Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Gospođa Radmila: "Da sam ja posljednjih 30 godina skupljala sav cement i sumpor s balkona, mogla sam kuću napraviti džabe. Toliko je toga bilo. Onda je neko vrijeme bilo u redu, stavili su filtere. Pa onda opet. Smrad sumpora ovisi o smjeru vjetra. Ako nema ni daška vjetra, onda se sve slegne tu, onda smrdi, a čim je vjetar, prije ćete ga osjetiti kod vojne bolnice. Sada ne osjećamo posljedice, ali problem je u tome što ćemo ih osjetiti s vremenom"
Gospođa Radmila: "Da sam ja posljednjih 30 godina skupljala sav cement i sumpor s balkona, mogla sam kuću napraviti džabe. Toliko je toga bilo. Onda je neko vrijeme bilo u redu, stavili su filtere. Pa onda opet. Smrad sumpora ovisi o smjeru vjetra. Ako nema ni daška vjetra, onda se sve slegne tu, onda smrdi, a čim je vjetar, prije ćete ga osjetiti kod vojne bolnice. Sada ne osjećamo posljedice, ali problem je u tome što ćemo ih osjetiti s vremenom"
Situacija se sa zabilježenim čestim zagađenjima pulske cementare usložnjava, a od jučer se, najavom neformalne inicijative okolnih mještana koji pozivaju sve građane da u petak u 9 ujutro na 15 minuta blokiraju tvornicu, i radikalizirala.
Na licu mjesta, u cementarinom susjedstvu, razgovarali smo s nekoliko mještana koji i nisu imali jedinstvene stavove i iskustva, kada su u pitanja zagađenja Calucema.
Gospođa Radmila stanuje u Jeretovoj ulica i kaže nam: "Da sam ja posljednjih 30 godina skupljala sav cement i sumpor s balkona, mogla sam kuću napraviti džabe. Toliko je toga bilo. Onda je neko vrijeme bilo u redu, stavili su filtere. Pa onda opet. Buku ne čujem, a smrad sumpora ovisi o smjeru vjetra. Ako nema ni daška vjetra, onda se sve slegne tu, onda smrdi, a čim je vjetar, prije će ga osjetiti oni kod vojne bolnice. Sada ne osjećamo posljedice, ali problem je u tome što ćemo ih osjetiti s vremenom".
Ive Alviž živi 50 godina u predjelu 'Baraka', konkretno u Lussijevoj ulici, a radni vijek proveo je u brodogradilištu Uljanik.
- Meni cementara uopće ne smeta. Svatko ima svoje mišljenje. Ponekad se osjeti smrad, ali kad vjetar nosi prema rivi, onda se ovdje ne osjeti toliko. Ponekad je i buka, ali ne tako često, kaže on.
Nika Livak, pulska srednjoškolka koja također stanuje u Lussijevoj ulici, kaže nam da ona ne osjeća ni smrad od sumpora niti buku, a niti se vodi time. Roditelji, stariji brat i ona, dodaje, uopće o tome ne komuniciraju kući.
Dragica Pršo, nezavisna članica Mjesnog odbora Sv. Polikarp-Sisplac, živi s obitelji u blizini osnovne škole Stoja, u ulici Ruže Petrović.
- Smrdi jako po sumporu, svako jutro smrdi, a posebno je smrdjelo jučer oko 7 sati ujutro. Buka se čuje često noću, ali na to smo, nažalost, već nekako naučili, kaže ona.
Prijavili su, sa Zelenom Istrom, cementaru u rano proljeće DIRH-u, prije nabave i montaže gradskog mjernog uređaja, a koji je odgovorio 16 travnja. Evo tog njihovog odgovora:
Dragica Pršo je dodatno prošlog mjeseca poslala upit i Ministarstvu zaštite okoliša prošlog mjeseca, a odgovorili su joj da će, sukladno njihovim ovlastima, poduzeti mjere:
- Mislim da bi bilo dobro od Grada tražiti mjerenje od ovlaštene firme i da grad prijavi cementaru ministarstvu. Možda bi se trebala održati i tematska sjednica Gradskog vijeća o cementari, te donijeti izvjesnu odluku ili rezoluciju. Zaštititi građane od zagađenja važnije je od novog izgleda Rive, istaknula je kraju Dragica Pršo.
Državni inspektorat Republike Hrvatske pitali smo jesu li u nalazima nekoliko svojih nadzora rada pulske cementare utvrdili ikakve nezakonitosti vezeno za onečišćenja koje u zrak izlaze iz nekoliko peći u cementari te jesu li utvrđene nepravilnosti vezano za buku, odnosno obvezu smanjenja buke. Pritom smo im prilogu poslali nekoliko prošlotjednih članaka iz koji je jasno da se na mjernom uređaju pored cementare gotovo svakog dana bilježi prekomjerno onečišćenje.
Državni inspektorat (DIRH) odgovorio je: "Inspekcija zaštite okoliša je u inspekcijskim nadzorima koje je obavila tijekom 2023. i 2024. godine nad poslovanjem trgovačkog društva iz Pule utvrdila određene nepravilnosti iz područja zaštite zraka i okoliša temeljem kojih su donesena rješenja o uklanjanju istih, a koje je izvršenik u zakonskom roku otklonio. Jednako tako protiv okrivljenika pokrenut je i prekršajni postupak.
- Vezano za rezultate imisijskih mjerenja prikazanih u spomenutom novinskom članku navodimo da se u navedenom slučaju radi o mjernoj postaji postavljenoj na lokaciji Lettisova ulica 1 u Puli od strane Grada Pule, kojom ne upravlja ovlašteni akreditirani laboratorij, te se prikazani podaci ne smatraju službenim rezultatima mjerenja. Slijedom navedenoga molimo da se za dodatna pitanja vezano za rezultate navedenih mjerenja obratite Gradu Puli, zaključuje Državni inspektorat svoj odgovor Istri24.
(Dražen Majić)
Cementara je, poslovno, itekako uspješna pulska tvrtka sa 158 radnika, od kojih se mnogi - zbog zagađenja i kritika građana- plaše zatvaranja tvornice. Svatko razuman želi i očuvanje njihovog posla i osiguranu punu zaštitu zdravlja svih građana (sumporov dioksid nije nimalo bezopasan!), uz dakako nužna i brza ulaganja španjolskog vlasnika, obitelji Molins u tom pravcu.
Iznimno tražen kalcijev aluminatni cement na inozemnom, posebno njemačkom tržištu, s godišnjom proizvodnjom u Puli od oko 100.000 tona, najviše se primjenjuje za podne proizvode, vatrostalne opeke, ljepila za pločice, spojeve za fugiranje, specijalne i građevinske žbuke. Tvornica s ovakvim proizvodnim asortimanom nema puno u svijetu i u Europi ih je samo nekoliko.
Za razliku od portland cementa koje se proizvodi u Holcimovoj cementari u Koromačnom ili u cementari Nexe grupe, pulski kalcij-aluminatni cement je vrlo visoke čvrstoće koji se dobije od posebne sirovine u kojoj je veliki udjel boksita. S takvim cementom dobivaju se betoni otporni na visoke temperature.
- Ne zagađujemo, dobacio nam je jedan radnik za jednodnevnog štrajka prije mjesec dana, nakon kojeg su radnicima (s dotad prosječnom plaćom od 1.100 eura za težak fizički rad) povećane plaće 17,5 posto na bruto satnicu.
Ustvrdivši prekjučer da je zagađenje zraka na Stoji postalo alarmantno, pulski Možemo! pozvao je gradonačelnika Zoričića da hitno provede Odluku o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene odnosno procjene razine onečišćenosti zbog onečišćenja zraka koje dolazi iz cementare i da u najkraćem mogućem roku predloži Državno hidrometeorološkom zavodu preuzimanje nadogradnje mjerne postaje Fižela te njeno održavanje. Pritom su kritizirali Zoričića jer rješenje opet odgađa, kako su napisali, "do nakon sastanka s predstavnicima Calucema u rujnu".
Na stranicama Grada, među aktima pulskog gradonačelnika je i šest dana stara Odluka o imenovanju stručnog povjerenstva za jednostavnu nabavu i osobe zadužene za praćenje izvršenja ugovora, a kao predmet nabave navedena je "Provedba mjerenja posebne namjene radi definiranja procjene razine onečišćenosti zraka na području Grada Pule". Procijenjena vrijednost nabave iznosi 21.200 eura bez PDV-a.
Vidjet ćemo što će (i kada) biti s time.
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.