Projekti brige za osobe bez krova nad glavom u Puli su ove godine započeli iznimno dobrim startom.
Zahvaljujući značajnom financijskom stimulansu Grada, u iznosu od 100 tisuća eura, u veljači je pokrenut program stambenog zbrinjavanja beskućnika koji je, djelovanjem udruge "AjA", pod siguran krov smjestio čak 12 osoba. Ovih je pak dana stigla i dodatna podrška. Izglasavši na prošlotjednoj sjednici Gradskog vijeća povećanje proračuna za javne potrebe društvenih djelatnosti, Grad je, naime, za rad udruge "AjA", obećanih 100 tisuća eura uvećao za još 20 tisuća.
Projektom ove udruge, čiju smo realizaciju pratili na Istra24, sigurnost je pružena beskućnicima s područja cijele Istarske županije. Pojedine osobe obuhvaćene projektom bez stalnog utočišta, ili u potpunosti pod vedrim nebom, provele i po nekoliko godina.
Helena Babić ("AjA")
Prema riječima voditeljice udruge
Helene Babić, radi se o korisnicima koji krov nad glavom ne mogu osigurati čak ni u slučajevima kada imaju primanja. Najveći broj ih je, naime, umirovljen, ali s nedovoljnim iznosom mirovine za najam stana, zatim radno nesposoban i bez obitelji koja može pružiti pomoć, a nisu rijetke ni osobe proizišle iz 'sustava', poput bivših štićenika dječjih domova koji se zbog zdravstvenih poteškoća ne mogu osamostaliti u odrasloj dobi.
Stambeno zbrinjavanje
Dodatna sredstva i za prenoćište
No, broj beskućnika znatno je veći od dvanaest, pa je tijekom 2023. godine rad s beskućnicima značajno reorganiziran, što je bio i prvi korak ka sadašnjem rješenju. U prvoj je polovici godine, naime, u Tršćanskoj ulici, u suradnji s udrugom "Institut", pokrenuto prenoćište za beskućnike, kao nadogradnja projekta prihvatilišta, koje od 2012. godine djeluje kao zajednički projekt Crvenog križa, Županije i Grada. Već krajem godine, prenoćište je iz Tršćanske preseljeno u prostor prihvatilišta u Valturskoj ulici, dok je Tršćanska zadržana kao prostor budućeg dnevnog boravka. Udruga "AjA", pak, izdvojila se u projekt stambenog zbrinjavanja najžurnijih slučajeva, i započela put ka konačnom cilju - realizaciji "Housing first" ("Stanovanje prije svega") projekta, koji za cilj ima puno stambeno osamostaljivanje beskućnika. Već u prvoj fazi projekta u veljači, jednoj je osobi omogućen ovaj način stanovanja.
Sve veći broj potrebitih osoba te iznimno visoka cijena najma stambenog prostora, ovaj projekt čine financijski vrlo krhkim, pa je dodatni iznos osiguran u gradskom proračunu donio novu dozu sigurnosti, kako udruzi "AjA", tako i udruzi "Institut", za čiji je rad prošlog tjedna iz gradskog proračuna osigurano novih 22 tisuće eura.
Budući dnevni boravak, Tršćanska
Županijska podrška
Izdvajanjem iz godišnjeg proračuna u ovaj se projekt ujedno uključila i Županija, koji je ovim dvjema ustanovama osigurala značajnu podršku.
"Skrb o većem broju korisnika zahtjeva i veća financijska sredstva te je iznos sufinanciranja iz proračuna Istarske županije povećan za 40 %", rekli su nam iz Županije na upit o financiranju projekta stambenog zbrinjavanja beskućnika, dodavši da ostatak sredstava osigurava Grad Pula.
"U proračunu Istarske županije za 2024. godinu je tako osigurano po 40.000,00 eura za udruge Aja i Institut Pula"
Iz Županije doznajemo i da će se tijekom godine, u sklopu nove jedinstvene metodologije socijalnog planiranja, nanovo utvrditi realne potrebne, između ostalih, i za populaciju beskućnika na području Istarske županije, "sve u svrhu planiranja socijalnih politika koje bi bile što primjerenije stvarnim potrebama".
Prenoćište u Valturskoj
Na 34. sjednici Gradskog vijeća Grada Pule, održanoj prošlog tjedna, jednoglasno je usvojen prijedlog rebalansa godišnjeg proračuna za potrebe društvenih djelatnosti, kojim se predviđeni iznos s nešto ispod 41 milijuna, penje na 44,8 milijuna, odnosno, raste za
3,9 milijuna, od čega 1,2 milijuna gradskih sredstava.
Unutar ovog paketa, za djelatnosti Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport, izdvojeno je dodatnih 256.760 eura, od čega se oko 109 tisuća odnosi na gradska sredstva. Uz udruge "AjA" i "Institut", najveće proračunsko povećanje unutar ovog paketa predviđeno za socijalne ustanove, odnosi se na uslugu pučke kuhinje koju provodi Gradsko društvo Crvenog križa Pula, a kojoj je dodijeljeno novih 10 tisuća eura, na prethodno planiranih 158 tisuća, te za opremanje hospicija. Potonje je na listu proračunskih sredstava došlo amandmanom gradonačelnika Filipa Zoričića, kojim je predloženo izdvajanje novih 118 tisuća potpore, na već planiranih 60 tisuća, i to kako bi se pokrio rast troškova opremanja i početka rada ove ustanove koji su se dogodili unatrag nekoliko godina otkako nova zgrada hospicija stoji neuseljena. Sredstva predviđena za ovu financijsku potporu osigurat će se smanjenjem troškova za druge djelatnosti Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport.
Udruzi "Institut", koja vodi prenoćište za beskućnike, prvotnim je planom bilo namijenjeno 60 tisuća eura, da bi se nakon rebalansa, ovaj iznos popeo na 82 tisuće godišnje.