Politika i društvo

pitanje sigurnosti na moru

Plenarna sjednica Foruma europskih obalnih straža u Splitu

U sklopu sjednice poslijepodne se u akvatoriju Splita provodi i međuresorna vježba “COASTEX 22”, kojom  se demonstrira dio sposobnosti tijela državne uprave nadležnih za zaštitu interesa RH na moru, uz sudjelovanje snaga EU agencija EFCA-e i EMSA-e, te svečana primopredaja predsjedanja Forumom između Republike Hrvatske i Kraljevine Belgije


 
3 min
HINA
Foto Hina

U sklopu sjednice poslijepodne se u akvatoriju Splita provodi i međuresorna vježba “COASTEX 22”, kojom  se demonstrira dio sposobnosti tijela državne uprave nadležnih za zaštitu interesa RH na moru, uz sudjelovanje snaga EU agencija EFCA-e i EMSA-e, te svečana primopredaja predsjedanja Forumom između Republike Hrvatske i Kraljevine Belgije

Plenarna sjednica Foruma europskih obalnih straža-ECGFF održava se u utorak u Podstrani kod Splita, kao završna aktivnost predsjedanja Hrvatske ECGFF-om, a ministar obrane Banožić istaknuo je važnost hrvatskog sudjelovanja u zaštiti pojedinačnih i zajedničkih interesa na moru.

"Važno je sudjelovanja Hrvatske u unapređenju suradnje zemalja članica Foruma ECGFF (European Coast Guard Functions Forum) u zaštiti pojedinačnih i zajedničkih interesa na moru", rekao je ministar Mario Banožić.

Govoreći o budućim sigurnosnim izazovima, izrazio je uvjerenje da će upravo pitanje sigurnosti na moru zauzimati visoko mjesto u političkim raspravama i odlukama, priopćeno je iz Ministarstva obrane RH.

Naglasio je da Hrvatska ima dugu tradiciju pomorstva, što je važno za hrvatsko gospodarstvo, trgovinu te odnosno razvoj hrvatskog društva u cijelosti.

"To je glavni razlog zbog čega je Republika Hrvatska snažno posvećena očuvanju sigurnosti na moru. Vjerujem kako će razmjena mišljena i iskustava na Forumu europskih obalnih straža biti snažan poticaj proširenju suradnje partnera i saveznika u mediteranskom bazenu”, rekao je ministar obrane,

Poručio je da Forum europskih obalnih straža predstavlja ujedinjenu Europu, a cilj je naći najbolja moguća rješenja za suočavanje sa svim sigurnosnim izazovima na ovom području.

Uz predstavnike 20 država članica Foruma, na sjednici sudjeluju i predstavnici Glavnih uprava Europske komisije (Uprava za Pomorstvo i ribarstvo – DG MARE, Uprava za migracije i unutarnje poslove – DG HOME i Uprava za mobilnost i promet – DG MOVE) te predstavnici EU agencija: European Border and Coast Guard Agency (FRONTEX), European Fisheries Control Agency (EFCA), European Maritime Safety Agency (EMSA).

Također, nacionalni sudionici Plenarne sjednice su članovi Međuresornog predsjedništva Foruma - i to predsjedatelj načelnik Stožera-zamjenik zapovjednika HRM-a komodor Damir Dojkić te supredsjedatelji Mirna Kovač Bašić iz Ministarstva unutarnjih poslova, kapetan Siniša Orlić iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Mario Rogošić iz Ministarstva poljoprivrede te članovi Projektnog ureda Foruma, naveli su iz MORH-a.

Hrvatska ratna mornarica predsjedala ECGFF-om posljednjih 14 mjeseci

Komodor Dojkić podsjetio je da je Hrvatska ratna mornarica (HRM) predsjedala ECGFF-om posljednjih 14 mjeseci.

“Vjerujem da je Hrvatska tijekom svog predsjedanja opravdala ukazano povjerenje i napore Europske komisije i nadležnih agencija. Svjesni smo da nijedna nacija ne može sama odgovoriti na aktualne izazove vezane uz pomorsku sigurnost stoga je u tom kontekstu nezamjenjiva uloga ovog Foruma koji razvija otvorenu komunikaciju, međusobno razumijevanje i suradnja svih članica”, dodao je.

U sklopu sjednice poslijepodne se u akvatoriju Splita provodi i međuresorna vježba “COASTEX 22”, kojom  se demonstrira dio sposobnosti tijela državne uprave nadležnih za zaštitu interesa RH na moru, uz sudjelovanje snaga EU agencija EFCA-e i EMSA-e, te svečana primopredaja predsjedanja Forumom između Republike Hrvatske i Kraljevine Belgije.

Forum europskih obalnih straža - ECGFF, samostalna je, neobvezujuća i nepolitička organizacija temeljena na dragovoljnom pristupu članova, koji su nositelji funkcija obalne straže ili ekvivalentnih organizacija pomorskih zemalja članica EU-a i pridruženih članica Schengenskog prostora.

Tijekom hrvatskog predsjedanja održane su tri tematske radionice i jedan sastanak radne skupine. Završna aktivnost hrvatskog predsjedanja Forumom je Plenarna konferencija koja se provodi u Podstrani 6. i 7. rujna u organizaciji Ministarstva obrane RH i pod pokroviteljstvom Europske komisije.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.