Politika i društvo

Najavljen prosvjed ispred hrvatskog sabora

JAVNO JE DOBRO: Novi zakon o pomorskom dobru omogućiti će korporativnu privatizaciju hrvatske obale, a građani će izgubiti pristup plažama!

"Prijedlog zakona ne bavi se zaštitom morskog područja i slobodnom pristupu građana moru kao neotuđivom  bogatstvu. Sastavljen da bi se omogućila privatizacija obale od strane velikih inozemnih korporacija i getoiziralo lokalno stanovništvo. Nije usklađen s međunarodnim obvezama Republike Hrvatske, pravnom stečevinom Europske unije, protivan je propisima o prostornom planiranju, propisima koji reguliraju koncesiju, javnu nabavu te mnogim drugima pravnim izvorima" upozoravaju iz inicijative


 
4 min
Istra24
Foto: Javno Je Dobro/Veljko Martinović

"Prijedlog zakona ne bavi se zaštitom morskog područja i slobodnom pristupu građana moru kao neotuđivom  bogatstvu. Sastavljen da bi se omogućila privatizacija obale od strane velikih inozemnih korporacija i getoiziralo lokalno stanovništvo. Nije usklađen s međunarodnim obvezama Republike Hrvatske, pravnom stečevinom Europske unije, protivan je propisima o prostornom planiranju, propisima koji reguliraju koncesiju, javnu nabavu te mnogim drugima pravnim izvorima" upozoravaju iz inicijative

Danas je u Splitu održana tiskovna konferencija inicijative Javno Je Dobro. Ovom je prilikom najavljen prosvjed pred Hrvatskim Saborom protiv donošenja novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Prijedlog zakona članovi inicijative smatraju podilaženjem velikim stranim korporacijama u privatizaciji hrvatske obale i getoiziranju domicilnog stanovništva.

- U prijedlogu zakona očigledna je namjera privatizacije, odnosno trend da se naše plaže i luke predaju u ruke privatnika, i to one velikim kapitalom. Takav zakon niti je zakon niti je ustavan, a nas će lišiti životnog prostora, osiromašiti i iseliti, što ne želimo. Potrebno je napisati ga iznova na način da se pomorsko dobro čuva kao opće dobro, da čuvamo najljepše što imamo, a to je Jadran, uvodno je iznijela Vladimira Mascarell iz inicijative Javno je dobro.

Foto: Javno Je Dobro/Veljko Martinović

Priopćenje za medije prenosimo u cijelosti:

„Na dnevnom redu 15. sjednice Hrvatskog sabora od 17.01.2023. pod točkom 9. naveden je Prijedlog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.

Spomenuti nedovršeni, nesuvisao i neadministrativnim stilom napisan Prijedlog nije usklađen s međunarodnim obvezama Republike Hrvatske, pravnom stečevinom Europske unije, protivan je propisima o prostornom planiranju, propisima koji reguliraju koncesiju, javnu nabavu te mnogim drugima pravnim izvorima, a sastavljen je bez pokušaja interne komunikacije među ministarstvima.

U postupku donošenja ovog akta u e-savjetovanju javnosti (znanstvenoj, stručnoj i zainteresiranoj) nije omogućeno komentiranje po člancima Zakona ovog očito nedovršenog uratka, a rok izrade Izvješća od samo 5 dana bio je neozbiljan, pogotovo ako se uzme u obzir da je podneseno čak 914 primjedbi.

Većinski odgovori u Izvješću bili su „nije prihvaćeno“, „djelomično prihvaćeno“, „primljeno na znanje“, a u slučajevima kada je odgovor glasio „prihvaćeno“ onda to u tekstu Prijedloga Zakona - nije prihvaćeno pa je tako riječ o prijevarnom ponašanju.  U odgovoru „primljeno na znanje“ navodi se da je tekst Zakona nakon objave na javnom savjetovanju poslan na usuglašavanje tijelima državne uprave i drugim nadležnim tijelima, što ukazuje da javnost nije dobila obrađeni tekst prijedloga u javnom savjetovanju.

Foto: Javno Je Dobro/Veljko Martinović

Novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama ne može se donijeti bez prethodno donesenog prostornog plana morskog područja, a to je obveza RH po Direktivi 2014/89/EU od 29. srpnja 2014. o uspostavi okvira za prostorno planiranje, po kojoj se prostorni planovi morskog područja moraju donijeti što prije moguće, a najkasnije 31. ožujka 2021., što nije izvršeno.        

U tekstu ovog Prijedloga Zakona nema ni odredbe koja izrijekom navodi koje se odredbe ovim zakonom prenose u hrvatski pravni sustav jer je zaboravljeno da smo članica Europske unije.

Na brojnim mjestima, protivno ustavnim odrednicama općeg dobra, nije navedeno da o ustavnim vrednotama skrbi Hrvatski sabor, kao najviši organ vlasti, a ne da tu ovlast uzurpira Vlada RH.

U ponuđenom  neustavnom izričaju teksta navedenih članaka dozvola (sada koncesijsko odobrenje) postaje pravo gradnje i izvođenja radova na općem dobru.

Foto: Javno Je Dobro/Veljko Martinović

U Prijedlogu nije oživotvoreno temeljno pravno načelo da je koncesija uvijek iznimka od pravila pa se ne želi ustrojiti postupak obveze opravdanosti davanja koncesije na pomorskom dobru. Štoviše, dopušta se i potkoncesija kada koncesionar ne udovoljava uvjetima pa ne može dobiti koncesiju, što je poticaj za reketarenje malih poduzetnika, a time i korupciju.

Apsurdna terminologija "morska plaža ispred hotela", "morska plaža ispred kampa" i "morska plaža ispred turističkog naselja" vlasničkopravni su termini. Može tako postojati čileanski vlasnik hotela, ukrajinski vlasnik kampa ili ruski vlasnik turističkog naselja jer hotel, kamp ili turističko naselje su u vlasničkopravnom režimu, ali to nije plaža uz hotel, kamp ili naselje. Naime, plaža je nastala prije nego što je netko osnovao tvrtku koja ima neku turističku djelatnost. Postojanje jedinstvene funkcionalne sredine privatnog vlasništva s općim dobrom iz Prijedloga Zakona negacija je općeg dobra koji nije u vlasničkopravnom režimu i ne može biti predmet teretovnice.

Foto: Javno Je Dobro/Veljko Martinović

Unatoč neistinitim izjavama dužnosnika nadležnog ministarstva, Nacrt prijedloga izrijekom navodi da se na dijelu pomorskog dobra opća upotreba pomorskog dobra može ograničiti ili iznimno isključiti na određeno vrijeme na temelju koncesije, posebne upotrebe pomorskog dobra te davanjem prava na privremeno gospodarsko korištenje pomorskog dobra.

Prijedlog Zakona uopće se ne bavi problematikom zaštite morskog područja i slobodnom pristupu građanima moru kao neotuđivom nacionalnom bogatstvu. On je sastavljen da bi se u naravi omogućila privatizacija obale od strane prvenstveno velikih inozemnih korporacija i getoiziralo lokalno stanovništvo i građani RH.

More, morska obala i otoci od osobitog su kulturnog, povijesnog, gospodarskog i ekološkog značenja i interesa za Republiku Hrvatsku i imaju osobitu zaštitu. Nasuprot tome, predlagač ovog Prijedloga Zakona nemušto i neustavno mijenja status općeg dobra s nedopustivim ciljem ostvarivanja stvarnih i založnih prava na općem dobru uz nespretne i pravno neutemeljene surogat intervencije.   

Članovi inicijative Javno Je Dobro

Slijedom navedenog, zbog brojnih suštinskih razloga nepoštivanja Ustavom zaštićenog općeg dobra i ogromnog broja nomotehničkih propusta, zahtjeva se povlačenje Prijedloga Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama iz saborske procedure, kako bi se novi tekst sastavio na ustavnim temeljima i usklađen s važećim zakonima u Republici Hrvatskoj", poručili su iz inicijative.

Više informacija dostupno je na Facebook stranici Javno je Dobro.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.