Politika i društvo

OD 15. DO 18. SVIBNJA

Intimnost, ljubav, pripadnost, hrana, tradicija: Queer Zagreb bit će posvećen arapskom Queeru

U raznovrsnom izvedbenom programu nastupit će Ali Chahrour (Libanon), Arijana Lekić-Fridrih (Hrvatska), Boris 007 (Hrvatska), Zouz Al-Mahdi (Kuvajt), Mounir Samuel (Nizozemska / Egipat), Farzaneh Soori Ghiasvand (Iran), Hazem Header (Egipat), Ben Grinberg (SAD) i članice Inicijative za slobodnu Palestinu (Sudan, Palestina)


 
2 min
HINA
Ilustracija: Alexander Grey/ Pexels

U raznovrsnom izvedbenom programu nastupit će Ali Chahrour (Libanon), Arijana Lekić-Fridrih (Hrvatska), Boris 007 (Hrvatska), Zouz Al-Mahdi (Kuvajt), Mounir Samuel (Nizozemska / Egipat), Farzaneh Soori Ghiasvand (Iran), Hazem Header (Egipat), Ben Grinberg (SAD) i članice Inicijative za slobodnu Palestinu (Sudan, Palestina)

Festival Queer Zagreb ugostit će od 15. do 18. svibnja u prostorima diljem grada niz izvedbenih autora, a u svojoj 22. sezoni daje glas queer autorima unutar arapske kulture i zajednice.

"Intimnost i ljubav, pitanje pripadnosti, rodna podijeljenost i tranzicija, antropologija jezika, hrana, tradicija i suvremenost samo su neke od teme koje Queer Zagreb otvara te nastavlja svoju misiju smanjenju stereotipa i predrasuda u širokom kontekstu queera", ističe se u najavi. 

S festivala kažu kako ovogodišnji program želi aktivno djelovati na nikad važnijim temama te pružati solidarnu podršku ljudima čije se djelovanje i postojanje sustavno briše iz matičnog kulturnog pamćenja te koji i u zapadnjačkim liberalnim i demokratskim društvima teško ostvaruju vlastita temeljna ljudska prava i slobode.

Umjetnički direktor festivala Zvonimir Dobrović rekao je kako se fokusom na arapski queer otvara jedna velika tema, ali do sada rijetko dotaknuta u međunarodnom ili domaćem umjetničkom i kulturnom pejzažu. 

"Queer Zagreb godinama je svojim programima hrabro i snažno progovarao o društvenim rubovima, marginama i stereotipima dovodeći vrhunske umjetnike iz cijelog svijeta", ustvrdio je. 

Po njegovim riječima, danas se te poruke uključivosti, prepoznavanja, arta koje rezonira s trenutkom čine važnije nego ikada, a upravo je to ono što čini Queer Zagreb prepoznatljivim u Hrvatskoj i diljem svijeta. 

U raznovrsnom izvedbenom programu nastupit će Ali Chahrour (Libanon), Arijana Lekić-Fridrih (Hrvatska), Boris 007 (Hrvatska), Zouz Al-Mahdi (Kuvajt), Mounir Samuel (Nizozemska / Egipat), Farzaneh Soori Ghiasvand (Iran), Hazem Header (Egipat), Ben Grinberg (SAD) i članice Inicijative za slobodnu Palestinu (Sudan, Palestina). 

Program 15. svibnja u Zagrebačkom plesnom centru otvara hrvatska umjetnica Arijana Lekić-Fridrih svojom video-instalacijom "Tvoja zemlja", a na istoj se lokaciji nastavlja plesnom predstavom libanonskog umjetnika Ali Charhoura "The Love Behind My Eyes".

Dan kasnije u MaMa-i podsjeća se na početke ballroom dancinga i voguea uz radionicu koju drži Boris 007, a program se potom seli u ZPC gdje nastupa Mounir Samuel (Nizozemska/Egipat) s performativnim predavanjem "The shisha sessions: A little gharib'".

U petak, 17. svibnja, program kreće  ujutro, uz Arabic mezze breakfast koji organiziraju članice Inicijative za slobodnu Palestinu, dok je poslijepodnevni program namijenjen druženju s Hazemom Headerom (Egipat) i njegovom predavanju Queer Art in Modern Egypt. Program dana završava drugim dijelom predavanja "The shisha sessions: a little gharib'". 

Posljednji dan festivala počinje jutarnjem radionicom queer akrobatike koju vodi Ben Grinberg, a slijedi novo izdanje Arabic mezze breakfasta te radionica Kana body paintinga koju vodi Farzaneh Soori Ghiasvand (Iran). 

Festival završava večernjom predstavom "Fix me!" Almanac Dance Circus Theatrea (SAD) i NÜT Dance Company (Egipat).


Nastavite čitati

Milanović: Plenković najveća prijetnja demokraciji kakvu poznajemo

-Jasno je što smo, kamo pripadamo, ali nećemo biti ničije pudlice i lutke. Ta politika Andreja Plenkovića, ne samo da je loša za Hrvatsku nego je loša, bezidejna, pogubljena i podanička. Jeste li kad čuli u ovih sedam, osam godina da je hrvatska vlast imala neki prigovor na ono što dolazi iz Bruxellesa, barem jedan jedini put da je Hrvatskoj nešto bilo donekle neprihvatljivo? Nula, ništa", ustvrdio je Milanović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.