Danas prometna akcija u cilju zaštite osoba s invaliditetom
Tijekom akcije provest će se pojačan nadzor parkirališnih mjesta rezerviranih za parkiranje vozila osoba s invaliditetom, kao i nepropisnog korištenja znaka pristupačnosti
Naš je sin postao prvo dijete korisnik ove mjere u Istarskoj županiji. Sestra Silvija koja nam dolazi je divna, topla, draga i zainteresirana. Spremna je učiti o našem djetetu, prilagoditi se našim potrebama kao obitelji. Do sada smo se družili četiri, pet puta i veselimo se svemu dobrome što će iz toga izaći, navodi nam naša sugovornica, majka djeteta s višestrukim teškoćama, nadajući se da će usluga biti dostupna svima koji je trebaju
Naš je sin postao prvo dijete korisnik ove mjere u Istarskoj županiji. Sestra Silvija koja nam dolazi je divna, topla, draga i zainteresirana. Spremna je učiti o našem djetetu, prilagoditi se našim potrebama kao obitelji. Do sada smo se družili četiri, pet puta i veselimo se svemu dobrome što će iz toga izaći, navodi nam naša sugovornica, majka djeteta s višestrukim teškoćama, nadajući se da će usluga biti dostupna svima koji je trebaju
U srpnju ove godine aktualizirano je pitanje provođenja zdravstvene njege u kući kod djeteta s višestrukim teškoćama.
Na ovaj su problem pozornost skrenuli roditelji djece s višestrukim teškoćama u diplomskom radu Rozalije Javoran, a koja je rad obranila pod mentorstvom prof. Dragana Benazića, na pulskom Fakultetu Ekonomije i turizma dr. Mijo Mirković. U njemu su roditelji naveli su da, iako im sustav garantira uslugu njege u kući, ona im u Istarskoj županiji nije dostupna jer patronažne sestre nisu obučene raditi s malim pacijentima, a Javoran istaknula da je time roditeljima djece s višestrukim teškoćama uskraćeno zakonom zajamčeno pravo na njegu u kući te da hitno treba riječiti to pitanje.
Ovog su puta, Istarski domovi zdravlja, doznajemo iz Istarske županije, odmah pokrenuli potrebnu dodatnu edukaciju.
- Dvije medicinske sestre iz zdravstvene njege i dvije prvostupnice iz patronaže bile su na edukaciji na Odjelu intenzivnog liječenja Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka već u osmom mjesecu. Plan je da patronažne sestre iz svih ispostava Istarskih domova zdravlja i iz zdravstvene njege iz Ispostave Buzet, prođu edukaciju u KBC Rijeka, a dinamika edukacije je ovisna o broju djece koju imaju na Odjelu intenzivne skrbi na Kantridi jer ti slučajevi, na sreću, nisu učestali, navode nam iz županijskog resornog odjela.
Majka djeteta koja nam je otvorila dušu i progovorila o ovom problemu iznimno je zadovoljna jer je, kako navodi, nakon godina traženja napokon dobila uslugu koja joj je nužno potrebna.
Navodi nam da su prvi put ovu uslugu pokušali tražiti prije sedam godina, kada im je dijete bilo još malo, ali ubrzo i odustali jer im je borba bila preteška, uz sve izazove s kojima su se morali nositi. Tada im je iz Ustanove za zdravstvenu njegu u kući 'Zlatne ruke' i Domova zdravlja rečeno isto: nemaju im koga poslati, jer nitko nije za to osposobljen.
Ovaj su put, naglašava, bili oboružani s više strpljenja, znajući da je ovakva usluga u drugim županijama roditeljima dostupna te da na nju imaju pravo i oni.
U međuvremenu je, prije četiri mjeseca, diplomski rad Rozalije Javoran, o velikim izazovima i poteškoćama s kojima se obitelji djece s teškoćama susreću u Istarskoj županiji javno objavljen i na našem portalu te je iz njega postalo jasno da ova obitelj u svojim traženjima nije usamljena već postoji postoji desetak djece u Istri kojima treba zdravstvena njega u kući.
- Više nismo bili "jedini" koji trebaju nešto što u našoj županiji ne postoji i glasno se čulo da postoje potrebe s više strana. I kako je postalo javno, postalo je i zanimljivo.
Tada se je krenulo, drugi put, u pronalazak najboljeg rješenja sa Istarskim domovima zdravlja, a zahvaljujući dr. Ivoni Močenić u rujnu je sve dodatno pogurano i napokon riješeno, veli nam ova majka.
Tako je njihov sin, dodaje, postao prvi korisnik ove mjere u Istarskoj županiji.
- Sestra Silvija koja nam dolazi je divna, topla, draga i zainteresirana. Spremna je učiti o našem djetetu, prilagoditi se našim potrebama kao obitelji. Do sada smo se družili četiri, pet puta i veselimo se svemu dobrome što će iz toga izaći, navodi nam naša sugovornica, izražavajući nadu se da će usluga biti dostupna svima koji je trebaju.
Županija, doznajemo, radi i Plan za ranu intervenciju u Istarskoj županiji koji, kako navode, neće biti sam sebi svrha, nego uporište za korištenje stručnih i financijskih resursa za zaštitu najranjivijih skupina u društvu, djece s razvojnim rizicima, odnosno teškoćama i njihovih obitelji.
- Sukladno UNICEF-ovim preporukama za izgradnju sustava rane intervencije u djetinjstvu, vrlo složenog procesa, potrebno je vrijeme, a sama provedba iziskuje nekoliko faza, navode.
Rana intervencija je, kako pojašnjavaju, proces pružanja posebne podrške i usluga djeci rane i predškolske dobi, koja imaju razvojne rizike, teškoće ili kašnjenje, ali i njihovim obiteljima, s ciljem unapređenja razvoja, kvalitete života i sudjelovanja u zajednici.
Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije krenuo je s analizom trenutno dostupnih resursa (usluga i stručnjaka) u Istarskoj županiji, a kako naglašavaju, važno je da usluge budu dostupne i besplatne za krajnje korisnike, te pružene od strane tima kvalificiranih stručnjaka.
- Konkretno što se operativnih aktivnosti tiče, Istarska županija zadnjih mjeseci prikuplja podatke o svim ustanovama i uslugama koje se pružaju djeci s različitim poteškoćama, kako bi isti mogli biti dostupni i transparentni na jednom mjestu. Po dobivanju zatraženih podataka od strane ustanova, dokument pod nazivom Plan za ranu intervenciju u Istarskoj županiji bit će dovršen i javno dostupan. On će na jednome mjestu sadržavati sve potrebne informacije o mreži podrške i uslugama rane intervencije u Istarskoj županiji za obitelji sa sumnjom ili utvrđenim teškoćama kod djeteta rane i predškolske dobi, navode iz resornog županijskog odjela.
Kak doznajemo, Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda i Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“ Rovinj-Rovigno, koje provode dijagnostiku i terapiju za ovu skupinu korisnika imenovale su svoje timove za ranu intervenciju, a sastoje se od najmanje tri stručnjaka. Njihova je zadaća da po rođenju djeteta sa sumnjom na neurorizik, najkasnije unutar mjesec dana pozovu obitelj na razgovor i pojasne stanje djeteta, te da upute obitelj na potrebne pretrage, odnosno objasne dijagnozu (kada je prvi pregled već učinjen), kao i potrebne terapije s kojima će započeti za najkasnije mjesec dana (prema Planu).
Rana intervencija u djetinjstvu je, pojašnjavaju, interdisciplinarni, međusektorski, integrirani i koordinirani sustav djelotvornih i individualiziranih usluga, koje bi bilo idealno pružati u djetetovom prirodnom okruženju, kada je to moguće.
Tim za ranu razvojnu intervenciju svake ustanove sastajat će se najmanje jednom mjesečno, po potrebi i češće kako bi se smanjile liste čekanja i ubrzala procjena djeteta, te čim prije započelo s odgovarajućim terapijama. Obim i intenzitet terapija će odrediti tim, a podnosit će mjesečni izvještaj o svom radu županijskom Upravnom odjelu.
- Prikupljeni su podaci o vrstama i količini usluga u obje ustanove te broju korisnika i zaposlenika. Naš Odjel je inicirao dodatnu međusobnu suradnju i funkcionalnu integraciju navedenih ustanova, tamo gdje je to moguće (osnivač Dnevnog centra Veruda su gradovi i socijalna je ustanova, a Specijalnoj bolnici osnivač je Istarska županije i zdravstvena je ustanova), kako bi se potrebne terapije provodile najučinkovitije moguće.
I u ovim ustanovama dodatni otežavajući faktor su, kako napominju, ograničeni ljudski resursi.
- Radi se o izuzetno zahtjevnom poslu i zahvaljujemo se svim zaposlenicima obje ustanove na entuzijazmu i trudu, koji ulažu u svom svakodnevnom radu. Nadamo se da ćemo uspjeti povećati dostupnost usluga, kao i proširiti vrstu usluga. I jednu i drugu ustanovu Istarska županija financijski podupire za rad s ovom vrlo ranjivom skupinom korisnika. Istarska županija je preuzela odgovornost za stvaranje mreže usluga, usklađenu s potrebama ove posebno ranjive skupine, te osiguranje dostupnosti usluga na području Županije kako je to najbolje moguće. Želimo i unaprijediti razmjenu informacija sa stručnjacima iz drugih dijelova Republike Hrvatske i izvan nje, dijelom i „virtualno“, s ciljem povezivanja stručnjaka, a dio te platforme trebao bi biti otvoren i roditeljima.
Dodatno, putem ustanova, simpozija, obilježavanjem određenih dana, te drugim različitim aktivnostima, pokušat ćemo senzibilizirati opću i stručnu javnost što je, isto tako, vrlo važno kako za dijete, tako i za cijelu obitelj, navode iz Županije.
Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije poticat će, kako navode, kontinuiranu edukaciju stručnjaka iz svih sektora (zdravstvo, socijalna skrb, te predškolski odgoj i obrazovanje) o suvremenoj ranoj intervenciji u djetinjstvu, kao i njihovu međusobnu komunikaciju i suradnju.
Vještine za provođenje specifične zdravstvene njege iziskuju dodatnu edukaciju, što im je, navode, također u planu.
- Kako u nekim mjestima nema dovoljno medicinskih sestara iz zdravstvene njege s dodatnom edukacijom, uslugu će moći pružiti patronažne sestre Istarskih domova zdravlja, na način da ih se educira za rad s djecom, u slučaju kada ta djeca ne mogu dolaziti u ustanove na terapije zbog specifičnosti svog zdravstvenog stanja. Međutim, to je procedura koja se nažalost ne može riješiti u dva mjeseca. Radi se o rijetkim slučajevima, ali preozbiljnim, zaključuju nam u županijskom odgovoru.
Tijekom akcije provest će se pojačan nadzor parkirališnih mjesta rezerviranih za parkiranje vozila osoba s invaliditetom, kao i nepropisnog korištenja znaka pristupačnosti
"Pismo do obližnjeg sela nosimo dva tjedna ili još gore - čekamo da netko dođe po njega. Još su stari Inke dimnim signalima mogli poslati poruku u roku 24 sata preko Južne Amerike", kaže za Istru24 Dragan Gortan
Županijska skupština je danas usvojila proračun težak 276 milijuna eura,a za lijepu vijest se pobrinuo antropolog Andrea Matošević kojem je pripala nagrada za njegovu, vrlu "pulsku knjigu" "Kolos Jadrana. Industrijski film i brodogradilište Uljanik u drugoj polovici XX. stoljeća” * Sutra: Nakon osnivanja građanskih patrola i pratećih ksenofobnih izjava na društvenim mrežama, istražili smo koliki je udio stranih radnika u kriminalnim djelima počinjenim u Puli * Posjetili smo službeni pulski azil, sklonište za napuštene životinje, a razgovarali smo i s povjerenikom za Istarsku i Primorsko-goransku županiju sindikata Tiger koji je, s razlogom, u nedjelju prosvjedovao u Zagrebu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.