Politika i društvo

TEMA I NA GRADSKOM VIJEĆU

GODINU DANA OD OLUJNOG NEVREMENA U ROVINJU: Još se ne zna koliki je trošak sanacije

"Na stranicama Grada na stotinu je fotografija nevremena. To je jedan opći kaos. Pitanje je da li mi možemo točno saznati tko je i što radio i pod čijim nadzorom? Što smo odradili na urbanom, šumskom dijelu i ono najvažnije što će se dogoditi, ako sutra ne daj bože, imamo slično stanje? Jesmo li spremni?", bila su samo neka od pitanja vijećnika Škaberne


 
3 min
Nina Orlović-Radić ⒸFOTO: Manuel Angelini
Ilustracija

"Na stranicama Grada na stotinu je fotografija nevremena. To je jedan opći kaos. Pitanje je da li mi možemo točno saznati tko je i što radio i pod čijim nadzorom? Što smo odradili na urbanom, šumskom dijelu i ono najvažnije što će se dogoditi, ako sutra ne daj bože, imamo slično stanje? Jesmo li spremni?", bila su samo neka od pitanja vijećnika Škaberne

Više od godinu dana prošlo je od olujnog nevremena koje je poharalo Rovinj. Usprkos činjenici da su službe brzo uklonile posljedice nevremena, račun za isporučeno - popravljeno, očišćeno, otklonjeno, odčepljeno, odvezeno i slično još nije poznat javnosti.

Prošlog mjeseca, kada smo tragom neslužbene informacije doznali da je Komunalni servis grada Rovinja-Rovigno tom istom Gradu Rovinju- Rovigno i svom osnivaču, na ime otklanjanja posljedica olujnog nevremena isporučio račun na 400 tisuća eura, odgovoreno nam je da to nije točno.

Osim demantiranja informacije, nije rečeno o kojem se iznosu računa radi. Također, o tom famoznom i fatamorganičnom računu koji je, navodno, prijetio Gradu ovrhom, već je dva puta postavljeno vijećničko pitanje. Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, Siniša Škaberna vijećnik iz koalicije SDP-Možemo! - SU, opetovano je tražio odgovor i sam navodeći kako je prošlo već godinu dana olujnog nevremena. 

Siniša Škaberna

- Na stranicama Grada na stotinu je fotografija nevremena. To je jedan opći kaos. Pitanje je da li mi možemo točno saznati tko je i što radio i pod čijim nadzorom? Što smo odradili na urbanom, šumskom dijelu i ono najvažnije što će se dogoditi, ako sutra ne daj bože, imamo slično stanje? Jesmo li spremni?, bila su samo neka od pitanja vijećnika Škaberne.

Odgovarajući na postavljeno, pročelnica Tanja Mišeta, rekla je da se prikupljaju računi, dok je direktor Komunalnog servisa Želimir Laginja, višekratno ponovio da je komunalno ispostavilo račun.

Tanja Mišeta

- Po pitanju nevremena koordinaciju interventnih službi vodio je Stožer civilne zaštite koji je imenovao svoje članove. Po pitanju troškova sanacije šteta na zelenim površinama  i ostaloj komunalnoj opremi imamo sve evidentirano, rekla je Mišeta dodajući i da Grad ima "zahtjev" Komunalnog servisa za dio koji je on odrađivao i koji je trošak uvršten u izmjenama i dopunama za 2026. godinu. Taj ćemo vam izvještaj predstaviti kada Komunalni servis dostavi specifikaciju svih usluga i radova po pojedinoj lokaciji kao i trošak koji će biti po tom zahtjevu. U ovom trenutku taj zahtjev nije kompletiran, odgovorila je gradska pročelnica. 

I direktor Komunalnog servisa, Želimir Laginja u svom je obraćanju vijećnicima potvrdio da je račun ispostavljen, odnosno da je, barem kada je riječ o zelenim površinama i djelokrugu rada koje obavljaju djelatnici gradskog servisa- isporučen na vrijeme.

Želimir Laginja

- Što se tiče Komunalnog servisa svi podaci su dostavljeni na vrijeme i što se nas tiče ne čeka se ništa da bi te podatke  vijećnici i građani dobili na uvid. Činjenica je da su svi poslovi koji su obavljeni-  dokumentirani i specificirani (do najmanjeg drva) i ispisani na 300-ak stranica koje smo dostavili na adresu Grada, rekao je Laginja, zaključivši i da Komunalni servis neće i nema potrebu nadopunjavati predanu dokumentaciju jer je ona, kako ističe, dovoljno opširna i jasna.


Nastavite čitati

Istra
 

Tea Batel: "Napustiti sjednicu znači napustiti obvezu prema građanima!"

"Vijećnici Kluba SDP-a - Možemo! - SU danas su pokušali pretvoriti Gradsko vijeće Rovinja u politički teatar. Napustili su sjednicu, svjesno blokirali rad Vijeća i onemogućili raspravu o čak 18 važnih točaka dnevnog reda, koje se tiču našeg grada i građana. Naime, vijećnici SDP-a - Možemo! – SU zatražili su mogućnost sudjelovanja na sjednicama putem video-linka. Takav je zahtjev odbijen, nakon čega su napustili sjednicu. Ja provodim i poštujem Poslovnik. Ministarstvo je 24. listopada 2025. dalo uputu da se sjednice ne mogu održavati u virtualnom obliku", poručila je predsjednica Gradskog vijeća Grada Rovinja-Rovigno Tea Batel

Istra
 

Vijećnici SDP-a tražili javnu ispriku gradonačelnika Marka Paliage zbog napada na ugostitelja. Paliaga se oglušio, a SDP-ovci napustili sjednicu

Sjednicu samo napustili nakon što su se gradonačelnik Marko Paliaga i predsjednik Gradskog vijeća Emil Nimčević oglušili na naš zahtjev za javnom isprikom, te za distanciranjem Gradskog vijeća od gradonačelnika nakon nemilog događaja fizičkog obračuna u Konobi Pineta, koji je rezultirao prekršajnom prijavom protiv gradonačelnika, izjavila je vijećnica i predsjednica rovinjskog SDP-a Maria Blažina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.