Politika i društvo

AKCIJA PRED INOM

Greenpeace traži uklanjanje potonule konstrukcije plinske platforme Ivane D iz mora nedaleko Pule

“Ivana D - 2 godine nebrige”, “Plinašima profit, Jadranu otpad”, “INA i Vlado RH, što se čeka?”, “Počistite za sobom!” - neke su od poruka Greenpeacea Ini i Vladi


 
3 min
HINA

“Ivana D - 2 godine nebrige”, “Plinašima profit, Jadranu otpad”, “INA i Vlado RH, što se čeka?”, “Počistite za sobom!” - neke su od poruka Greenpeacea Ini i Vladi

Aktivisti Greenpeacea u ponedjeljak ujutro su na zgradu Ine u Zagrebu projicirali svjetlosne poruke u povodu dvogodišnjice potonuća plinske platforme Ivana D u vodama sjevernog Jadrana zatraživši da se ona ukloni, a mjesto havarije trajno osigura od mogućih posljedica za okoliš i klimu.

“Ivana D - 2 godine nebrige”, “Plinašima profit, Jadranu otpad”, “INA i Vlado RH, što se čeka?”, “Počistite za sobom!” - neke su od poruka Greenpeacea Ini i Vladi.

Programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj Petra Andrić rekla je kako je samo dva mjeseca prije havarije na Ivani D bila inspekcija koja je utvrdila da je sve u redu. "A kako je u redu, vidjeli smo prije točno dvije godine kad je Ivana D završila na dnu mora. Zato smo odmah pozvali Inu i Vladu da temeljito ispitaju sve odobalne plinske platforme na Jadranu”, izjavila je Andrić.

Istaknula je da, po njihovim informacijama, postoji i Rješenje Državnog inspektorata iz rujna 2021. kojim su, među ostalim, naložene i "sanacija bušotine i uklanjanje konstrukcijske platforme eksploatacijskog odobalnog objekta Ivana D s morskog dna u roku od godine dana", a što se dosad nije dogodilo. 

Andrić je rekla da istraživanje javnog mnijenja, koje je za Greenpeace provela agencija Promocija plus, pokazuje da više od 70 posto hrvatskih građana smatra kako Ivanu D treba ukloniti s dna Jadranskog mora.

"Tražimo da se mjesto havarije trajno osigura od mogućih posljedica po okoliš i klimu, a potonula konstrukcija ukloni s morskog dna. Istovremeno odbacujemo kao ciničnu i bezobzirnu ideju da se 500 tona željeza ostavi na dnu Jadrana kao umjetni greben jer tobože doprinosi zaštiti bioraznolikosti. Znači li to da se i preostalih 19 platformi planira oboriti na dno na kraju radnog vijeka pa da i tamo cvate morski život? upitala je Andrić.

Po njezinim riječima, Ina, "uz blagoslov Vlade, očito nesmetano ulaže u nove bušotine dok nonšalantno štedi na uklanjanju svog otpada iz Jadrana".

Greenpeace, koji poziva Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja na veću transparentnost u istraživanju slučaja Ivane D,  kaže da je ministarstvo istragu pokrenulo još u siječnju 2021., a informacije o tome kako je došlo do havarije i što se konkretno poduzima dolaze na kapaljku i to uglavnom tek na inzistiranje zainteresirane javnosti.

Naglašavaju da i EU i Hrvatska "moraju napraviti hitan otklon od fosilnih goriva, uključujući i plin".

"Fosilni plin nije ni zelen ni čist niti je tranzicijsko gorivo, nego ubojica klime. Hrvatska ima golem potencijal za korištenje obnovljivih izvora energije, pogotovo sunčeve energije i pogotovo na Jadranu, a nju ne koristimo ni jedan posto”, poručila je Andrić te pozvala Vladu, premijera Andreja Plenkovića i ministra Davora Filipovića "da konačno otkriju jadransko sunce, a plin ostave duboko u zemlji i daleko u prošlosti".


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.