- U nedjelju 1. listopada obilježava se Međunarodni dan starijih osoba, a svi statistički podaci jasno pokazuju kako hrvatska populacija stari. Sukladno tim statističkim podacima sve je više izražen problem s kapacitetima u domovima za starije i nemoćne. Hrvatskoj treba hitna reforma sustava domova za starije i nemoćne te poboljšanje statusa za naše sugrađane treće životne dobi, navodi saborski zastupnik Marin Lerotić u priopćenju za medije.
Aktualna situacija u domovima za starije i nemoćne sve je samo ne dobra, kaže te nastavlja: „Postoje problemi prije svega s postojećim kapacitetima, odnosno manjkom istoga, kadrovima ali i sve većim problemom rasta troškova. Sustav koji imamo danas nije pravedan s obzirom na to da se tek manji dio njih financira iz sredstava županijskih proračuna putem decentraliziranih sredstava iz državnog proračuna, dok su mjesta na listi određena datumom prijave na istu.“
U Istri se u ovome trenutku, podsjeća Lerotić, grade ili su završena i čekaju otvaranje svojih vrata, tri doma za starije i nemoćne: u Buzetu, Pazinu i Labinu.
- Financiraju se što iz EU sredstava, gradskih i županijskog proračuna dok će financijski teret sufinanciranja domova pasti na teret gradovima, a što s obzirom na takozvanu poreznu reformu i ukidanje prireza nije i neće biti jednostavno za financiranje, a potreba za domovima za starije i nemoćne je nužna. Posebno financijski zahtjevno bit će onim gradovima koji nisu toliko bogati i razvijeni. Upravo iz tog razloga nužna je i državna reforma upravljanja i financiranja tih istih domova.
Stoga javno pozivam ministra Piletića da se oformi radna skupina koja će u suradnji sa strukom, županijama i gradovima krenuti u proces kreiranje sustava koji će omogućiti što hitnije povećanje kapaciteta te pravedniji sustav popunjavanja domova i smanjivanja broja građana na listi čekanja, navodi Lerotić.
Nadalje smatra kako prije svega treba omogućiti sufinanciranje domova za starije onim građanima koji si to ne mogu priuštiti sukladno svom zdravstvenom i imovinskom stanju neovisno jesu li korisnici javnih ili privatnih domova, i to umjesto nepravednog sustava koji danas postoji, a koji sufinancira dom i onima koji realno imaju financijsku mogućnost samostalnog plaćanja doma.
- Najbolji primjer su vrtići u brojnim gradovima gdje roditelji djece plaćaju istu cijenu neovisno o tome idu li im djeca u gradske ili privatne vrtiće, dok razliku sufinancira sam grad. Cilj mora biti da smještaj u domovima bude sufinanciran onima koji zaista nemaju drugo rješenje, onima kojima je ugroženo zdravstveno stanje i nemaju financijski mogućnost plaćati si privatne domove. Počnimo graditi solidarno društvo, društvo u kojem će i oni najugroženiji imati mogućnost na dostojanstvenu skrb, zaključio je Lerotić.