Politika i društvo

DOK ČEKAMO BIJELI DIM....

IMAMO HOSPICIJ, NEMAMO BISKUPA DA GA OTVORI Biskup Dražen Kutleša iz Poreča premješten u Split u srpnju 2020. godine. Prazna zgrada propada, a palijativni bolesnici umiru po kućama

Iz kojeg se razloga točno čeka novi biskup, a da to ne može odraditi i Kutleša, pokušali smo doznati od Gordane Krizman, voditeljice Tiskovnog ureda Porečke i Pulske biskupije, no ona nas je uputila na kancelara Sergija Jelenića navodeći da će nam on "ako smatra potrebnim odgovoriti". Nije. Probali smo ga zvati, poslali mu poruku, zamolili za pojašnjenja. Možda da, u duhu kršćanstva, odgovori svim onima kojima je palijativna skrb nužna; teško bolesnima i umirućima i njihovim obiteljima


 
5 min
Borka Petrović Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Iz kojeg se razloga točno čeka novi biskup, a da to ne može odraditi i Kutleša, pokušali smo doznati od Gordane Krizman, voditeljice Tiskovnog ureda Porečke i Pulske biskupije, no ona nas je uputila na kancelara Sergija Jelenića navodeći da će nam on "ako smatra potrebnim odgovoriti". Nije. Probali smo ga zvati, poslali mu poruku, zamolili za pojašnjenja. Možda da, u duhu kršćanstva, odgovori svim onima kojima je palijativna skrb nužna; teško bolesnima i umirućima i njihovim obiteljima

U listopadu mjesecu obilježava se Svjetski dan palijativne skrbi. Pula ima hospicij. Barem zgradu, odmah pored pulske bolnice i to od 2020. godine kada su radovi na njoj završeni. Prije pola godine upitali smo nadležne zašto hospicij nije otvoren, no naišli na zid šutnje.

Kamen temeljac položen 2018.

Podsjetimo, Grad Pula, Istarska županija te Porečka i Pulska biskupija potpisali su još davne 2015. godine pismo namjere o gradnji i opremanju hospicija. Kamen temeljac pulskom Hospiciju blaženog Miroslava Bulešića položen je koncem studenog 2018. godine.

Radovi na izgradnji vrijedni su, rečeno je tada, 16 milijuna kuna od čega je 10 milijuna osiguralo Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova iz državnog proračuna, a preostali dio sredstava za izgradnju Porečko-pulska biskupija, dok se opremanje (1-2 milijuna kuna prema prijašnjim izračunima) financira u tri jednaka dijela od strane županija, Grada Pule i biskupije.

Na opetovana pitanja zašto zgrada još uvijek nije otvorena, uvijek isti, doduše neslužben odgovor - čeka se novi biskup.

No Dražen Kutleša, nekadašnji biskup Porečki i Pulski iz Poreča je premješten u Split još u srpnju 2020. godine, kada je imenovan nadbiskupom koadjutorom Splitsko-makarske nadbiskupije. Od tada je dakle prošlo više od dvije godine.

Uporabna dobivena, oprema definirana, novci čekaju

Iz kojeg se točno razloga čeka biskup, ako je zgrada dovršena? Ovog je ljeta dobila uporabnu dozvolu, oprema je definirana, a novci za nju osigurani još i lani?

Kako se navodi na stranicama biskupije dana 3. rujna 2020. dekretom je, kako bi se osiguralo upravljanje Porečkom i Pulskom biskupijom, koja je ostala prazna nakon imenovanja mons. Dražena Kutleše nadbiskupom koadjutorom Splitsko-Makarske nadbiskupije, papa Franjo, imenovao je mons. Dražena Kutlešu Apostolskim upraviteljem sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis Porečke i Pulske biskupije, sve dok novi izabrani biskup ne uđe u kanonski posjed biskupije, i novom Apostolskom upravitelju podjeljuju se ona prava, ovlasti i dužnosti koje pripadaju dijecezanskim biskupima prema pravnim odredbama.

Činjenica je da to sve stoji već dugo, predugo. Duboko se nadam da će se novi biskup, kada jednom stupi na dužnost, odmah prihvatiti toga posla, jer to nije mali posao organizirati hospicij. Problem je naći ljude, ali to se treba početi rješavati. Da se sada krene trebat će godina dana da sve profunkcionira

Marija Marković Nikolovski,

Iz kojeg se razloga točno čeka novi biskup, a da to ne može odraditi i Kutleša, pokušali smo doznati od Gordane Krizman, voditeljice Tiskovnog ureda Porečke i Pulske biskupije, no ona nas je uputila na kancelara Sergija Jelenića navodeći da će nam on "ako smatra potrebnim odgovoriti". Nije. 

Probali smo ga zvati, poslali mu poruku, zamolili za pojašnjenja. Možda da, u duhu kršćanstva, odgovori svim onima kojima je palijativna skrb nužna; teško bolesnima i umirućima i njihovim obiteljima.

Marković Nikolovski: Zgrada zjapi prazna i propada

Zašto se čeka otvorenje pitaju se redovito i pulski vijećnici na sjednicama Grada Pule. Jedna od onih koja je često potezala ovo pitanje je i Marija Marković Nikolovski, trenutna predsjednica Gradskog vijeća. 

- Svima je i u interesu, i gradu i županiji, da se hospicij što prije otvori. Međutim, kada se on dogovarao, a dogovarali su ga crkva, županija i grad, zapelo je kod toga što je biskup Kutleša ubrzo dobio novu dužnost, a dok je bio tu već se pripremao za njeno preuzimanje i nije baš bio pretjerano zainteresiran da se dohvati tog hospicija. To je dosta komplicirano. I naći ljude i organizirati rad. Dakle, sada se čeka novi biskup, kojeg imenuje pape.  Po mojim, doduše neslužbenim informacijama, to bi se moglo dogoditi u kratkom roku, čak i do Božića, kazala nam je. 

Marković Nikolovski podsjeća da je ugovor napravljen na način da će Županija i Grad Pula pomoći oko opremanja, bolnica je dala teren, a Grad ih je oslobodio od plaćanja komunalne naknade. Novac je dijelom osiguralo ministarstvo, dio biskupija i oni su se obvezali voditi brigu o poslovanju hospiciju nakon što se on izgradi.

Hoće li se novi biskup uhvatiti posla?

- Činjenica je da to sve stoji već dugo, predugo. Duboko se nadam da će se novi biskup, kada jednom stupi na dužnost, odmah prihvatiti toga posla, jer to nije mali posao organizirati hospicij. Problem je naći ljude, ali to se treba početi rješavati. Da se sada krene trebat će godina dana da sve profunkcionira, a zgrada već propada, zaključuje predsjednica pulskog Gradskog vijeća dodajući da su oni iz Grada već bili na sastanku u Županiji, dogovarali se, ali se bez biskupije ne može ništa pokrenuti. Čekamo biskupa i papu, zaključuje.

Gordana Antić, nova županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb kazala nam je jučer kako je investitor zdravstvene ustanove za palijativnu skrb - Hospicija blaženog Miroslava Bulešića Porečka i Pulska biskupija, koja je gradnju financirala vlastitim i sredstvima Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, stoga nam Istarska županija ne može dati odgovore na postavljena pitanja o tome kada će se otvoriti i gdje je zapelo.

- Moramo istaknuti da je sukladno potpisanom Sporazumu o međusobnoj suradnji, definirano da će troškove opremanja, kao i troškove funkcioniranja buduće ustanove koji preostaju nakon plaćanja HZZO- a snositi Istarska županija, Grad Pula i Biskupija u jednakim omjerima, odnosno svaka strana s 1/3. Istarska županija je navedena sredstva imala osigurana u ovogodišnjem Proračunu, a planirana su i u onom za 2023. godinu, navodi Antić.

Podsjeća da je Istarska županija nacionalna predvodnica u razvoju sustava palijativne skrbi u kući bolesnika.

- U Istarskoj županiji od 2011. godine djeluje jedan, a od listopada 2017. godine dva specijalistička mobilna palijativna tima u okviru Istarskih domova zdravlja. Nažalost, u kući bolesnika ne uspijevaju se riješiti sve teškoće bolesnika te je bilo nužno pristupiti izgradnji stacionarne palijativne ustanove, odnosno hospicija, što je prepoznato i od strane Porečke i Pulske biskupije. Stoga, budući hospicij će svakako biti važna karika u sustavu palijativne skrbi te se nadamo da će do njegovog otvaranja doći u što skorijem roku, zaključuje naša sugovornica.

Hospicij će se, kada se napokon otvori, sastojati od stacionarnog dijela s 14 kreveta, smještenih u jednokrevetne i dvokrevetne sobe, posebnog prostora gdje će se pružati potpora pacijentima i njihovim obiteljima i edukacijskog prostora za obrazovanje zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika i volontera.  Prema projekcijama 1.830 ljudi u Istri godišnje treba usluge palijativne skrbi. Unatoč tome, zgrada hospicija pored pulske bolnice zjapi prazna.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.