"Tijekom proteklog mjeseca srpnja, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije zaprimilo je nekoliko predstavki građana vezanih za potencijalno zagađenje zraka u Puli. Stručne službe Ministarstva, u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom, analizirale su ovaj predmet te donijele određene zaključke i poduzele aktivnosti iz svoje nadležnosti", stoji u priopćenju koje je danas medijima poslalo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, dan nakon jučerašnjeg prosvjeda građana pred pulskom tvornicom cementa koju smatraju odgovornom za onečišćenje zraka.
U priopćenju najavljen za sljedeći tjedan i sastanak između ministrice Marije Vučković s s gradonačelnikom Pule Filipom Zoričićem.
S jučerašnjeg prosvjeda ispred Calucema
"Razumijevajući nastojanja lokalne samouprave za dodatnim provjerama kvalitete zraka na svom području", piše nadalje u priopćenju "naša je dužnost istaknuti da mjerni uređaj postavljen od strane Grada Pule ne posjeduje potrebnu autorizaciju, nije sukladan zahtijevanim normama niti kontroliran od strane nadležnih laboratorija. Stoga Ministarstvo i Državni hidrometeorološki zavod njegove podatke ne mogu smatrati pouzdanima.
Riječ je o jednostavnoj senzorskoj kutiji koja ima veliku nesigurnost mjerenja i čije senzore je potrebno učestalo ugađati i profesionalno održavati, što ovdje nije slučaj jer ne prolazi sustav kontrole Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Neovisno o toj činjenici, Ministarstvo je sve predstavke građana koje je dobilo, proslijedilo na postupanje Državnom inspektoratu.
U njihovu očitovanju o obavljenoj inspekciji stoji kako „pregledom dnevnih rezultata kontinuiranog mjerenja iz nepokretnog izvora kupolne peći navedenog trgovačkog društva, obavljenih u srpnju i kolovozu, nije utvrđeno prekoračenje graničnih vrijednosti niti jednog od mjerenih parametara pa tako niti za SO2, odnosno rezultati mjerenja su unutar graničnih vrijednosti koji su propisani okolišnom dozvolom“.
Ovome dodajemo i informaciju kako je na temelju zahtjeva inspekcije zaštite okoliša, Grad Pula 28. veljače 2024. donio Odluku o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene koja će se provoditi od strane akreditiranog laboratorija 4 puta godišnje po dva tjedna. Prema navodu Državnog inspektorata, ova mjerenja zasad nisu provedena niti su započela.
Nastavno na sve navedeno, ozbiljno pristupajući ovoj temi i u cilju zaštite interesa građana Pule, Ministarstvo je još početkom kolovoza iniciralo komunikaciju s Gradom Pulom na ovu temu te je za sljedeći tjedan zakazan sastanak s gradonačelnikom Zoričićem o čijim zaključcima ćemo izvijestiti javnost.
Također, u ovom se trenutku, u suradnji Ministarstva i Državnog hidrometeorološkog zavoda, utvrđuju tehnički uvjeti za eventualno uključivanje dodatnog senzora za SO2 u postaju Pula Fižela.
Republika Hrvatska ima uspostavljen učinkovit sustav praćenja kvalitete zraka koji je javno dostupan i može se pratiti u realnom vremenu (https://iszz.azo.hr/iskzl/. ).
Sve mjerne postaje ovog sustava daju valjane i službene rezultate dobivene sukladno zakonom definiranim metodama i mjernim uređajima s dozvolom za praćenje kvalitete zraka izdanom od strane Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.