Politika i društvo

PULA, RIJEKA, ZAGREB - SVI SU U PROBLEMIMA

HOĆE LI RASTI CIJENE STUDENTSKIH DOMOVA? Na pulskom sveučilištu studira oko 2.500 redovitih studenata, a 60 posto nije iz Istre

Sa zagrebačkog i riječkog sveučilišta, a na kojima studiraju mladi iz Pule i Istre, ističu da s opskrbljivačima energenata imaju okvirne sporazume, pa za sada režijski troškovi nisu drastično porasli. Što će biti nakon što ugovori isteknu ili se jednostrano raskinu, nažalost u ovim kriznim vremenima ne možemo predvidjeti, navode iz zagrebačkog studentskog centra


 
5 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Sa zagrebačkog i riječkog sveučilišta, a na kojima studiraju mladi iz Pule i Istre, ističu da s opskrbljivačima energenata imaju okvirne sporazume, pa za sada režijski troškovi nisu drastično porasli. Što će biti nakon što ugovori isteknu ili se jednostrano raskinu, nažalost u ovim kriznim vremenima ne možemo predvidjeti, navode iz zagrebačkog studentskog centra

Natječaji za smještaj u studentskim domovima su zaključeni, a studente, prije svega i njihove roditelje, zanima donosi li početak nove akademske godine, radi najavljenog drastičnog povećanja energenata i više stanarine u domovima. Jer, poskupilo je sve.

Kako doznajemo od ravnateljice Studentskog centra Pula Sande Rojnić Sinković značajni porasti cijena energenata znatno povisuju režijske troškove, što dovodi u pitanje ekonomsku održivost, dakle poslovanje studentskih domova.

Sanda Rojnić Sinković

- S trenutnim cijenama, pokrivanje je neizvedivo, no unatoč tome, zasad nismo skloni povećanju cijena stanarine za studente. Bit će tako dokle god nas ovakva drastična poskupljenja ne dovedu 'pred zid', zaključuje.

Inače, stanarina se u Puli plaća po "krevetu" i u dvokrevetnim sobama iznosi 700 kuna, dok studenti koji zadovoljavaju socijalni cenzus krevet plaćaju 630 kuna mjesečno.

Riječki i zagrebački domovi također u problemu

Sličnih su stavova i u drugim studentskim domovima, poput Rijeke ili Zagreba, koji potvrđuju, kao što donosi portal Srednja.hr, da se visina naknade za smještaj može tijekom akademske godine promijeniti u slučaju značajne promjene režijskih troškova.

Sa zagrebačkog i riječkog sveučilišta, a na kojima većinom studiraju mladi iz Pule i ostatka Istre, ističu da s opskrbljivačima energenata imaju okvirne sporazume, pa za sada režijski troškovi nisu drastično porasli.

Iznos subvencije koju dodjeljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja, nije se mijenjao od akademske godine 2015./2016. te se nadamo da će država mogućim povećanjem državne subvencije ublažiti udar na poslovanje studentskih centara

Studentski centar Zagreb

- Što će biti nakon što ugovori isteknu ili se jednostrano raskinu, nažalost u ovim kriznim vremenima ne možemo predvidjeti. Očekujemo dodatna povećanja cijena energenata te ćemo pratiti kako će to utjecati na poslovanje Studentskog centra Zagreb. Iznos subvencije koju dodjeljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja, nije se mijenjao od akademske godine 2015./2016. te se nadamo da će država mogućim povećanjem državne subvencije ublažiti udar na poslovanje studentskih centara u Republici Hrvatskoj, kažu iz ureda ravnatelja SC-a u Zagrebu za Srednja.hr.

Studentski centar Rijeka

Iz Studentskog centra u Rijeci navode da trenutne cijene subvencioniranog stanovanja ne pokrivaju troškove poslovanja odnosno da njihovi objekti posluju s gubitkom, osobito u posljednje vrijeme kada je zabilježen velik rast troškova električne energije, toplinske energije i usluga odvoza otpada.

- Naše cijene subvencioniranog stanovanja jedne su od najnižih u Republici Hrvatskoj i nisu se dugo mijenjale, međutim više nema prostora da se istima pokriju troškovi objekata smještaja, kažu iz SC-a Rijeka.

U Puli 384 kreveta

Pulski studentski dom, u sva tri paviljona ima ukupno 384 kreveta predviđenih za smještaj studenata tijekom akademske godine, od kojih se 370 dodjeljuje putem Natječaja za subvencionirani smještaj, a 14 prema posebnim odlukama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

- U "starom" Pavilljonu 1 imamo 136 kreveta, a u novim paviljonima još 248 kreveta (194 kreveta u Paviljonu 2 i 54 kreveta u Paviljonu 3). Sukladno provedenom Natječaju, na koji je pristiglo više prijava u odnosu na raspoloživ smještajni kapacitet, svi paviljoni, odnosno sva mjesta će u narednoj akademskoj godini biti popunjena, navodi nam Rojnić Sinković.

Dodaje da je na natječaj pristiglo čak 595 molbi, a koliko će ih ostati bez doma znat će se uskoro, po isteku roka za rješavanje prigovora, odnosno kada se objavi konačna rang lista.

Sobe u novom paviljonu

- Pravo na smještaj u domu ostvaruje se putem Natječaja za subvencionirani smještaj, kojeg raspisuje Studentski centar Pula. Ove godine se na Natječaj prijavilo ukupno 595 studenata, a najviše prijava bilo je od studenata iz Istre, Primorsko-goranske županije i iz Slavonije. Prošle akademske godine, od studenata koji su ostvarili pravo na smještaj u domu, najviše je bilo studenata iz Slavonije, potom iz Primorsko-goranske županije i, naposljetku, iz Istre, doznajemo iz SC Pula.

U akademskoj godini 2021./2022. na preddiplomskim, diplomskim te integriranim preddiplomskim i diplomskim studijima Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli studiralo je nešto manje od 2.500 redovnih studenata. Od njih, 40 posto ima evidentirano prebivalište unutar Istarske županije, a preostali, dakle 60 posto, na studij u Pulu pristižu iz ostalih krajeva Hrvatske.

Novi paviljoni u Puli

Na pitanje imaju li mogućnost studenti u domu ostati i tijekom ljeta (oni koji ovdje primjerice rade) i kakva im je tada cijena smještaja ravnateljica navodi da je, Sukladno odredbama Pravilnika koje donosi Ministarstvo znanosti i obrazovanja, od 16. srpnja do 31. kolovoza predviđena ljetna stanka. U navedenom razdoblju subvencija države za smještaj i prehranu ne postoji.

Problem ljetnog smještaja studenata

- Zbog otežane, zapravo minorne mogućnosti za pronalaskom smještaja ljeti studentima koji žele raditi, trudimo se izaći ususret omogućavajući im smještaj u okviru raspoloživih kapaciteta. Premda u navedenom razdoblju studenti nemaju pravo na smještaj u studentskom domu, svaku sezonu nalazimo načine kako im to ipak u okvirima mogućnosti osigurati. S povećanim brojem smještajnih kapaciteta u novim paviljonima, za ovo smo ljeto predvidjeli i nešto veći broj ležajeva za studente koji tijekom sezone ostaju u Puli zbog posla ili obavljanja stručne prakse, kažu u SC Pula.

Naime, Studentski centar Pula tijekom ljeta prvenstveno udovoljava potrebama Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli za smještajem polaznika programa mobilnosti, ljetnih škola, konferencija, akademija i stručnih praksi, pojašnjava Rojnić Sinković. Iznos stanarine ljeti uvećan je samo za iznos subvencije koju tijekom akademske godine pokriva država, a ona iznosi 200 kuna.

Dom duplo jeftiniji od podstanarstva

Ukoliko i dođe do povećanja cijena domova, a moguće da će razliku u troškovima ipak podmiriti država povećanjem subvencija, imati sobu u domu i dalje je puno isplativije nego u Puli, Zagrebu ili Rijeci biti student-podstanar.

U Puli se stanovi iznajmljuju po cijenama od 1.200 do 1.400 kuna po osobi, zavisno od toga gdje se stan nalazi, a garsonijere su još i skuplje. U sve to treba kalkulirati i režije, koje se plaćaju posebno.

Na kraju, u Puli je uvijek problem što se stanovi studentima popunjavaju tek nakon sezone, kada i posljednji turist ode, a spornije je to što ih se, u nekim slučajevima, tjera već u svibnju ili početkom lipnja, kada im još traju ispitni rokovi. 

U Rijeci su cijene stanova slične, a u Zagrebu ipak skuplje. Čak i ako se nađe povoljan stan u metropoli studentima puno više vremena i novca odlazi na troškove prijevoza.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.