Od 1. srpnja radnicima u pulskom trgovačkom poduzeću Monte Giro, povećala se osnovica za obračun plaće sa dosadašnjih 3.550 kuna na 3.900 kuna, odnosno za nepunih 10 posto, a povećavaju se i koeficijenti radnih mjesta na kojima su plaće bile najniže, priopćuju iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKID).
Tako se koeficijent čistačice povećava sa 1,05 na 1,30 odnosno za 23 posto, a ukopnika (grobara) s dosadašnjih 1,55 na 1,70 što čini povećanje od 9,7 posto. Provedena je i nova sistematizacija radnih mjesta koja predviđa također i povećanje najnižih koeficijenata za radnike u operativnom dijelu Društva, kao što su logistika i cvjećarnice. To su, priopćuje SIKID, najbitnije stavke aneksa Kolektivnog ugovora za radnike Monte Gira kojeg su danas potpisali Darko Bijelić direktor Monte Gira i Marina Cvitić predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije.
Dogovor je to kojim su u ovom momentu zadovoljni i radnici i poslodavac, te Grad Pula kao osnivač i vlasnik ovog Društva, a cilj je bio zadržavanje standarda radnika uslijed značajnog povećanja troškova života, kažu iz Sindikata.
Marina Cvitić, predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije je tom prigodom istakla kako je dolaskom novog direktora značajno poboljšan socijalni dijalog kako sa socijalnim partnerom, tako i sa radnicima, pa su samim tim i međuljudski odnosi puno bolji. Radnici neopterećeno odrađuju svoje poslove i zadatke, posebno kad znaju da se njihov rad adekvatno cijeni. Direktor je pokazao izuzetnu solidarnost i socijalnu osjetljivost kad su u pitanju najranjiviji, odnosno oni s najnižim plaćama, a koji su i nositelji ove djelatnosti, čija se plaća povećala ovim aneksom.
Direktor Monte Gira Darko Bijelić naglasio je da je veoma zadovoljan profesionalizmom i zalaganjem svih svojih radnika te da će se truditi održavati zadovoljstvo svojih radnika te njihov standard u okviru financijskih mogućnosti društva. Posebno se želi zahvaliti na brzini i razumijevanju u kolektivnim pregovorima predstavnicima Grada Pule koji su također pokazali izuzetnu socijalnu osjetljivost u ovom teškom ekonomskom razdoblju, priopćuju iz SIKID-a.