Jumbo plakati sa sloganom iz političke kampanje Furija Radina za parlamentarne izbore 2020. godine - „Viva Noi“ - osvanuli su ovih dana diljem Istre, uz dopunu „Associazione interegenrazionale“ (međugeneracijska udruga, op.n.) u donjem desnom kutu, no zastupnik talijanske nacionalne manjine i potpredsjednik Sabora za Istru24 opovrgava da je riječ o 'zagrijavanju' za izbore iduće godine te još jednom kaže da zasad nije donio odluku hoće li uopće ući u još jednu utrku, "jer mu anđeli još uvijek nisu otkrili tu informaciju", a valja reći da je u Saboru od 1992. godine.
Govori da su plakati uvertira u osnivanje nove, intergeneracijske udruge, koja bi se, prema njegovim riječima, uskoro trebala osnovati u Puli, sa sjedištem u Circolu, a potom imati svoje podružnice u ostalim gradovima u kojima djeluju Zajednice Talijana. Dio je to projekta „Društveni centri za prižimanje inter-generacijske kulture, zaštite i razvoja talijanskog identiteta u Republici Hrvatskoj“, kojemu je on, pojašanjava, idejni začetnik.
- To je udruga koja je dio operativnog plana kojeg imam. Udrugu ću napraviti i prepustiti drugima dok sam zastupnik, kaže Radin i napominje da će udruga imati desetak osnivača/ica.
No, nije htio otkriti niti jedno ime osim ono Debore Radolović, ravnateljice pulske talijanske srednje škole Dante Alighieri. Tvrdi da je „Viva noi“ ime koje će on predložiti za udrugu zato što je lijepo, a ne zato što je nosilo njegovu političku kampanju.
U sinopsisu projekta navedeno je da će se buduća udruga baviti starenjem u okviru talijanske nacionalne manjine, ali da će biti otvorena za sve koji su s pripadnicima talijanske manjine u već razvijenom suživotu ili namjeravaju razviti visoku razinu kulturne integracije.
„S druge strane, i u istoj mjeri, naš je cilj baviti se generacijskom interakcijom, na način da se mladi brinu za osnovne društvene i životne potrebe starijih, od najosnovnijih, kao što je pomoć u nabavci osnovnih potrepština, do druženja, razgovora, čitanja knjiga i novina za one koji to iz fizičkih ili psihičkih razloga ne mogu, šetnji i osnovne fizičkih aktivnosti, do kompleksnijih kao što su intervjui o njihovoj prošlosti koje, uz njihov pristanak, bi mogle predstaviti arhiv audio i video snimki koji bi plastično prikazivali onaj kulturni identitet koji bi, ako se ne njeguje, mogao nestati“, piše u dokumentu.
Radin kaže da udruga neće mjeriti krvna zrnca, ali da oni koji namjeravaju participirati ipak moraju znati i talijanski jezik. Mladi ljudi će, sumira, pomagati, a stariji će prenositi identitet.
Prema nacrtu koji nam je ustupio, Radin računa na financijsku potporu Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, donacije njemu kao saborskom zastupniku, a dio će se, kaže, osigurati iz sredstava Talijanske unije. Plakate je, napominje, platio iz vlastitih sredstava, odnosno onih koje prima kao saborski zastupnik. Prema istoj skici, udruga je već trebala biti registrirana početkom 2023. godine, mlade su osobe do 35 godina, organizirat će se debate, okrugli stolovi, plesovi, igre i "lagani" sportovi koji su dio tradicije, dok se za potrebe sastanaka, susreta planira nabavka jednog, ne nužno novog autobusa.