Politika i društvo

KLIMA SE MIJENJA. A MI?

OD 13 PULSKIH BUNARA SAMO SU TRI U FUNKCIJI Direktor Vodovoda Edo Krajcar: Dobri smo dok ima vode u Butonigi!

- Generalno su nam svi bunari na prilično niskim vodostajima, a mnogi su neupotrebljivi već dugi niz godina. Ne bih rekao da su presušili, ali su postali izrazito muljeviti, a neki i zagađeni. Situacija je takva još od osamdesetih godina. Dobri smo dok ima vode u Butonigi, kazao je danas direktor pulskog Vodovoda, Edo Krajcar


 
2 min
Martina Pereša
Direktor pulskog Vodovoda, Edo Krajcar/Foto: Albanež d.o.o.

- Generalno su nam svi bunari na prilično niskim vodostajima, a mnogi su neupotrebljivi već dugi niz godina. Ne bih rekao da su presušili, ali su postali izrazito muljeviti, a neki i zagađeni. Situacija je takva još od osamdesetih godina. Dobri smo dok ima vode u Butonigi, kazao je danas direktor pulskog Vodovoda, Edo Krajcar

- Dnevna potrošnja vode na području Puljštine kreće se između 43 i 45 tisuća kubika. Od toga, 60 posto nam dolazi iz akumulacijskog jezera Butoniga i izvora Gradole. Oko 32 posto dobivamo s izvora Rakonek koji se nalazi u dolini Raše, a ostatak, oko 12 posto, otpada na pulske bunare. Ukupno ih imamo 13, no malo njih je u funkciji, kazao nam je danas direktor pulskog Vodovoda, Edo Krajcar.

U funkciji su s današnjim danom bunari u Ševama, Šišanu i Jadreškima. Međutim, bunari Tivoli i Fojbon još uvijek nisu.

"Dobri smo dok ima vode u Butonigi"

- Generalno su nam svi bunari na prilično niskim vodostajima, a mnogi su neupotrebljivi već dugi niz godina. Ne bih rekao da su presušili, ali su postali izrazito muljeviti, a neki i zagađeni. Situacija je takva još od osamdesetih godina. Dobri smo dok ima vode u Butonigi, kazao je Krajcar.

Jezero Butoniga

Dokle će u Butonigi biti vode u ovome času nije moguće točno predvidjeti, no da je situacija daleko lošija od, zasad najgore 2012. godine, još je u petak potvrdio sam direktor Istarskog vodovoda, Milan Nežić.

Milan Nežić

- Napravili smo sve što je bilo u našoj moći da do ovoga ne dođe, ali situacija je sve gora i prognoze su izrazito nepovoljne, kazao je tada Nežić novinarima.

Potrošnja vode porasla za 13 posto

Ne ohrabruje ni podatak da je potrošnja vode za čak 13 posto veća nego lani, a turistička sezona bi, prema svim zasad dostupnim informacijama, trebala nadmašiti čak i rekordnu predpandemijsku 2019. godinu.

Ilustracija: Pexels

- Koliko se klima mijenja govori i podatak da je u posljednjih godinu dana na Puljštini palo 654 milimetara oborina, a godinu prije 1151 milimetar. Zato smo zajedno s Vodovodom Labin stavili u funkciju novi izvor, sveti Anton, također u dolini Raše, a koji se provodi na izvor Rakonek, pojasnio je na koncu Krajcar.

Redukcija vode u cijeloj Istri

Podsjetimo, koncem ožujka, župan Boris Miletić sazvao je sastanak na temu vodoopskrbe u Istarskoj županiji nakon kojeg je rečeno kako je situacija s vodoopskrbom na području Istarske županije pod kontrolom, da je oprez nužan, ali da mjesta za paniku nema, bilo za građane, bilo za buduće goste tijekom turističke sezone.

Međutim, od ponoći je na snazi redukcija vode u cijeloj Istri. Odluka koja uključuje prvi set mjera ostaje vrijediti sve dok se hidrološka situacija ne poboljša, a padalina zasad na vidiku nema.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.