Politika i društvo

PRITISAK UOČI SASTANKA U GRADU PULI

LORENA BANKO-VELIČKOVIĆ: 'Djeca u pulskim privatnim vrtićima samo u 2022. godini bila su zakinuta za više od 600.000 eura'

„Tražimo da se povise ekonomske cijene privatnih dječjih vrtića i izjednače s realnim troškovima života, kako bismo mogli normalno funkcionirati. Odnosno da se izjednače davanja iz gradskog proračuna za svu djecu grada Pule. Grad je itekako dobro upoznat s ovom problematikom, a imali su godinu dana vremena da nam izađu u susret. Dakle, tražimo da davanja Grada za svu djecu budu jednaka“ naglasila je danas predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije


 
5 min
Martina Pereša
Lorena Banko-Veličković, predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije

„Tražimo da se povise ekonomske cijene privatnih dječjih vrtića i izjednače s realnim troškovima života, kako bismo mogli normalno funkcionirati. Odnosno da se izjednače davanja iz gradskog proračuna za svu djecu grada Pule. Grad je itekako dobro upoznat s ovom problematikom, a imali su godinu dana vremena da nam izađu u susret. Dakle, tražimo da davanja Grada za svu djecu budu jednaka“ naglasila je danas predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije

Udruga privatnih vrtića Istarske županije, u pulskom Mjesnom odboru Nova Veruda, danas je održala konferenciju za novinare na temu porasta ekonomske cijene u privatnim vrtićima kojih Pula trenutno broji dvadeset.

I sami priznaju kako na ovaj način vrše svojevrsni pritisak uoči idućeg sastanka koji je s Gradom Pula zakazan za 26. srpnja, i to desetak dana nakon što im je usmenim putem obećano povećanje sufinanciranja u iznosu od 15 eura, a sa čime nisu zadovoljni.

Elena Tanković-Varga, Lorena Banko-Veličković i Mladen Pavičević

U rujnu izvjesno povećanje cijena

Ukoliko se ne iznađe zajedničko rješenje, predsjednica Udruge, Lorena Banko-Veličković, najavljuje kako će u novu pedagošku godinu ući s povećanjem ekonomske cijene radi održavanja kvalitete i standarda privatnih predškolskih ustanova.

Prema Zaključku Udruge, donesenom sukladno Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju i Državnom pedagoškom standardu, a koji na snagu stupa 1. rujna, ekonomska cijena vrtićkih skupina iznosit će 400 eura po djetetu, a jasličkih 450 eura po djetetu. Drugim riječima, roditelji će, ovisno o iznosu koji će sufinancirati njihova jedinica lokalne samouprave, za vrtićko dijete izdvajati 192 eura, a za jasličko 240 eura.

- Pozivamo Grad Pulu i ostale općine da taj teret preuzmu na sebe i tako rasterete roditelje, kazala je Banko-Veličković pojasnivši da pregovori s Gradom Pula traju još od 2010. godine, no u posljednje su se vrijeme ipak intenzivirali.

Nikad nije bilo značajnijih pomaka

I prethodna i sadašnja vlast ovu su temu odgađale za neka buduća vremena, a nikad, rečeno je danas novinarima, nije bilo značajnijih pomaka. S aktualnom gradskom vlašću prvi je radni sastanak održan još 2021. godine.

Lorena Banko-Veličković
- Zatim smo imali radni sastanak u srpnju prošle godine, i to nakon što smo u lipnju tražili povećanje sufinanciranja. Tada se ono i dogodilo, ali samo za 100 kuna po djetetu. Ali, i djelatnicima gradskih vrtića plaće su povećane za tri posto, što je iznos sličan našem povećanju. Nakon toga, istupili smo u medije, pa je Grad opet obećao neke pomake, a mi smo im pružili šansu da pokažu svoju dobru volju. Uslijedilo je povećanja u iznosu od 300 kuna (39,82 eura) u prosincu, što nije realno niti dostatno, uzevši u obzir troškove života koji rastu, prepričavala je kronologiju pregovora s Gradom Banko-Veličković.

Tijekom 2022. godine prosječna gradska subvencija pulskim privatnim vrtićima iznosila je tako 1.125 kuna, da bi u prosincu bila podignuta na 1.450 kuna. Nezadovoljni takvim ishodom, predstavnici Udruge Gradu predlažu radni sastanak koji se dogodio u prosincu, a idući je bio najavljen za siječanj, no do njega do danas nije došlo.

Foto: Udruga privatnih vrtića Istarske županije

Gradska analiza pokazala da sredstva koja daju nisu dostatna

- Grad nas je u međuvremenu tražio raznu dokumentaciju kako bi mogao izraditi vlastitu analizu ekonomske cijene, a mi smo ih krajem svibnja pozvali na prezentaciju naše analize koju smo zatim održali u lipnju. Tada smo pojasnili razloge radi kojih nam sredstva nisu dostatna, pa zato poslujemo u minusu. Grad je svojom analizom koju je obavila tvrtka Coin, također dokazao da sredstva koja su davali protekle godine privatnim vrtićima zaista nisu dovoljna. Bili smo u manjku, a zaključak je da su djeca u pulskim privatnim vrtićima samo u 2022. godini bila zakinuta za više od 600.000 eura. Grad naglašava da nam je lani uvećao sredstva za 3,6 milijuna kuna, ali propuštaju spomenuti da su također podignuli plaće djelatnicima i izdavanja za gradske vrtiće, pojašnjava predsjednica Udruge dodajući da postojeća razlika nije nikad umanjena već povećana, unatoč zadnjoj ponudi povećanja od zanemarivih 15 eura.

- Tražimo da se povise ekonomske cijene privatnih dječjih vrtića i izjednače s realnim troškovima života, kako bismo mogli normalno funkcionirati. Odnosno da se izjednače davanja iz gradskog proračuna za svu djecu grada Pule. Grad je itekako dobro upoznat s ovom problematikom, a imali su godinu dana vremena da nam izađu u susret. Dakle, tražimo da davanja Grada za svu djecu budu jednaka, naglasila je predsjednica Udruge.

Veliki nesrazmjer u izdvajanjima za djecu

U postocima, 44 posto pulske djece pohađa privatne vrtiće, dok 56 posto njih pohađa gradske. S druge strane, privatni vrtići zapošljavaju svega 114 djelatnika, a gradski njih čak 306.

Elena Tanković-Varga

- Upravo bi se zato sufinanciranje koje tražimo odnosilo prvenstveno na plaće naših djelatnika koje trenutno nisu u rangu s kolegama iz ostatka Republike Hrvatske. To se odnosi na odgojitelje, ali i na drugo osoblje. Četrdeset i četiri posto pulske djece dobiva dvadeset i jedan posto predviđenog proračunskog novca za predškolski odgoj i obrazovanje. To je jako veliki nesrazmjer u izdvajanjima za djecu, a s obzirom da Grad nema dovoljno kapaciteta u svojim objektima – otvarale su se privatne predškolske ustanove. Oni su po Zakonu dužni sufinancirati boravak i smještaj za tu djecu, napomenula je Elena Tanković-Varga, dopredsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije.

Mladen Pavičević

Ide se u zasnivanje ugovornog odnosa

- Pravni prostor do sada nije bio adekvatno pokriven. Postojao je trogodišnji Sporazum između Grada Pule i privatnih dječjih vrtića, sklopljen 2015. godine. Istekao je 2018. godine. U njemu nije bilo definiranih odnosa, analize cijena niti parametara koji bi utjecali na to kako će se one mijenjati. Stajalo je samo da je obaveza Grada sufinancirati privatne vrtiće, a obaveza vrtića da daju godišnje i polugodišnje izvještaje o poslovanju. To vrtići čine i dandanas, iako već pet godina ne postoji nikakav akt koji im to nalaže. Gradu sam stoga napisao i da moramo zasnovati jedan ugovorni odnos, zaključio je današnju konferenciju za novinare odvjetnik Udruge Mladen Pavičević.


FOTOGRAFIJE: DEAN MLADENOVIĆ

Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.