Vijećnik smije zadržati samo dar simbolične vrijednosti i to najviše u vrijednosti do 500 kuna, ali ne u novcu. Ne smije zadržati ni vrijednosnicu i dragocjenu kovinu, u što ne spada numizmatički novac, prigodni optjecajni kovani novac pakiran u prigodnu ambalažu niti numizmatički komplet.
Dio je to iz predloženog 'Kodeksa ponašanja vijećnika u Gradskom vijeću Grada Pule u sprječavanju sukoba interesa’ o kojem će na sjednici u utorak glasati isti ti pulski vijećnici na koje se ovaj etički kodeks odnosi.
Iako je to demokratski korak naprijed, treba odmah reći da je od silnih stranica sankcijama posvećen tek jedan članak od par redaka teksta, a koji glasi: “Za povredu odredba Kodeksa, Gradsko vijeće može izreći opomenu, dati upozorenje ili preporuku vijećniku za otklanjanje uzroka postojanja sukoba interesa odnosno za usklađivanje načina djelovanja vijećnika s odredbama Kodeksa.”
Svrha ovog kodeksa je, kako piše, sprečavanje sukoba interesa i sprečavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju dužnosti vijećnika, jačanje njihovog integriteta, objektivnosti i nepristranosti, jačanje transparentnosti u obavljanju vijećničke dužnosti te jačanje povjerenja građana u Gradsko vijeće kao tijelo javne vlasti.
Ovo s 'privatnim utjecajima' ima ogromnu korupcijsku težinu, a što navedene sankcije ne podržavaju, pa ni recimo u mogućem spominjanju kaznene odgovornosti i obaveznog prijavljivanja vijećnika takvih povreda kodeksa nadležnim institucijama. Inače, dosadašnje iskustvo s blagim nacionalnim povjerenstvom za sukob interesa sugerira da ono i postoji baš zbog lukave zamjene za ozbiljnije kazneno gonjenje najzaštićenije, dakako najmoćnije 'vrste' u nas - političara.
Jer, piše u Kodeksu također da je "zabranjeno obećavati zaposlenje, utjecati na dobivanje poslova, koristiti povlaštene informacije o djelovanju upravnih tijela gradske uprave radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe", no gornje izricanje opomene, upozorenja ili preporuke vijećniku za otklanjanje uzroka sukoba interesa zvuče tragikomično.
Sukob interesa, piše u prijedlogu Kodeksa, postoji kada su privatni interesi vijećnika u suprotnosti s javnim interesom, a posebice:
- kada privatni interes vijećnika može utjecati na njegovu nepristranost u obavljanju vijećničke dužnosti (potencijalni sukob interesa)
- kada je privatni interes vijećnika utjecao ili se osnovano može smatrati da je utjecao na njegovu nepristranost u obavljanju vijećničke dužnosti (stvarni sukob interesa).
Nadalje, vijećnici su dužni u roku od 15 dana od stupanja na dužnost ili stjecanja udjela obavijestiti predsjednika Gradskog vijeća Grada Pule ako imaju 5 posto ili više udjela u vlasništvu poslovnog subjekta, uz obavezu naknadnog ažuriranja podataka.
Vijećnicima je predloženim Kodeksom zabranjeno:
- primiti ili zahtijevati korist ili obećanje koristi radi obavljanja vijećničke dužnosti
- ostvariti ili dobiti pravo ako se krši načelo jednakosti pred zakonom
- zloupotrijebiti posebna prava vijećnika koja proizlaze ili su potrebna za obavljanje vijećničke dužnosti
- primiti dodatnu naknadu za poslove obnašanja vijećničke dužnosti
- tražiti, prihvatiti ili primiti vrijednost ili uslugu radi glasovanja o bilo kojoj stvari, ili utjecati na odluku nekog tijela ili osobe radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe
- obećavati zaposlenje ili neko drugo pravo u zamjenu za dar ili obećanje dara
- utjecati na dobivanje poslova ili ugovora o javnoj nabavi
- koristiti povlaštene informacije o djelovanju upravnih tijela gradske uprave radi osobnog probitka ili probitka povezane osobe
Vijećnici će se u obavljanju javne dužnosti morati držati načela “zabrane zlouporabe ovlasti, zabrane korištenja dužnosti za osobni probitak ili probitak povezane osobe, zabrane korištenja autoriteta dužnosti u obavljanju privatnih poslova, zabrane traženja ili primanja darova radi povoljnog rješavanja pojedine stvari te zabrane davanja obećanja izvan propisanih ovlasti”.
Vijećnici će, izglasa li se Kodeks, morati poštivati posebnu javnu ulogu koju mediji imaju u demokratskom društvu te aktivne i nediskriminirajuće suradnje s medijima koji prate rad tijela gradske vlasti, zabranjeno im je svjesno iznošenje neistina, a morati će se držati i “dobrih običaja parlamentarizma te primjerenog komuniciranja, uključujući zabranu uvredljivog govora”
Prijave za moguću povredu ovog Kodeksa (koju utvrđuje Odbor sastavljen od petero vijećnika te u drugom stupnju tročlano Vijeće časti koji će činiti izvanstranački stručni iskusni ljudi) mogu podnijeti vijećnici, gradonačelnik, ali i svi građani i pravne osobe. Građanima će se pritom jamčiti zaštita anonimnosti.