Politika i društvo

ZAVRŠNICA PROJEKTA FIRESPILL

(FOTO) Županija nabavila 500 metara brane za sprječavanje onečišćenja mora. Opremu vrijednu 230.000 eura koristit će istarski vatrogasci

„O tome smo razgovarali s predsjednikom Vlade i resornim ministrom Butkovićem, i vjerujem da ćemo s HEP-om postići dogovor te da će ta državna tvrtka snositi posljedice. DORH se još službeno nije oglasio. Dakle, istraga traje, a Istarska županija je dosad na sanaciju utrošila 700.000 eura“ izjavio nam je danas župan Miletić na pitanje vezano uz saniranje onečišćenja ližnjanske obale, uvjeren kako je mazut na jug Istre stigao iz riječke Termoelektrane


 
4 min
Martina Pereša

„O tome smo razgovarali s predsjednikom Vlade i resornim ministrom Butkovićem, i vjerujem da ćemo s HEP-om postići dogovor te da će ta državna tvrtka snositi posljedice. DORH se još službeno nije oglasio. Dakle, istraga traje, a Istarska županija je dosad na sanaciju utrošila 700.000 eura“ izjavio nam je danas župan Miletić na pitanje vezano uz saniranje onečišćenja ližnjanske obale, uvjeren kako je mazut na jug Istre stigao iz riječke Termoelektrane

U slobodnoj carinskoj zoni Luke Pula danas je predstavljena vrijedna oprema za sprječavanje širenja onečišćenja mora. Nabavljena je u sklopu prekograničnog EU projekta FIRESPILL, a ukupne je vrijednosti 230.000 eura.

Cilj vježbe – educiranje vatrogasaca

- Ovom akcijom željeli smo javnosti predstaviti novu opremu za sprječavanje onečišćenja mora, a koristit će je predstavnici Vatrogasne zajednice Istarske županije. Uz njih, s nama su i predstavnici turske tvrtke Meka koja je opremu izradila, kao i predstavnici riječke Dezinsekcije d.o.o. - tvrtke preko koje smo nabavili opremu. Cilj vježbe je educiranje vatrogasaca, izjavio je voditelj EU projekta FIRESPILL Bruno Kostelić, ujedno i voditelj Odsjeka za zaštitu prirode Istarske županije.

Bruno Kostelić

Prezentirane brane deblje su od dosadašnje slične opreme kakvu je Županija imala na raspolaganju. Naime, mogu se podignuti na visinu od pola metra iznad površine mora, a sve kako se eventualno onečišćenje ne bi moglo širiti čak ni uslijed djelovanja viših valova.

Nabavljena oprema za hitnu medicinu i brod za civilnu zaštitu

Istarski župan Boris Miletić uoči pokazne vježbe naglasio je pak važnost očuvanja okoliša te napomenuo da se ovom opremom službama omogućava lakše postupanje u slučaju potrebe.

Boris Miletić

- Osim ovih 500 metara, još smo 2014. godine nabavili 300 metara brana. Zahvaljujem Lučkoj upravi Pula te poduzeću Luka Pula d.o.o. na pomoći prilikom skladištenja opreme. Vidjeli smo što nam se, nažalost, dogodilo u Ližnjanu i kako je malo potrebno da se dogodi onečišćenje i da naš prekrasan okoliš dovedemo u pitanje. Zahvaljujem se službama koje ulažu enorman napor kako bi se čim prije to područje saniralo. Osim ovih brana, projektom FIRESPILL županijskom Nastavnom zavodu za hitnu medicinu omogućili smo također nabavu vrijedne opreme, a tijekom svibnja bit će isporučena još jedna brodica za naš sustav civilne zaštite, naveo je župan Miletić.

HEP mora snositi posljedice

Vezano uz onečišćenje mora i obale u Ližnjanu, temu koja je aktualna još od studenog prošle godine, župan nas je izvijestio kako i dalje nema službenih podataka o uzrocima, ali da sve naznake govore u prilog tome da se definitivno radi o HEP-u odnosno da je mazut do juga Istre stigao iz riječke Termoelektrane.

- Kao što je za područje Medveje trebao pokriti troškove, nadam se da će HEP to učiniti i po pitanju onečišćenja u Općini Ližnjan. O tome smo razgovarali s predsjednikom Vlade i resornim ministrom Butkovićem, i vjerujem da ćemo s HEP-om postići dogovor te da će ta državna tvrtka snositi posljedice. DORH se još službeno nije oglasio. Dakle, istraga traje, a Istarska županija je dosad na sanaciju utrošila 700.000 eura, izjavio je župan.

Onečišćenje u Ližnjanu saniraju djelatnici riječke Dezinsekcije, Foto: Manuel Angelini

Izrazio je nadu da će onečišćenje do početka ljetne sezone biti sanirano te potvrdio da su službe i dalje na terenu gdje se obavlja mnogo mehaničkog i ručnog rada.

Županija mora raditi na jačanju senzorike

- Bitno je da nam se tako nešto ne ponovi, i u tom smislu moramo imati znatno jaču senzoriku kako bismo u slučaju havarije ovakvom opremom mogli na vrijeme reagirati i spriječiti dolazak naftnih mrlja do naše obale, zaključio je Miletić.

Prisutnima se kratko obratio i zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Pula, Ivica Rojnić.

Ivica Rojnić

- Vatrogasci mogu biti samo zahvalni na ovakvim projektima, iako ova oprema nije nabavljena radi nas nego radi svih građana te radi zaštite našeg okoliša kao naše najveće vrednote. Nadamo se ipak da ćemo biti savjesni i da do nikakvog onečišćenja neće doći. No, u slučaju nesreće, bit ćemo spremni, izjavio je Rojnić.

Važnost prekograničnih projekata

FIRESPILL je započeo u lipnju 2020. godine, a završit će u lipnju ove godine. Odvija se u okviru Programa Interreg Italija-Hrvatska, 2014.-2020., a iznosi 16.5 milijuna eura. Istarska županija od tog iznosa na raspolaganju ima 919.425 eura.

Pokazna vježba u Luci Pula

- Priroda i more ne poznaju ljudske granice i ovaj je projekt pokazatelj važnosti prekogranične suradnje koju Istarska županija promovira punih 30 godina. Kad govorimo o sustavu civilne zaštite, Istra je sigurno, po povezanosti i organiziranosti, jedna od najboljih primjera u Republici Hrvatskoj. Naši građani i gosti ovdje se osjećaju sigurno, gosti možda i sigurnije nego kod svojih kuća. To nije moj stav, već stav struke, zaključio je danas istarski župan Boris Miletić.


FOTOGRAFIJE: DEAN MLADENOVIĆ

Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.