Politika i društvo

IDS protiv centralizacije županijskih bolnica

PREDSJEDNIK IDS-a DALIBOR PAUS: "Mi nemamo trenutno mogućnost hitne ugradnje stenta i zato pacijenti idu u Rijeku"

"Razloge izlaska Borisa Miletića iz IDS-a morat će vam objasniti on. Pokretanje stegovnog postupka bio je interni postupak. Činjenice nisu utvrđene do kraja i s njegovim izlaskom za nas je priča s tim postupkom završila, kazao je Paus, a na naše podsjećanje da se tada neslužbeno govorilo o navodnom falsificiranju rezultata na unutarstranačkim izborima, rekao je: "Sve što bih sada rekao, bilo bi na nivou indicija. Kad bi činjenice bile utvrđene, mogli bi ih iznijeti" 


 
5 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

"Razloge izlaska Borisa Miletića iz IDS-a morat će vam objasniti on. Pokretanje stegovnog postupka bio je interni postupak. Činjenice nisu utvrđene do kraja i s njegovim izlaskom za nas je priča s tim postupkom završila, kazao je Paus, a na naše podsjećanje da se tada neslužbeno govorilo o navodnom falsificiranju rezultata na unutarstranačkim izborima, rekao je: "Sve što bih sada rekao, bilo bi na nivou indicija. Kad bi činjenice bile utvrđene, mogli bi ih iznijeti" 

- Stabilnost i učinkovitost zdravstvenog sustava ponovno se pokušava postići centralizacijom županijskih bolnica i zavoda, što se u povijesti već pokazalo neučinkovitim jer bolnice pod upravom centralne vlasti generiraju veće gubitke i dugove. Dijagnoza hrvatskog zdravstvenog sustava je ozbiljna, a najavljenom centralizacijom stanje će postati terminalno. Sustav stvara skoro 300 milijuna kuna novih dugova mjesečno, Hrvatska je pri dnu europskih država po izdvajanjima za zdravstvo, a centralizacija županijskih bolnica i zavoda pogoršati će stanje na štetu samih pacijenata. Zahvaljujući sufinanciranju istarskih gradova, općina i županije Istrijani godinama imaju nadstandard u zdravstvenoj zaštiti u odnosu na ostatak Hrvatske i IDS će se zalagati da se tako bude i u budućnosti, poručio je predsjednik IDS-a Dalibor Paus na današnjoj konferenciji za novinare u Puli, osvrćući se na najavljene izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju koji su prošlog tjedna upućeni u javnu raspravu, a koji su obaveza u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za daljnja sredstva iz europskih fondova.

Prema tom Planu oporavka 2021.-2026. želja je Vlade uspostaviti tzv. zdravstvene regije pod vodstvom Kliničkih bolničkih centara, što bi podrazumijevalo kratkoročno funkcionalno povezivanje ustanova te kasnija spajanja.

'Tu nemamo što drugo nego se de facto složiti s vama'

- IDS se pita znači li to da će se s vremenom neke usluge koje se danas obavljaju u Općoj bolnici Pula, morati obavljati negdje drugdje, primjerice u Rijeci? To bi osjetno unazadilo razinu zdravstvene zaštite koju istarski građani imaju, rekao je Paus.

Na naše naknadno pitanje što Istarska županija čini po pitanju zaštite pacijenata koji koji hitno trebaju ugradnju stenta i koji i dalje za hitnoću idu u Rijeku, Paus je odgovorio.

- Mi nemamo trenutno tu mogućnost i zato idu Rijeku, kazao je Paus.

Njegova stranačka kolegica Sandra Ćakić Kuhar, predsjednica Županijske skupštine Istarske županije dodala je da je to pitanje struke i kadrova u Općoj bolnici Pula, na što smo je mi podsjetili da IDS desetljećima, posebno predsjednik Upravnog vijeća Valerio Drandić, upravlja tom bolnicom.

- Stručna pitanja rješava struka. Uvijek ćemo se zalagati  da se ovdje bude realizirano što više postupaka, ali uvijek postupaka bude realizirano ovdje, ali uvijek na korist života i zdravlja, ali ako se moraju neki postupci obavljati negdje drugdje, onda je to jednostavno tako, kazala je ona.

Novinar portala Istre24 podsjetio ih je zatim da smo svi ljetos u nekoliko navrata svjedočili da su u pulskoj bolnici kirurzi, zbog kolapsa klimatizacijskih uređaja, za najvećih sparina, morali izvoditi operacije u iznimno nezahvalnim uvjetima, te da nova bolnica ima i druge propuste (opadanje žbuke), a koji nisu pitanje medicinske struke i manjka liječnika.

- Tu nemamo što drugo nego se de facto složiti s vama; ovdje je riječ o nedostacima u gradnji i vjerojatno postoje zakonske odredbe da se ti nedostaci moraju ispraviti, kazao je Paus.

O frakcijama u IDS-u

Predsjednika IDS-a Dalibora Pausa pitali smo zatim kako, nakon svog skoro 14-mjesečno upravljanja strankom, komentira postojanje 4-5 frakcija u IDS-a (pa tako u pulskom Gradskom vijeću sjedi Miletićev vjerni čovjek Marin Lerotić, a do njega član kontra frakcije Daniel Deković) te kako to da on još uvijek nije javnosti pojasnio razloge pokretanja stegovnog postupka protiv Borisa Miletića prije njegova hitrog napuštanja stranke, pritom ga podsjetivši da je tada govorio da ne želi izvlačiti prljavo rublje u javnost. 

- Ja to ne bih nazvao frakcijama. Mislim da svaka skupina ljudima, pa i ova ovdje, ima pojedinačno različitih mišljenja. Nama je važno da u stranci postoje različita mišljenja. Razloge izlaska Borisa Miletića iz IDS-a morat će vam objasniti on. Pokretanje stegovnog postupka bio je interni postupak. Činjenice nisu utvrđene do kraja i s njegovim izlaskom je priča s tim postupkom za nas završila, kazao je Paus. 

Podsjetili smo da se tada da se neslužbeno govorilo o navodnom falsificiranju rezultata na unutarstranačkim izborima.

"Sve što bih sada rekao, bilo bi na nivou indicija. Kad bi činjenice bile utvrđene, mogli bi ih iznijeti", dodao je.  

Na naše  pitanje kad će IDS javno objaviti imovinske kartice svih svojih visokopozicioniranih članova, Paus je odgovorio da je većina visokopozicioniranih članova to već učinila jer su to bili dužni učiniti po Zakonu o sprječavanju sukoba interesa.

- Mi smo išli do pozicije predsjednika podružnice stranke, što je najniža upravljačka funkcija u stranci, a objavit ćemo ih do 31. prosinca ove godine, kaže Paus.

'Istrijani su među rijetkima, ako ne i jedini u Hrvatskoj, koji su svoju bolnicu u Puli gradili sami' 

Vrativši se na temu reforme zdravstva, Sandra Ćakić Kuhar, predsjednica Županijske skupštine Istarske županije kazala je da izdvajanje za zdravstvo u Hrvatskoj iznosi 962 eura po stanovniku, a u Istri zbog brojnih nadstandarda koje financiraju Županija, gradovi i općine izdvaja se 1.222 eura po stanovniku, što je čak 27 posto više.

"Istrijani su među rijetkima, ako ne i jedini u Hrvatskoj koji su svoju Opću bolnicu u Puli gradili sami, dok su ostali dijelovi Hrvatske, pa čak i građani Mostara, dobili svoje bolnice financirane iz državnog proračuna. Sada kada je konačno izgrađena, država ju želi uzeti pod upravljanje te centralizacijom i standardizacijom poništiti visoku razinu uslugu koju su Istrijani uživali godinama, a koja je omogućena zahvaljujući sufinanciranjima gradova, općina i Županije", istaknula je ona.

Stav IDS-a je da Istra regionalno puno bolje može odgovoriti na zdravstvene potrebe Istrijana, što je vidljivo u praksi kroz financiranje dodatnih timova hitne medicinske pomoći, prepoznavanje potreba ranjivih kategorija poput djece s neurorizicima koja se liječe u rovinjskoj Specijalnoj bolnici Martin Horvat te financiranje liječenja pacijenata na sjeverozapadu Istre u životno ugrožavajućim stanjima u SB Izola.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.