Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković izjavio je nakon tribine HDZ-a i HSU-a posvećene mjerama za umirovljenike da su njihove politike proteklih godina išle za unaprjeđenjem položaja umirovljenika te imaju ambicija i za daljnja poboljšanja.
Umirovljenici su naš prioritet, ne samo zbog brojnosti (ima ih oko 1,2 milijun), već zbog činjenice da su to ljudi koji su svoj život i radni vijek posvetili Hrvatskoj, našem društvu, kompanijama, obiteljima, naglasio je Plenković u srijedu u izjavi nakon tribine.
"I naša je dužnost kao države, kao Vlade da im omogućimo da stariju dob, treću dob, prožive na najkvalitetniji mogući način", rekao je.
Zato su sve naše politike proteklih godina išle za unaprjeđenjem položaja umirovljenika, a ambicija za ići dalje i učiniti više su tu, dodao je posebno istaknuvši namjeru da prosječna mirovina narasta najmanje do 750 eura.
Predsjednik Vlade smatra da ta mirovina "može ići i do 800 eura". To bi, dodao je, predstavljalo 50 posto od projicirane prosječne plaće u 2028. godini, za koju smatraju da će u Hrvatskoj sigurno doći do 1600 eura.
Predsjednik HSU-a Veselko Gabričević iskazao je veliko zadovoljstvo s onim što je Vlada premijera Plenkovića napravila za umirovljenike, pri čemu je posebno bio kritičan prema ranijoj SDP-ovoj vladi u kojoj je participirao i HSU.
Naveo je, među inim, da su mirovine sada narasle za 62 posto, odnosno s 286 na 560 eura u tri i pol godine, osam puta isplaćivan je jednokratni dodatak umirovljenicima s nižim primanjima, a istaknuo je i projekt izgradnje domova za starije u 18 županija.
Kad smo i bili u vlasti s ranijim vladama nismo uopće bili u mogućnosti rješavati te stvari, rekao je Gabričević.
Resorni ministar i nositelj liste HDZ-a u V. izbornoj jedinici Marin Piletić također je ukazao na slabu brigu SDP-ove vlade za umirovljenike, navevši da je u njihovom mandatu mirovina porasla za samo 3 posto u odnosu na 62 posto u vrijeme HDZ-ove vlade.
I on i Plenković, istaknuli su važnost programa Zaželi kojim je od 2017. godine na tržište rada vraćeno 33.000 žena koje se brinu o 200.000 starijih i nemoćnih, a za to je u sedam godina investirano 769 milijuna eura u četiri vala toga programa.
Taj je projekt, istaknuo je Plenković, doživio je takvu popularnost da na broj zahtjeva u četvrtom valu nisu mogli odgovoriti planiranim sredstvima. Na Vladi su stoga donijeli odluku o realociranju 282 milijuna eura kako bi prihvatili projekte iz svih općina i udruga.