Uoči početka večerašnje sjednice Gradskog vijeća Grada Vodnjana, vijećnici su upoznati s informacijom da će vijećnica Kristina Maljić staviti mandat u mirovanje iz osobnih razloga kao i da će vijećnici Sandra Franjul i Daniele Manzin, dosad članovi Nezavisne liste Edija Pastrovicchia, odsad nastupati kao vijećnici SDP-a.
Ester Geissa Đurić
Rampe u starogradskoj jezgri
Tijekom aktualnog sata koji je uslijedio, vijećnica Tijekom aktualnog sata koji je uslijedio, vijećnica Ester Geissa Đurić upitala je čija je bila ideja da se u užoj starogradskoj jezgri postave rampe.
- To je jedna promašena ideja i nagrđuje prostor. Ako su vam uzor drugi gradovi, poput Rovinja, oni to stavljaju zbog prevelikog dotoka ljudi. U Vodnjanu je upravo suprotan problem, sve je manje ljudi i života pa je pitanje zašto stavljati još i rampe, ako nam je cilj da se starogradska jezgra revitalizira? Ima li Grad uopće dozvole konzervatora za to, pitala je Geissa Đurić.
Edi Pastrovicchio
Gradonačelnik Edi Pastrovicchio rekao je da su rampe postavljene u pješačkoj zoni i to ne zato da se onemogući pristup pješacima, već da ne bi u tu zonu nedozvoljeno ulazila vozila i to vlasnika koji nemaju za to opravdani razlog, odnosno nisu niti stanari starogradske jezgre, niti poštari, dostavljači, radnici...
- Puno puta čuli smo kritike da su automobili parkirani u starogradskoj jezgri. Stoga smo ovim potezom učinili da se filtrira ulaz samo dozvoljenim osobama, odnosno stanarima i drugima koji imaju osnovanu potrebu ući u starogradsku jezgru, odgovorio je gradonačelnik i rekao da imaju sve potrebne dozvole, a koje svi zainteresirani vijećnici mogu dobiti na uvid.
- Svima je ionako zabranjeno doći automobilom u tu zonu, osim stanarima, ali ipak dolaze. A tri komunalna redara ne mogu pokriti cijelo područje Vodnjana 24 sata. Meni je žao da je bilo potrebno uvesti rampe, ali očito da je tako. Pješaci će tuda moći nesmetano prolaziti, kao i osobe s invaliditetom, koje u okruženju imaju i šest parkirališta na kojima su osigurana i mjesta za parkiranje. Dakle, ovdje je riječ samo o uvođenju reda, rezimirao je gradonačelnik.
Evelina Biasiol-Brkljačić
Stare nekretnine u centru
Vijećnica Evelina Biasiol-Brkljačić pohvalila je djelatnike Contrade koji su posljednjih dana krenuli u sanaciju ulaznih vrata starih kuća u centru Vodnjana te je upitala je li već pokrenuta provjera vrijednosti i suvlasništva tih nekretnina da bi se eventualno stavile u funkciju ili prodale?
- Krenuli smo s projektom, što je ujedno i naša obveza, da uredimo te stare kuće. Dosad nismo imali djelatnika koji je to mogao raditi. Zadnjih mjesec dana imamo zaposlenu jednu osobu koja će se baviti gradskom imovinom. Prva ideja je da zamijenimo stara vrata ili škure koje su ne samo ružne, nego i opasne, jednim privremenim rješenjem - stavljanjem šperploči. Krajnji cilj je napraviti registar imovine Grada. Nešto smo naslijedili, ali je loše i neuredno, pa je naš posao da sve katastarske čestice identificiramo i nadopunimo svim informacijama kako bi bile na raspolaganju građanima i investitorima da znaju kako se što smije koristiti, mogu li to kupiti, koji su gabariti... To je mukotrpan posao, ali krenuli smo s ovime, a druga faza je na terenu konkretno micanje starih vrata i škura i zatvaranje kuća koje se pune otpada pa da to zaustavimo i počnemo primjerenije brinuti za našu imovinu. Ako ideja da se proda ili da u najam, da brzim klikom, QR kodom ili na papiru A4 damo osnovne informacije, ubrzamo proces zainteresiranim strankama, i da osnovne informacije dobiju direktno na cesti ispred nekretnine, odgovorio je gradonačelnik.
Palača Giocondo
Galižanska palača Giocondo i pršutarna
Vijećnik Edin Bešić pitao je što Grad može učiniti po pitanju očuvanja tri najpoznatije galižanske ruševine i to palače Giocondo, kasarne na ulazu u Galižanu te bivša pršutarne, makar da se i one zatvore šperpločama. Gradonačelnik Pastrovicchio je rekao da su dvije nekretnine u privatnom vlasništvu i jedna u vlasništvu Ministarstva obrane te da bi mogli zatražiti od države da im se imovina ustupi na korištenje, o čemu tek treba odlučiti. Za nekretnine u privatnom vlasništvu upućena je prijava građevinskoj inspekciji, što je prvo što Grad može učiniti kako bi natjerao nekoga da uredi svoju imovinu, koja nosi i odgovornost.
Kako je dodala pročelnica Gordana Kliman Delton, Grad je u palaču Giocondu, u sklopu privremene sanacije, 2017. ili 2018. godine uložio 600 tisuća kuna i, s obzirom da je riječ o privatnom vlasništvu, zatražio zabilježbu kao privremeni skrbnik. Sada se vode pregovori s vlasnicom nekretnine, ali je ona sa svojom firmom upisala pravo građenja pa se stvorila pravna zavrzlama koja onemogućava postupanje po Odluci o komunalnom redu u smislu da se da kazna vlasniku nekretnine. Trenutno se čeka očitovanje vlasnice pa će se odlučiti što dalje.
- Što se tiče bivše vojarne, ona je u vlasništvu Republike Hrvatske pa Ministarstvo obrane više nije nadležno za upravljanje tom nekretninom. Grad Vodnjan prije svega mora donijeti odluku hoće li tražiti od nadležnog Ministarstva za upravljanje državnom imovinom da se ide na prodaju ili će Grad uputiti zahtjev kojim će tražiti darovanje. To će biti input i nama službama što dalje činiti, rezimirala je Kliman Delton.
I konačno po pitanju pršutarne može se, rekla je, prema Odluci o komunalnom redu, ići sa zahtjevom prema vlasnicima da skrbe o svom vlasništvu, jer im je to i obveza.
Gordana Kliman Delton
"Deponij" u Miletinom dvorištu
Vijećnik Marino Leonardelli apelirao je na gradsku vlast da konačno riješi problem deponija kojeg je u svojem dvorištu napravio Elvis Mileta u samom srcu Galižane, preko puta trgovine, ali je odgovoreno da je komunalno redarstvo više puta bilo na teren i zapisnički utvrdilo da je vlasnik izjavio kako nije riječ o otpadu, već o njemu potrebnim predmetima za redovnu uporabu i stoga je nemoguće išta više učiniti, osim djelovati na to da smeće ne bude na javnoj površini.
- Izvan okućnice možemo reagirati i intervenirati i poslati komunalno redarstvo da se s javne površine smeće ukloni, ali više od toga ne možemo. Unutar okućnice nismo ovlašteni odlučivati što je nekome otpad, a što predmeti u uporabi, rezimirala je pročelnica Kliman Delton.
Marino Leonardelli
U konačnici je prijedlog vijećnika Igora Orlića da se u Peroju riješi pitanje imenovanja ulica ili pak ogranaka, gradonačelnik Pastrovicchio i prihvatio.
- Plan je postojao, ali, koliko znam, došlo je do nesporazuma i sve je stalo. Mi još nismo krenuli u to, ali razmatrat ćemo ovaj prijedlog, jer vidimo da je postoji potreba, morat ćemo staviti određena sredstva i u proračun, jer se slažem Peroj treba biti uređen, ulicama ili ograncima, rezimirao je Pastrovicchio.
Na pitanje o bespravnoj gradnji, konkretno na području Mandriola, gradonačelnik je rekao da se na tom problemu konstantno radi, cijele godine i na području cijelog Vodnjana te da su upravo rezimirali učinjeno iz čega je proizašlo da je analizom na terenu 60 mobilnih homova maknuto, a da je istovremeno prijavljeno preko tisuću objekata i to šumarskoj ili građevinskoj inspekciji koje su dužne pokrenuti upravne postupke prema strankama koje nisu uklonile svoje nezakonito izgrađene građevine.