Predsjednik Uprave Ine Sándor Fasimon izjavio je u srijedu da nije povezan s kriminalom Damira Škugora i suradnika u Ini, ali da kao čelni čovjek tvrtke kao moralnu obvezu mora ponuditi ostavku.
Kaže kako unatoč činjenici da nije imao "nikakve veze sa Škugorovim kriminalom ili bilo kojim drugim nedjelom", kao odgovoran čelnik tvrtke mora snositi moralnu obvezu za cijelu Inu.
"Samim time, ispravna stvar koju sada mogu učiniti jest ponuditi ostavku”, rekao je Fasimon.
Tvrdi da je bio "krajnje šokiran" kada je saznao za postupke Damira Škugora i njegovih suradnika.
Škugorovi postupci prema njegovim su riječima "vrijedni prijezira i ne predstavljaju identitet Ine".
To nije Ina, to nismo mi", kaže Fasimon.
Prema njegovim riječima, tijekom proteklih deset godina Ina je prešla "vrlo dug put, od ruba bankrota do financijske stabilnosti", te je u procesu "realizacije najveće industrijske investicije u povijesti zemlje izgradnjom postrojenja za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka".
Ina je u srijedu izvijestila da je Sándor Fasimon Nadzornom odboru ponudio ostavku na mjesto predsjednika Uprave Ine, "unatoč tome što nije bio upleten u nijednu od nezakonitih radnji koje su se nedavno pojavile oko Ine".
Fasimon će nastaviti obnašati dužnost predsjednika Uprave Ine do imenovanja njegovog nasljednika kako bi se osigurao kontinuitet poslovanja društva, kažu u Ini i dodaju da u kompaniji traje "temeljita i dosljedna istraga slučaja".
Ovisno o rezultatima istrage, kompanija će provesti daljnje radnje, zaključuju u Ini.
U akciji koju su prije dva tjedna pokrenuli Uskok i policija, na meti istražitelja zbog pljačke Ine, našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner, Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić. Sumnjiči ih se za pronevjeru više od milijarde kuna na štetu kompanije, zbog ilegalnih operacija u trgovini plinom.