Pulski gradonačelnik Filip Zoričić krajem studenog prihvatio je inicijativu Udruge Zelena Istra, Društva osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre, Udruge gluhih i nagluhih Istarske županije, Udruge slijepih Istarske županije te Udruge za autizam Istra, za osnivanjem novog gradskog Povjerenstva za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju.
Buduće Povjerenstvo zalagat će se za ravnopravnost i suzbijanje diskriminacije, s ciljem unapređenja kvalitete života i ostvarenje punih potencijala najranjivijih skupina.
Zasad nije poznato koliko će trajati proces osnivanja novog gradskog tijela, a sastanak na ovu temu s gradskim su vlastima spomenute udruge i društva održali tek jednom.
Zelena Istra neće sudjelovati u radu Povjerenstva
U radu budućeg Povjerenstva za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju Grada Pule Zelena Istra ipak neće sudjelovati. Ova se udruga naime, kao i ostali sudionici sastanka, zalaže za javni natječaj za buduće članove Povjerenstva.
Dunja Mickov, Foto: Dean Mladenović
- Budući da je Zelena Istra, u suradnji s partnerima projekta „Za(VRT)imo za inkluziju zajedno!“ pokrenula pitanje sudjelovanja osoba s invaliditetom u donošenju odluka na lokalnoj i regionalnoj razini, kroz izradu Smjernica za društveno uključivo i sudioničko odlučivanje, svoju ulogu u procesu kreiranja Povjerenstva vidimo u davanju podrške, po uzoru na Povjerenstvo za osobe s invaliditetom Grada Zagreba koje je Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Zelenoj Istri prezentirao kao primjer dobre prakse.
Vjerujemo da brojne organizacije civilnog društva koje podržavaju osobe s invaliditetom u Puli mogu zajedničkim snagama iznjedriti kvalitetne prijedloge, prije svega one koji se odnose na okvir za djelovanje Povjerenstva: poslovnik, prijedlog tema i područja kojima bi se ono bavilo, kriterije za odabir članova Povjerenstva, a po potrebi, i planskog dokumenta u sklopu kojeg bi se razradili ciljevi i aktivnosti te se planirala adekvatna raspodjela proračunskih sredstava za osobe s invaliditetom, izjavila nam je Dunja Mickov iz Zelene Istre.
Ilustracija
Javna politika i civilna društva
Kako doznajemo, udruge koje su sudjelovale na sastanku 30. studenog ponudile su Gradu svoju predanost u budućem radu koji bi trebao doprinijeti oblikovanju okvira javne politike za rad Povjerenstva, zauzimajući stajalište da bi ovu inicijativu civilnog društva prema Gradu trebalo razvijati i civilno društvo, a ne u cijelosti vlastitim naporima sam Grad.
- Smatramo da je upravo okvir za djelovanje Povjerenstva ključan za uspješno i trajno djelovanje ovog mehanizma sudioničke demokracije. Specifičan kontekst vezan uz naš Društveni vrt koji su građani Pule osmislili kao društveno uključiv prostor, naveo nas je da se čvršće povežemo s našim partnerima u konzorciju koji podržavaju osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju, te da svoje zagovaračke kapacitete prenesemo i u druga područja, doprinoseći pritom i međusektorskoj suradnji između civilnog i javnog sektora, zaključuju u Zelenoj Istri.
Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre, Foto: Arhiv
Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre, Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije, Udruga slijepih Istarske županije te Udruga za autizam Istra, potvrđuju nam kako će podržati participativan proces kreiranja modela Povjerenstva te nastojati svojim sektorski specifičnim znanjem doprinijeti njegovoj kvaliteti.
- Nadamo se da će i sve ostale udruge koje u našem gradu zastupaju osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju, prepoznati važnost da se i same uključe u buduće procese kreiranja politika koje bi naš grad mogle učiniti ljepšim mjestom za sve građane. Vjerujemo u dobru suradnju unutar civilnog društva, kao i suradnju s Gradom koji je iskazao podršku ideji participativne demokracije. Nadamo se, i vjerujemo, da neće izostati i formalizacija iskazane nam podrške, stoji u njihovom zajedničkom odgovoru.