Nakon danas održane sjednice Skupštine Istarske županije, iz županijskog ogranka SDP-a uputili su javno priopćenje koje prenosimo u cijelosti.
"Na današnjoj 10. sjednici Skupštine Istarske županije Klub vijećnika SDP-a konstruktivno je podržao sve prijedloge koji su u interesu građana i razvoja Istre. SDP će i dalje biti odgovorna i konstruktivna oporba koja podržava kvalitetne odluke, bez obzira na to tko ih predlaže.
Današnja sjednica bila je i prilika za donošenje odluke o novom ustroju upravnih odjela Istarske županije. Smatramo da je upravo danas postojala prilika da se napravi iskorak i osnuje upravni odjel koji bi se sustavno bavio policentričnim razvojem Istre – politikom koju SDP Istarske županije zagovara već pet godina. Umjesto toga, osnovan je Upravni odjel za kapitalne investicije i stambenu politiku, dok je pitanje ravnomjernog razvoja svih dijelova Istre ponovno ostalo po strani, a za stambenu politiku se ionako mora osnovati zasebna ustanova.
Za SDP policentrični razvoj nije samo politička sintagma, već konkretna razvojna politika. Ona znači da građani, bez obzira žive li u Puli, Buzetu, Labinu, Pazinu, Bujama ili unutrašnjosti Istre, moraju imati jednaku dostupnost javnih usluga, infrastrukture, zdravstvene zaštite, obrazovanja i razvojnih prilika.
Aktivnost vijećnika SDP-a u Skupštini Istarske županije i u ovom će mandatu biti snažno usmjerena na jačanje sustava javnog zdravstva, s posebnim naglaskom na primarnu zdravstvenu zaštitu. Smatramo da zdravstvena skrb mora biti jednako dostupna svakom građaninu, bez obzira na mjesto stanovanja, dob ili socijalni status. Pravo na zdravstvenu zaštitu jedno je od temeljnih prava i upravo zato sustav mora biti organiziran tako da svim građanima osigura jednaku kvalitetu i dostupnost usluga.
Klub vijećnika SDP-a nije podržao Prijedlog odluke o prihvaćanju Odluke Upravnog vijeća Istarskih domova zdravlja zbog akumuliranog gubitka koji je u trećoj godini dosegao 2,48 milijuna eura, te nejasnoća oko rješavanja problematike oko nedostatnog kadra. Smatramo da najvažnija zdravstvena ustanova u Istarskoj županiji već dulje vrijeme bilježi ozbiljne probleme u upravljanju, što potvrđuju i konstantni propusti te ponovljeni neuspješni natječaji za izbor ravnatelja. Istarski domovi zdravlja moraju svim građanima pružati jednaku razinu zdravstvene zaštite, bez obzira u kojem dijelu županije žive. Nažalost, praksa pokazuje da kvaliteta i dostupnost zdravstvenih usluga nisu jednaki u svim dijelovima Istre, što je upravo jedan od razloga zbog kojih godinama upozoravamo na potrebu stvarnog policentričnog razvoja.
SDP će i dalje podržavati sve kvalitetne prijedloge koji su u interesu građana, ali će jednako tako jasno ukazivati na propuste i nuditi konkretna rješenja. Naš cilj ostaje Istra u kojoj mjesto stanovanja neće određivati kvalitetu zdravstvene zaštite, javnih usluga ni mogućnosti za razvoj", zaključuje se u priopćenju.