnica Radojčić, prihvaćen je dio prijedloga i to o organiziranim hranilištima, o zabrani držanja životinja u cirkusima, kao i obvezi skloništa za životinje da preuzme male mačiće i drži ih do spolne zrelosti te da ih se onda pušta u staništa nakon sterilizacije, ako se u međuvremenu ne udome. Pohvalila je i povećavanje kazne za prekršitelje sa 400 na 800 eura.
Ono što nije prihvaćeno, a što je i Radojčić osudila, jesu zabrana držanja životinja na lancu čime se stvara patnja kod životinja.
- Ne mora svatko imati psa! Onaj tko nije spreman prihvatiti da se mora svakodnevno brinuti o životinji, da životinja nije bolesna i usamljena, ne mora imati psa. Također, treba regulirati da pas mora biti na istoj adresi kao i vlasnik, a poduzeća koja imaju potrebu za čuvanjem, mogu ugraditi video nadzor. Nadalje, nije prihvaćeno da se mačići, osim sterilizacije, moraju obavezno i cijepiti prije puštanja u staništa, čime bi se spriječilo širenje bolesti i pomor mačića, rekla je Radojčić i ustvrdila da se ipak trebalo više slušati volontere koji su svakodnevno na terenu i imaju uvid u prave potrebe i način rješavanja problema, a osudila je i, kako je rekla, sramotno malih 3.000 eura godišnje koliko se daje za udruge koje brinu o životinjama u gradu, a čiji su volonteri nezamjenjiva karika u tom procesu bez kojih Grad ne bi mogao kvalitetno brinuti o svim životinjama.