Politika i društvo

NA KRAJU DANA

HOUSE OF CARDS NA ISTARSKI: Spletke, diverzije, laži i sumrak radničkih prava

Sutra vas s novostima s Kaštijuna koje otkriva naša Danijela Bašić-Palković i pričom o lažnim iznajmljivačima Ivana Dobrana čekaju Martina i Ivan. Laku i mirnu noć žele vam Silvio i Chiara


 
3 min
Chiara Bilić
FOTO: Srećko Niketić/Pixsell

Sutra vas s novostima s Kaštijuna koje otkriva naša Danijela Bašić-Palković i pričom o lažnim iznajmljivačima Ivana Dobrana čekaju Martina i Ivan. Laku i mirnu noć žele vam Silvio i Chiara

Ako ste pogledali barem jednu epizodu Netflixove uspješnice House of cards (Kuća od karata), onda znate da održavanje gigantske koruptivne hobotnice uvelike ovisi o zataškavanju. Dobrom PR-u, lojalnim potrčcima, ali najviše ipak o zataškavanju bilo kakvih kompromitirajućih radnji koje bi onome na vrhu, u slučaju ove serije o visokoj politici u Washingtonu demokrata Francisa Underwooda, koji svoj put do prvog čovjeka Bijele kuće počinje kao kongresmen, mogle uzdrmati stolicu.

Da bi (p)ostao predsjednik, Frank Underwood ne preže ni pred čime. Čim on ili njemu bliski počine kakvo nedjelo, počinje proces zataškavanja. Kreću laži, izmotavanja, prebacivanje odgovornosti, diverzije. Glavni cilj je spriječiti da do medija, a samim time do javnosti, dođe išta što se može pretvoriti u prvoklasnu priču s naslovnice.

Samo manji dio serije počiva na fikciji. A za stvarnost u kojoj uspješnica crpi inspiraciju ne treba potegnuti do Washingtona. U Istri već desetljećima svjedočimo sličnom. Kad pričamo o zataškavanju dovoljno je na sunce staviti „slučaj Pinzan“. Župan Boris Miletić ne da odbija prihvatiti svoju odgovornost oko bespravne gradnje, legalizacije i pokušaja zataškavanja, nego ne želi priznati ni krivicu svog pročelnika za poljoprivredu Ezia Pinzana. Za sve su krivi, pokušava vas sve pored zdravih očiju uvjeriti Boris Miletić, pokojnici, ljudi koji se, hoćeš-nećeš, više ne mogu obraniti. Najveća satira je to što se sve događa u vrijeme dok se pokušava  promovirati kao borac protiv bespravne gradnje.

Takvih spletki ne bi se posramio ni Frank Underwood. A kad smo opet kod njega, zanimljivo je da je svoj politički uspon do Bijele kuće počeo smicalicom oko Zakona o obrazovanju. To nas vraća opet u Istru, Hrvatsku.

U Hrvatskoj su zakoni loši čak i ako ih se držite. No, kao što smo vidjeli u slučaju omiljenog profesora koji je godinama u pulskoj talijanskoj školi OŠ-SE Giuseppina Martinuzzi dobivao 'pedalu' pred praznike od ravnateljice Susanne Cerlon, često se ti zakoni namjerno krivo interpretiraju, zloupotrjebljavaju. Ovaj hrabri profesor je odlučio tome stati na kraj. Možda će okuražiti svoje kolege i kolegice da se odvaže i učine isto. Kada ti je egzistencija ugrožena, takvi koraci su sve samo ne jednostavni. Kako ste nam tijekom cijelog dana javljali, problem je to s kojim se susreću profesori, učiteljice i nenastavno osoblje u školama diljem Hrvatske. Tu ćemo problematiku istraživati i dalje.

Sutra vas s novostima s Kaštijuna koje otkriva naša Danijele Bašić-Palković i pričom o lažnim iznajmljivačima Ivana Dobrana čekaju Martina i Ivan.

Laku i mirnu noć žele vam Silvio i Chiara.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.