Priopćenjem se u ponedjeljak ujutro oglasio pulski Možemo!. Evo o čemu imaju potrebu izvijestiti javnost:
"Od početka svog mandata gradonačelnik nije izvršio reviziju, odnosno izvršio zakonom propisanu kontrolu učinkovitosti i zakonitosti poslovanja. Takve su kontrole propisane kako bi se zaštitila sredstva od rizika gubitaka uzrokovanih lošim upravljanjem, neopravdanim trošenjem te zaštite od drugih oblika nepravilnosti.
Za gradonačelnika je propisana novčana kazna od 5.000 do 25.000 kn ako "ne uspostavi unutarnju reviziju i to ustrojavanjem neovisne jedinice za unutarnju reviziju ili imenovanjem unutarnjeg revizora ili osnivanjem zajedničke jedinice za unutarnju reviziju ili potpisom sporazuma o obavljanju poslova unutarnje revizije ovisno o kriterijima za uspostavu unutarnje revizije".
Člankom 48. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i člankom 61. stavak 6. Statuta Grada Pula-Pola, utvrđeno je da je gradonačelnik u obavljanju izvršne vlasti odgovoran za uspostavu unutarnje revizije u Gradu, te za imenovanje unutarnjeg revizora.
U trenutku Zoričićevog preuzimanja vlasti, Služba za unutarnju reviziju nije imala zatečenih službenika. Prema Pravilniku o unutarnjem redu Službe za unutarnju reviziju Grada Pule, predviđena su 3 radna mjesta. Pročelnik službe, međutim, kao ni ostali pravilnikom predviđeni izvršitelji nisu zaposleni.
Služba bi trebala obavljati poslove vezane uz procjenu sustava unutarnjih kontrola Grada, proračunskih korisnika, gradskih upravnih tijela, tijela mjesne samouprave, vijeća i predstavnika nacionalnih manjina i ustanova kojima je Grad osnivač, trgovačkih društava u vlasništvu Grada, odnosno većinskom vlasništvu Grada i drugih pravnih osoba kojima je osnivač Grad. Izuzeta su samo ona trgovačka društva koja su obvezna uspostaviti unutarnju reviziju. Proračunski korisnici koji zapošljavaju više od 50 zaposlenika, a imaju godišnje rashode i izdatke institucija iz nadležnosti veće od 70 milijuna kuna, obavezni su ustrojiti unutarnju reviziju.
Ukratko, unutarnjom se revizijom osigurava da se poslovanje obavlja na pravilan, etičan, ekonomičan, učinkovit i djelotvoran način, te da je usklađeno sa zakonima i drugim propisima, planovima, programima i postupcima.
Služba za unutarnju reviziju mora imati svoj višegodišnji strateški plan djelovanja, na temelju kojeg se izrađuju godišnji planovi, što Grad Pula nema. Pravilnik o unutarnjoj reviziji se na internetskoj stranici Grada ne spominje, niti se može pronaći pretraživanjem (postoji Pravilnik o unutarnjem redu iz siječnja 2022., no on samo utvrđuje ustrojstvo službe odnosno radna mjesta, opis poslova, stručni uvjete, itd.). Na kraju priopćenja dajemo primjere nekih Pravilnika o unutarnjoj reviziji. Šturi i nedovoljni opis poslova Službe za unutarnju reviziju postoji u Odluci o ustrojstvu i djelokrugu upravnih tijela Grada Pule. Takvo je stanje u Gradu ostavština IDS-a, koju Zoričić nije promijenio.
Podsjećamo da je još 2020. godine pročelnica Službe za unutarnju reviziju Nikolina Radulović razriješena dužnosti nakon što je nepravomoćno osuđena na godinu dana zatvora uz rok kušnje zbog prijevare u gospodarskom poslovanju. Drugim riječima, Grad Pula nije ispunio zakonsku obavezu izrade revizorskog izvještaja 2,5 godine. Pretražujući izvještaje o unutarnjoj reviziji Grada Pule, pronašli smo da je posljednje šturo izvješće podnijeto za prvo polugodište 2020.
Grad Pula je tek u veljači 2022. raspisao natječaj za unutarnjeg revizora, a u travnju je natječaj poništen, pa pročelničko mjesto nije ispunjeno. Natječaj se nakon toga, za razliku od npr. natječaja za članove Kazališnog vijeća ili Savjet mladih, nije ponavljao. Zbog očitog odugovlačenja, prijavu o kršenju zakona šaljemo mjerodavnoj službi Porezne uprave", piše u priopćenju Možemo! Pula.