Uoči današnje sjednice pulskog Gradskog vijeća priopćenjem su se oglasili vijećnici iz redova Nezavisne liste nositelja Filipa Zoričića. Njihovo priopćenje je u nastavku:
"Uvjereni smo u to kako će danas biti usvojene porezne promjene koje neće uvelike opteretiti naše građane, a kojima će grad Pula nadoknaditi 4 milijuna eura manje u proračunu koje gubi novim poreznim zakonom, odnosnom ukidanjem prireza.
Porezno opterećenje za građane obveznike poreza na dohodak bit će manje zbog povećanja niže porezne stope na 22 posto koja je manja od postojeće stope poreza 20 posto uvećane za prirez od 12 posto (preračunato 22,4 posto). Ukupno gledano građani će imati nešto više neto prihode.
Promjenom, odnosno, povećanjem vrijednosti komunalnog boda, koji se nije mijenjao 22 godine, s 0,80 na 1,10 euro Pula je i dalje među najjeftinijima u Hrvatskoj. Vrijednost komunalnog boda posljednji put je mijenjana 2001. godine kada je povećana za 66 posto, dok je ovim prijedlogom planirano povećanje od 37 posto.
Budući da je u planu da prihod od komunalne naknade bude utrošen na financiranje gradnje i održavanja objekata predškolskog, školskog, zdravstvenog i socijalnog sadržaja, javnih građevina sportske i kulturne namjene te poboljšanje energetske učinkovitosti, smatramo kako je ovo od vitalne važnosti za grad.
Izmjena paušalnog poreza za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu s 39,82 na 199,00 eura te izmjena poreza na kuće za odmor s 1,59 na 5 eura po metru četvornom korisne površine je, ne samo kompenzacijska mjera, nego mjera kojom se želi učiniti da turizam u Puli bude održiv i da naše građanke i građani mogu što ugodnije živjeti tijekom ljetnih mjeseci.
Svjesni smo da svako, pa i najmanje dizanje cijena, teško pada, ali također smo svjesni kako su ove porezne promjene jedini način da Pula izdrži svoje financijske obveze prema više od 1500 zaposlenih u sustavu grada, vrtićima, vatrogastvu i javnim ustanovama u kulturi, a da građani ne izgube ništa od dosadašnjeg standarda te da se grad nastaviti razvijati.
Osvrnut ćemo se i na Zakonu o pomorskom dobru. Gradovi i općine imaju obvezu donijeti odluku kojom se regulira red na pomorskom dobru i ustrojstvo novih službenika – pomorskih redara. Drago nam je da su pojašnjene, precizirane i ponešto izmijenjene odluke o alkoholnim pićima na plaži te kupanju i sunčanju u toplesu koje su potaknule interes medija, pa se tako, u skladu sa zakonskom regulativom, pivo i vino ne smatraju alkoholnim pićem, a i jasno je definirano kako se na morskim plažama i drugim dijelovima pomorskog dobra zabranjuje isključivo kretanje, boravak, sunčanje u cijelosti bez kupaćeg kostima, dok tzv. toples ne ulazi u tu kategoriju zabrane", poručuju vijećnici Dušanko Babić, Kristijan Biteri, Vito Paoletić i Ivan Žagar.