U svjetlu znatnog pokupljenja energenata, ali i hrane, upitali smo istarske gradove hoće li povisiti cijene jaslicama i vrtićima. Odgovore smo, za sada, dobili iz tri grada - Labina, Umaga i Novigrada.
Pula se oglasila priopćenjem u kojem vele da, za sada, neće dizati uslugu čuvanja djece u svojim predškolskim ustanovama dok je u Rovinju vrtić poskupio za sto kuna. Umjesto dosadašnjih 550, nova cijena vrtića je 650 kuna, dok je s ranijih 600 cijena za jaslice skočila na 700 kuna. Nove cijene odnose se na sve grupe/odjeljenja u Rovinju, Rovinjskom Selu i Kanfanaru, dok su roditelji u Balama i ove godine pošteđeni plaćanja tog izdatka.
U Labinu stare cijene, plaća se samo za prvo dijete
- U Labinu za sada ne planiramo povećanje cijena, a vjerojatno će tako ostati do konca pedagoške godine. Redovna cijena vrtića je 690 kuna mjesečno, za posebne programe kao na primjer rano učenje engleskog je 800 kuna mjesečno, navodi nam Borjan Batagelj, pročelnik za društvene djelatnosti Grada Labina.
Labin, napominje nudi i dodatnu pogodnost - ako dvoje ili više djece iz iste obitelji i kućanstva polaze vrtić, plaća se puna cijena samo za jedno dijete, dok je ostaloj djeci vrtić besplatan.
U Umagu, neovisno o višestruko povećanim ulaznim troškovima energenata i hrane, jaslice i vrtići ostaju besplatni za svu djecu grada Umaga, doznajemo.
- Još 2009. godine započeli smo strateški planirati, a kasnije i graditi, svu potrebnu predškolsku infrastrukturu. Izgradili smo ili u cijelosti rekonstruirali šest vrtića, čime smo osigurali dovoljno mjesta za svu djecu. Tako već godinama u Umagu nema liste čekanja za djecu s područja grada Umaga, a koja zadovoljavaju uvjete za upis.
Samo za redovan rad vrtića Umag izdvaja 20 milijuna kuna godišnje, bez ulaganja u izgradnju i održavanje predškolske infrastrukture. Da bi dostigli postojeći standard u izgradnju i opremanje predškolske i prateće komunalne infrastrukture uloženo je u posljednjih desetak godina više od 110 milijuna kuna
Vili Bassanese, umaški gradonačelnik
Demografska mjera uvođenja besplatnog predškolskog odgoja i obrazovanja za svu djecu s područja grada Umaga, kao i pedagoški standard po čemu smo prepoznati u Hrvatskoj, naišli su na odobravanja i pohvale, počevši od građana, brojnih udruga, predstavnika nadležnog ministarstva, pa do UNICEF-a. No, da bi do toga došlo bilo je potrebno zadovoljiti temeljne razvojne i infrastrukturne uvjete te podići ulaganja visoko iznad hrvatskog, ali i europskog, prosjeka. Sigurni smo da ćemo upravo za dvije godine dovršiti taj naš put i zacrtani cilj, navodi gradonačelnik Vili Bassanese.
Umagu po djetetu izdvaja čak 350 eura
Ove godine svi vrtićki mališani koji zadovoljavaju propisane uvjete za upis, njih 680, su upisani u vrtić ili jaslice.
- Za redovno održavanje standarda kojeg smo postigli u Umagu potrebno je za svako dijete odvojiti 350 eura, odnosno preko 2.600 kuna za svaki mjesec svih 12 mjeseci, što je gotovo 100 posto iznad hrvatskog prosjeka koji gradovi i općine izdvajaju za djecu.
Slijedom navedenog, proizlazi da se samo za redovan rad vrtića Umag izdvaja 20 milijuna kuna godišnje, bez ulaganja u izgradnju i održavanje predškolske infrastrukture. Da bi dostigli postojeći standard u izgradnju i opremanje predškolske i prateće komunalne infrastrukture uloženo je u posljednjih desetak godina više od 110 milijuna kuna te nam predstoji još uložiti 30-tak milijuna kuna kako bi postigli željeni standard u slijedeće dvije-tri godine, navodi Bassanese.
Predškolska ustanova Dječji vrtić i jaslice „Duga“ Umag
Konačno, od 2017. godine jaslice i vrtići u Umagu su za građane Umaga besplatni, što je vrlo važna i poticajna mjera naročito u ovim teškim i neizvjesnim trenucima za sve nas. Navedena mjera isključivo ovisi o politici svakoga grada, a naša je politika razvojna i poticajna kada su u pitanju demografske mjere, zaključuje umaški gradonačelnik.
U Novigradu 733 kune - cijena ista za jaslice i vrtić
Iz Grada Novigrada odgovaraju da su cijena jaslica i vrtića za ovu pedagošku godinu 733,12 kuna. Cijena je ista i za jaslice i za vrtić, a izračunata je na temelju ekonomske cijene DV Tičići te sukladno Odluci o mjerilima za financiranje djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja u Gradu Novigradu – Cittanova.
- Cijena je porasla, u odnosu na prethodnu cijenu vrtića, za 13,35 posto, a za jaslice 5,22 posto, navode nam iz odjela, napominjući da se ranija cijena nije mijenjala desetak godina.
- Cijena je formirana na temelju Odluke o mjerilima za financiranje djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja u Gradu Novigradu - Cittanova od 26. travnja 2022., a izračunava se na temelju ekonomske cijene vrtića prema kojoj roditelj plaća 25 posto ekonomske cijene, a grad 75 posto. Raniji je odnos bio 33 posto roditelj, a 67 posto grad. Grad je u pravilu plaćao i veći postotak, navodi Alen Luk, pročelnik Upravnog odjela za poslove ureda gradonačelnika, opće poslove i društvene djelatnosti.
U Novigradu, napominje, postoje kategorije roditelja koji imaju pravo na podmirenje troškova boravka djeteta u vrtiću kao, na primjer, 50 posto za drugo upisano dijete iz iste obitelji.
Grad podmiruje punu cijenu vrtića za treće i svako daljnje dijete iste obitelji, za dijete smješteno u udomiteljskoj obitelji, za dijete invalida Domovinskog rata, za djecu s teškoćama u razvoju, a pokriveni se sa 100 posto i oni dani kada su vrtići iznimno zatvoreni sukladno Odluci ravnatelja i/ili Upravnog vijeća ili u slučaju da dijete zbog bolesti ne pohađa program predškolskog odgoja i obrazovanja u neprekidnom trajanju od 30 i više dana.