"Na inicijativu tada predsjednice Gradskog vijeća Dušice Radojčić, prošle se godine Grad Pula uključio u pilot projekt uključivanja građana u kreiranje proračuna, tzv. participativni proračun, koji je pokrenula Udruga gradova. Projekt je proveden 2022. Građani su tada predložili projekte uređenja kvartova, glasanjem po mjesnim odborima su građani odabrali prijedloge, a Grad je njihovu realizaciju obećao u 2023", ističu pulski Možemovci! u današnjem priopćenju.
"Danas, u svibnju 2023. javnost još uvijek ne zna koje su male komunalne akcije na zahtjev građana i u kojim mjesnim odborima odabrane te da li se uopće krenulo s njihovom realizacijom. Uobičajeni je postupak da se javno objavi popis s opisom odabranih malih akcija uređenja po kvartovima, njihovim iznosom i očekivanom dinamikom realizacije u 2023. godini. Izostanak povratne informacije građanima još je jedan dokaz nerazumijevanja i obezvređivanja same biti procesa participativnog proračuna, kao i omalovažavanja građana.
Uz Pulu, Udruga gradova je prošle godine za pilot projekt participativnog proračuna odabrala i Pakrac. U Pakracu se zna o kojim se komunalnim akcijama po izboru građana radi, koliko vrijede i kako se planira i provodi njihova realizacija:
https://gradovi.hr/2023/02/15/realiziraju-se-prijedlozi-gradana-u-pakracu/
Uključivanja građana u kreiranje proračuna ima smisla i može se razvijati jedino uz njihovo povjerenje da će gradska uprava postupiti prema dogovoru. Na tribini na kojoj je prošle godine predstavljen projekt, Radojčić je izjavila: „Odnos s građanima mora se graditi i svi zajedno trebat ćemo se potruditi da uvjerimo građane kako participativno budžetiranje ili participativni proračun zaista ima smisla." Svaki je trud u tom pravcu izostao.
Uključivanje građana u kreiranje proračuna za iduću 2024. godinu trebalo je već pokrenuti (ali još uvijek nije), a javnost nema informaciju ni što se zbiva s akcijama uređenja kvartova odobrenima prošle godine. Povjerenje u participativan proces može se razviti samo jasnom i istinitom komunikacijom o učinjenom te odgovornim planiranjem realizacije obećanog do kraja godine. Na vijećničko pitanje Ane Fonović na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća o ukupnom broju odabranih prijedloga za financiranje, njihovoj pojedinačnoj vrijednosti i planiranoj dinamici realizacije usvojenih prijedloga, pročelnica Ademi nije odgovorila. Odgovor je otklonila izjavom da se “odabrani projekti nalaze u proračunu unutar Programa održavanja”.
Participativni proračun koristi se u mnogim gradovima u svijetu i u rastućem broju gradova u Hrvatskoj. Takvim se načinom izrade proračuna poboljšava uključenost građana u upravljanju javnim resursima, odnosno potiče se građane da razmišljaju o kvaliteti života u svojim gradovima i predlažu ideje za njeno poboljšanje", piše u priopćenju.