Politika i društvo

ove subote organiziraju prosvjed u zagrebu

Porečanka Nataša Luketić: "Mi mali iznajmljivači smo redom spremačice, majstori, dekorateri, vodoinstalateri, krojači, tapetari, menadžeri i oglašivači.... dodana vrijednost usluge u ugostiteljstvu"

U Istri veliki dio malih iznajmljivača apartmane ima unutar svojih kuća, a novac koji zarade ide na školovanje djece, krpanje penzija. Ne radi se, naglašava Luketić, o nikakvom bogaćenju ni pukom brojanju eura, kako se to nekad predstavlja u javnosti, već o zaradi koja godišnje iznosi 10 do 15 tisuća eura i koja odlazi studentima, djeci kao kapara za kupovinu stana, troši se unutar zajednice, reinvestira....


 
6 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

U Istri veliki dio malih iznajmljivača apartmane ima unutar svojih kuća, a novac koji zarade ide na školovanje djece, krpanje penzija. Ne radi se, naglašava Luketić, o nikakvom bogaćenju ni pukom brojanju eura, kako se to nekad predstavlja u javnosti, već o zaradi koja godišnje iznosi 10 do 15 tisuća eura i koja odlazi studentima, djeci kao kapara za kupovinu stana, troši se unutar zajednice, reinvestira....

Novi Zakon o porezu na nekretnine na snagu bi trebao stupiti od 1. siječnja, a već sama njegova najava izazvala je val negodovanja, ali i strah među malim iznajmljivačima. Žale se i upozoravaju na mnoge točke zakona koje će, kako smatraju, uništiti upravo male obiteljske iznajmljivače te tvrde: "Mi nismo rentijeri".

Zbog toga su mnogi podržali Građansku inicijativu "Spasimo male obiteljske iznajmljivača" koja je u subotu najavila prosvjed u Zagrebu pod nazivom "“Sloboda rada iznajmljivačima! NE diskriminaciji, zabranama i porezima koji nas uništavaju”.

Kako navode prosvjed bi se trebao održati 23. studenog na Trgu francuske republike točno u podne.

Zakon "igra" za jače

Duboko zabrinuta zbog novih poreznih opterećanja, ali i predloženih izmjena Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti jest i Nataša Luketić, jedna od malih obiteljskih iznajmljivača iz Poreča. I ona se pridružila Inicijativi koja smatra da se "duboko nepravedne, diskriminatorne i u potpunosti nerazumne izmjene" žele uvesti hitno i bez rasprave.

Prijedlogom novog zakona, navodi, svjedočimo odredbama koje ugrožavaju najslabije u turističkom lancu, a donose se u korist jačih.

- Mi mali iznajmljivači smo redom domaćini, spremačice, majstori, dekorateri, vodoinstalateri, krojači, tapetari, kao i menadžer i oglašivači...  Mi smo dodana vrijednost, šlag i šećer sa osmjehom na  licu za svoje goste, a to radimo najvećim dijelom za naše obitelji, sinove i kćeri, očeve i majke, navodi Luketić.

Dodaje kako u Istri veliki dio malih iznajmljivača apartmane ima unutar svojih obiteljskih kuća, a novac koji time zarade ide na školovanje djece, krpanje penzija. Ne radi se, naglašava, o nikakvom bogaćenju ni pukom brojanju eura, kako se to nekad predstavlja u javnosti, već o zaradi koja godišnje iznosi 10 do 15 tisuća eura koja odlazi studentima, djeci kao kapara za kupovinu stana, troši se unutar zajednice, reinvestira....

- Počevši od ove godine, odjednom se diže hajka na nas od strane hrvatske Vlade, koja i putem medija objašnjava i dijeli epitete da smo nepismeni, neškolovani i lijeni. Zovu nas "renterijerima", iako je renta, kako podsjeća naša sugovornica, dohodak koji u naravi ili novcu stječe određena osoba bez vlastitoga rada ili poduzetničkog djelovanja, na temelju ispunjenih uplata ili vlasništva nad nekretninama.

Mi nismo rentijeri!

- Ali mi nismo rentijeri, mi se oko tog apartmana itekako naradimo. Na kraju krajeva, dodaje, trend u privatnom iznajmljivanju promijenio se poslije pandemije Covida, gosti traže self check-in sve više i više, zbog čega je rasprava i dijeljenje na "domaćine i one druge" potpuno promašena.

Ljudi smo, vrijedni radnici i radimo u skladu sa zakonom. Uredno ispunjavamo sve svoje obveze i svi smo mi domaćini koji predstavljamo Hrvatsku turistima iz cijelog svijeta, promoviramo naše gradove, lokalne atrakcije, izlete, restorane, OPG-e.

Pomažemo gostima kad imaju problem, vozimo ih u bolnicu, šaljemo pakete kad nešto zaborave - jednom riječju dajemo sebe!

Nataša Luketić

Svi mi, i oni u kućama, i oni u stambenim zgradama, i oni u vilama, svi smo mi domaćini u pravom smislu te riječi bez obzira iz koje županije dolazili. Cijenimo i ozbiljno shvaćamo svoju ulogu u gospodarstvu i želimo nastaviti raditi zakonito, pošteno i s odgovornošću prema zemlji koju volimo, navodi ova porečka iznajmljivačica.

Dodaje da su novim odredbama posebno diskriminirani vlasnici apartmana u zgradama te se pita hoće li one dovesti do toga se se već ispražnjene starogradske jezgre napune mladim obiteljima umjesto turistima.

Zakon (ne)će vratiti mlade obitelji u starogradske jezgre

- Naravno da neće, stare jezgre gradova uz istarsku obalu nepraktične su za svakodnevni život.  Bez prikladnih parkirališta, daleko od vrtića, trgovačkih centara.... Što to mladim obiteljima može centar grada ponuditi da bi im bio privlačan, sve su djelatnosti okrenute turizmu koji se ovdje godinama događa te trgovačkoj i ugostiteljskoj djelatnosti koja podupire upravo turizam, smatra naša sugovornica te dodaje;

- Naravno da treba urediti priuštivo stanovanje, no ovo nije dobar put. S jedne strane se dodatno oporezuju svi vlasnici apartmana u zgradama, a s druge strane, kako izgleda, potiče vlasnike da iznajme svoj stan stranoj radnoj snazi. Je li za stanare jedne zgrade doista lakše imati iznad glave turiste koji su cijeli dan na moru ili desetke stranih radnika za koje neće trebati nikakva suglasnost? neka procijene sami, poručuje Luketić.

Kako priznaje, i iznajmljivači su sami svjesni problema manjka smještaja za mlade obitelji i priuštivog stanovanja, ali taj se problem neće riješiti oduzimanjem njihovih mogućnosti. 

- Taj problem nije linearan za cijeli prostor Hrvatske i ne može se riješiti zakonom o turizmu. Upravo je naš trud djelomično usmjeren ka tome da našim sinovima i kćerima sami priuštimo stanovanje! To nam se sada oduzima….

Hrvatska, mala zemlja velikih ljudi, već dugi niz godina uspješno gradi svoju turističku priču. Veliki dio turističkih smještaja je u vlasništvu, baš nas, privatnih malih iznajmljivača. Ti mali privatni iznajmljivači, su utkali svoj trud i rad, svoj kapital, svoje obitelji, svoj grad, selo, otok,...u priču koja se razvila na uistinu zadivljujući način. Gosti iz cijelog svijeta su gosti malih, privatnih iznajmljivača i ti gosti u svojim zemljama šire priču o iskustvu koje su imali u Hrvatskoj. Pozitivnu priču.

Treba poticati malo obrtništvo, poticati male privatne iznajmljivače, stvoriti za njih porezni i financijski okvir koji će ih potaknuti na razvoj i podizanje kvalitete, zaključuje Luketić.

Na kraju, navodeći da registriranih malih iznajmljivača ima oko 120 tisuća, a u to treba još ubrojiti i članove njihovih obitelji koji svi pomažu oko turista. Od Vlade traži da pod hitno zaustavi linč koji će nastupiti ukoliko se ovaj zakon usvoji i ovu, kako navodi, "nepravednu i lažnu hajku na nas i naše obitelji", a koja je potpomognuta interesima krupnog kapitala i hotelskih lobija.

- Zaustavite donošenje zakona o ugostiteljskoj djelatnosti po hitnoj proceduri kako bi mi i i naše obitelji nastavile živjeti, raditi, privređivati i trošiti naša sredstva u Hrvatskoj, veli ova Porečanka naglašavajući da ni ona ni drugi koji su se priklonili Građanskoj inicijativi nisu motivirani nikakvim političkim ciljevima te im je jedini i osnovni cilj zaštititi svoj rad, obitelj i pravo na upravljanje vlastitom imovinom.

Iz Inicijative „Spasimo male obiteljske iznajmljivače“ kojoj se, kako navode, samo posljednjih dana priključio četveroznamenkasti broj privatnih iznajmljivača koji su strahovito zabrinuti za svoju egzistenciju i mogućnost daljnjeg rada, mole direktore turističkih zajednica, načelnike i gradonačelnike, kao i sve vijećnike u tijelima lokalne uprave i samouprave, za hitnu reakciju prema Vladi na predložene zakone.

Kako navode, smatraju da će nastati velika i nepovratna šteta koja se tiče velike većine malih obiteljskih iznajmljivača i njihovih obitelji, a posljedično i na sve ostale dionike koji se oslanjaju na taj vid djelatnosti (restorani, trgovine, turističke usluge…).

Njihove je konkretan prijedlog hitna revizija tri osnovna pitanja, a to su; porezni tretman malih obiteljskih iznajmljivača, obveza dobivanja suglasnosti kvalificirane većine suvlasnika u zgradama te definicija domaćina.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.