Češki fond „Investika“ dobio lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel u Fažani
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Mostovci tvrde se radi o perfidnom pokušaju maskiranja novih, do sad neviđenih oblika okupacija pomorskog dobra
Mostovci tvrde se radi o perfidnom pokušaju maskiranja novih, do sad neviđenih oblika okupacija pomorskog dobra
Vezano uz novi prijedlog Zakona o pomorskom dobru istarski "Most" izdao je priopćenje koje objavljujemo u cijelosti
Vrijeme ljetnih mjeseci idealno je za predlaganje i donošenje Zakona ispod radara javnosti, a jedan od takvih prijedloga je i najnoviji Zakon o pomorskom dobru te izmjene brojnih drugih zakona koji se direktno tiču pomorskog dobra i zaštite obalnog pojasa.
Prije daljnje analize vrlo je važno spomenuti kako je „jako dobar Premijer“ na posljednjoj sjednici Vlade, onoj istoj u kojoj mu je problem plinske mega afere bio previše kompleksan za utvrditi krivca, kada je najavljivao konačni prijedlog Zakona o pomorskom dobru jasno je rekao da je on preduvjet sljedećeg velikog novčanog paketa iz EU. I to je najbitnija stvar koju treba znati. Bez ovog zakona nema novaca od EU.
To je jedan od razloga zbog čega, ovim putem, kao građani jedne od priobalnih županija Republike Hrvatske izražavamo svoju zabrinutost novim prijedlogom Zakona o pomorskom dobru jer se radi o perfidnom pokušaju maskiranja novih, do sad neviđenih oblika okupacija pomorskog dobra. Novim se prijedlogom predlažu mogućnosti ostvarivanja, odnosno upisivanja založnog prava na koncesiji čime bi, primjerice banke de facto postale vlasnik pomorskog dobra. Upravo je u tome smisao i svrha prijedloga ovog Zakona. Dovoljno je pročitati članak 65. Zakona koji kaže:
„Založno pravo na koncesiji
Na koncesiji se može osnovati založno pravo radi osiguranja tražbine nastale na temelju ugovora o kreditu kojeg je koncesionar kao dužnik zaključio s financijskom institucijom kao vjerovnikom radi pribavljanja financijskih sredstava isključivo u svrhu provedbe ugovora o koncesiji.“
Osim problematike založnog prava na koncesiji u novom prijedlogu nije riješen niz problema na koji je Most ukazivao tijekom rasprave u Saboru, a to se poglavito odnosi na činjenicu kako Vlada ovim prijedlogom djelomično, ali u dijelovima koji su najbitniji prebacuje upravljanje pomorskim dobrom na sebe. Poznavajući namjere naše Vlade jasno je kako nas očekuju brojne koncesije od „nacionalnog“ interesa kojima bi se na našoj obali gradila energetska postrojenja koja bi, sudeći po dosadašnjoj praksi s autocestama i drugim infrastrukturnim projektima, bila isto tako dana u stranu koncesiju. Ovim se Zakonom ovakva praksa pokušava proširiti i na ono zadnje što do sada nisu dirali u toj mjeri u kojoj su devastirali ostale potencijale Republike Hrvatske – pomorska dobra.
Diljem istarske obale već postoje brojni primjeri devastacije pomorskog dobra, počevši od Umaga, preko Pule pa sve do istočne obale Istre. Za neke od tih devastacija nikada nitko neće odgovarati, neke je kasno spriječiti, neke smo do sada nastojali zaustaviti, ali ovim bi se Zakonom takve pojave vrlo brzo legalizirale i u roku od treptaja oka obala bi postala podložna raznoraznim sumnjivim investicijama, sumnjivih ljudi, kakvima smo često svjedočili. Most je kao glavni prioritet u svojim prijedlozima strategije održivog turističkog razvoja koji je nedavno predstavljen u Puli upravo istaknuo zaštitu pomorskog dobra, od toga ne odustajemo niti koraka, a uskoro ćemo objaviti i cjeloviti dokument strategije.
U najnovijem prijedlogu Zakona o pomorskom dobru, koju je osim vladajućih pohvalila i platforma Možemo! na veliko iznenađenje svih volontera i aktivista koji su sudjelovali u javnim raspravama i na okruglim stolovima baš na poziv središnjice ove stranke koja ih je time razočarala. Razočarenje aktivista Inicijative „Javno Je Dobro“ koji su predvodili stručni i aktivistički val kvalitetno kreiranih prijedloga izmjene spornog Zakona vidljiv je u njihovim javnim objavama u kojima su se ogradili od pohvale koju je stranka Možemo! dala vladajućem HDZ-u. Ovim putem pozivamo Možemo! na novu analizu ovog katastrofalnog prijedloga Zakona oko kojeg ne bi smjele postojati stranačke prepirke jer se radi o nadstranačkoj stvari, odnosno pitanju nacionalnog interesa. Nadamo se kako će shvatiti svoju PR grešku te povući pohvale, odnosno dati sve od sebe kako bi zaustavili katastrofu koja će ovim Zakonom biti omogućena.
Pozivamo sve građane, bez obzira na stranačke pripadnosti ili nepripadnosti da počnu pratiti ono što se upravo događa u Lijepoj našoj jer o tome ovisi budućnost ne samo naših plaža, obale i svega ostalog što se prodaje ovim Zakonom već i brojne druge stvari koje se dotiču pitanja suverenosti hrvatske države, održivosti naših prirodnih bogatstava i svega ostalog zbog čega nam državu i zovu Lijepa naša.
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Kroz projekt „Da navadin Ca“ – Ćakulode za najmlaje u koji su uključeni učenici trećih razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ te Osnovne škole Matije Vlačića tijekom ovog polugodišta uz svoje učiteljice i vanjske suradnike usvajali su običaje našeg kraja i našu domoću besedu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.